Środa, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 6916
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uwaga na oszustów podających się za „wnuczka”

Wiadomości: Karpacz
Piątek, 16 czerwca 2017, 10:20
Aktualizacja: 10:24
Autor: 112
Jeleniogórska policja apeluje do osób starszych, samotnie mieszkających o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wpuszczanie do domów osób obcych oraz nie dawania nieznanym osobom pieniędzy. W Karpaczu pojawili się oszuści działający metodą na „wnuczka”.

14 czerwca 2017 roku około godziny 13.00 do mieszkanki Karpacza zadzwonił mężczyzna podający się za wnuczka i poprosił o 15 tysięcy złotych. Na szczęście do przestępstwa nie doszło z uwagi na brak środków oraz tego, że kobieta nie rozpoznała wnuczka.

Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, iż to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego (z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak maja na imię poszczególni członkowie rodziny itd.) Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital, wyjazd itd. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia. Przestępcy czasami telefonując drugi raz podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze fakt, że Policja może zatrzymać sprawcę dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą „policjantów” w cywilnych ubraniach po pieniądze.

Policja ostrzega przed takimi zachowaniami. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki, i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwonić do krewnego na znany numer. Skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia. O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować Policję pod nr 075 / 7524011 lub w całym kraju 997 i 112.

Po raz kolejny przestrzegamy przed oszustami, których sposób działania jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Podając się za członka rodziny - najczęściej wnuka - zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy np. na zakup samochodu po atrakcyjnej cenie, czy rozkręcenie biznesu. Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu 997. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do przerwania przestępczej działalności oszustów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~hubyg 16-06-2017 11:26
skąd mają numery telefonów do tych ludzi i wiedzą o ich pieniądzach i rodzinie że mają wnuczka czy wnuczkę !!!powiedzcie proszę jak można pozyskać takie nr telefonu do osoby starszej - czyżby to jakaś grubsza sprawa - no bo skąd wypływają te informacje o numerze telefonu i posiadanych oszczędnościach ...
~do wyżej 16-06-2017 13:50
starsi ludzie wysyłają pieniądze na adresy z ulotek rozdawanych w kościołach, aby otrzymywać pisma kościelne, to też wyłudzanie pieniędzy, starsi ludzie wysyłają pieniądze na budowę wszelkich świątyń i kościołów, tam mają ich dane ososbowe, o czym staruszkowie nie wiedzą, takie wyłudzanie pieniędzy przez kościół to też powinno być przestępstwo, ale niestety jak się okazuje nie jest, wystarczy kupić monetę z wizerunkiem papieża i jest pozamiatane, tam na opakowaniu są adresy na które należy wysyłać pieniądze, a staruszkowie myślą, że jak wyślą , to mają zapewnione miejsce w niebie, ot i cała polityka, ale ktoś musi utrzymywać tych nierobów, a grunt jest podatny, bo ciemnota jak się okazuje ma twarde podwaliny w PIS.amen., jeszcze jedno za czasów PO było tak samo-czytaj więc POPIS, a nie PIS
~RAK 16-06-2017 15:54
_ DO Wyzej gościu piszesz głupoty w swoim komentarzu gdzie ci Koscol wyludza pieniądze i nie naskakuj na PIS a ten BOS co siedzi za kratkami ile na wnuczka narobil przekretow na miliony w POLsce w Niemczech i na pierwszej sprawie poczul się zle i sprawę odroczono a inni biora z tego przykład jak kogo oszukać trzeba to tepic takich w zarodku.
~Ob.Ywatel 16-06-2017 19:49
Gdyby za takie oszustwo groziło 15 lat pierdla bez możliwości zmniejszenia kary, wielu by się zastanowiło czy warto robić z siebie wnuczka. Tak jest z wszystkimi przestępstwami. Płaczą d...lne władze nad atakami hakerów. A wystarczy za najmniejsze przestępstwo sieciowe wlepiać DYCHĘ i grzywnę, a dla producentów wirusów - pełna konfiskatę majątku i 25 lat odsiadki . Kto zaryzykuje? NIELICZNI.
~x 17-06-2017 10:50
Przyczyn głupoty należy dopatrywać się w historii.hitler i stalin wymordował niemal całą inteligencję,pozostawiając głównie prostych chamów a jak wiemy niedaleko pada jabłko od jabłoni i mamy dziś głównie takich inteligentnych inaczej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group