Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6783
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uwaga na oszustów podających się za krewnych

Wtorek, 29 kwietnia 2014, 7:55
Aktualizacja: 7:57
Autor: 112
W miniony weekend na terenie gminy Podgórzyn pojawili się oszuści, którzy w jednym przypadku wyłudzili kilkadziesiąt tysięcy złotych, w dwóch innych usiłowali wyłudzić pieniądze.

25 kwietnia br. około godziny 14.20 kobieta podająca się za córkę pokrzywdzonej, zadzwoniła do niej i poprosiła o pożyczenie 50. tysięcy złotych, które miała rzekomo wpłacić na korzystną lokatę. Po kwadransie w jej mieszkaniu pojawił się młody mężczyzna, który przedstawił się jako przyjaciel dzwoniącej i kobieta dała mu kilkadziesiąt tysięcy złotych. W podobny sposób oszuści próbowali wyłudzić pieniądze w dwóch innych przypadkach od mieszkańców tej samej gminy.

- Przestępcy po wybraniu ofiary – starszej i samotnej - dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, iż to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego (z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak mają na imię poszczególni członkowie rodziny, itd.) Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital, wyjazd itd. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia. Przestępcy czasami telefonując drugi raz podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze fakt, że policja może zatrzymać sprawcę dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą „policjantów” w cywilnych ubraniach po pieniądze – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy KMP w Jeleniej Górze.

- Zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu, by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować policję pod nr 75 / 75 240 11 lub w całym kraju na 997 i 112.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group