Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6411
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uwaga na żmije!

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 10 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 10 maja 2006, 15:39
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
W pogotowiu i aptekach brakuje surowicy przeciwko jadowi żmij. A tych jadowitych węży w tym roku w Karkonoszach jest wyjątkowo dużo.

O tym, że gad pojawił się na ulicy Kiepury na Zabobrzu, już informowaliśmy. Węża zabrali strażacy. Jak informują przyrodnicy, takich przypadków może być znacznie więcej. W razie ukąszenia, będzie kłopot, bo placówki opieki medycznej nie mają surowicy przeciwko jadowi gada.

Od listopada do kwietnia jadowite gady były pogrążone w zimowym śnie. Teraz wchodzą w okres rozpłodowy i szukają pożywienia, coraz śmielej podchodząc w pobliże domów i pomieszczeń gospodarczych. Zdarza się nawet, że żmije wpełzają pod samochody, żeby wygrzać się przy ciepłym silniku.

Nierozważny krok człowieka i kłopot gotowy. Ukąszenie węża jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci i starszych osób. Ratunkiem jest szybki zastrzyk surowicy, a tej – niestety – brakuje.

Apteki go nie zamawiają. – Ten specyfik ma krótki okres ważności – dowiedzieliśmy się od farmaceutów. „Dyżurne” surowice stoją w pogotowiu ratunkowym i szpitalu. Ale jest ich niewiele.
Tymczasem właśnie teraz węże są bardzo aktywne. Jest ich dużo nie tylko w okolicach Jeleniej Góry, ale i w podgórskich lasach. W poprzednich latach zdarzały się przypadki ukąszeń.

Żmije po okresie godowym będą mniej aktywne, ale wciąż niebezpieczne, zwłaszcza dla osób wędrujących po lasach i łąkach. Atak gada może być spowodowany nadepnięciem przez człowieka, lub drażnieniem się z wężem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ja 10-05-2006 23:37
a wszystko to dzięki genialnym miłośnikom przyrody z Legnicy, którzy kilka lat temu stwierdzili, że trzeba ratować żmiję zygzakowatą. stworzyli jakąś mutację (bo podobno to co jest w naszej okolicy to mutacja żmiji zygzakowatej) dużo bardziej jadowiatą, i stwierdzili, że wypuszczą ją u nas... a sami bezpiecznie siedzą sobie u siebie... no cóż wpływ huty miedzi na mózgi chyba nie jest zbyt pozytywny
~SUL przez "U" otwarte 11-05-2006 8:48
A ten bucik na foto to nie bucik koniuszego?Przecież koń nie nadepnie żmijii taka jego natura!!!Nie macie już o czym pisać? NAJWIĘKSZĄ "ŻMIJĄ ZYGZAKOWATĄ" JEST NASZA SŁUŻBA ZDROWIA.ZYGZACZKIEM A JEDNAK CIĄGNĄ KASĘ Z NAIWNYCH PACJENTÓW.PRYWATNIE- TANIE LEKI, W PRZYCHODNI- DROGIE LEKI.WNIOSEK- WOLĘ LINIE PROSTE.
~traper 11-05-2006 10:42
To co na zdjęciu to przecie nie żmija zygzakowata . Przez lata bezmyślnie tępiono żmije i to było w to graj myszom , które stanowią główny posiłek żmij. Żmija może ukąsić człowieka jedynie w obronie własnej np. nadepnięta.Patrzmy w lesie pod nogi , a nic niemiłego nas nie spotka!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group