Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7411
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Uwaga na żmije!

Środa, 10 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 10 maja 2006, 15:39
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Uwaga na żmije!
Fot. Archiwum
W pogotowiu i aptekach brakuje surowicy przeciwko jadowi żmij. A tych jadowitych węży w tym roku w Karkonoszach jest wyjątkowo dużo.

O tym, że gad pojawił się na ulicy Kiepury na Zabobrzu, już informowaliśmy. Węża zabrali strażacy. Jak informują przyrodnicy, takich przypadków może być znacznie więcej. W razie ukąszenia, będzie kłopot, bo placówki opieki medycznej nie mają surowicy przeciwko jadowi gada.

Od listopada do kwietnia jadowite gady były pogrążone w zimowym śnie. Teraz wchodzą w okres rozpłodowy i szukają pożywienia, coraz śmielej podchodząc w pobliże domów i pomieszczeń gospodarczych. Zdarza się nawet, że żmije wpełzają pod samochody, żeby wygrzać się przy ciepłym silniku.

Nierozważny krok człowieka i kłopot gotowy. Ukąszenie węża jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci i starszych osób. Ratunkiem jest szybki zastrzyk surowicy, a tej – niestety – brakuje.

Apteki go nie zamawiają. – Ten specyfik ma krótki okres ważności – dowiedzieliśmy się od farmaceutów. „Dyżurne” surowice stoją w pogotowiu ratunkowym i szpitalu. Ale jest ich niewiele.
Tymczasem właśnie teraz węże są bardzo aktywne. Jest ich dużo nie tylko w okolicach Jeleniej Góry, ale i w podgórskich lasach. W poprzednich latach zdarzały się przypadki ukąszeń.

Żmije po okresie godowym będą mniej aktywne, ale wciąż niebezpieczne, zwłaszcza dla osób wędrujących po lasach i łąkach. Atak gada może być spowodowany nadepnięciem przez człowieka, lub drażnieniem się z wężem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group