Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 8388
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uwaga na lasy – trzeci stopień zagrożenia pożarowego

Środa, 2 maja 2012, 9:36
Aktualizacja: 13:57
Autor: Angela
Region: Uwaga na lasy – trzeci stopień zagrożenia pożarowego
Fot. Archiwum
Wystarczy iskra, niedopałek papierosa czy szklana butelka … aby spłonęło kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt hektarów lasów – alarmują strażacy. Od kilku dni w całej Polsce obowiązuje trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach.

Dopóki utrzymuje się wysoka temperatura i nie ma opadów deszczu, sytuacja w lasach jest bardzo niebezpieczna. Ściółka leśna ma tylko 20 proc. wilgotności i ciągle spada ze względu na brak deszczu. Jeżeli spadnie do 10 procent, zostanie wprowadzony zakaz wstępu do lasu. W obawie przed pożarami, straż i leśnicy apelują do turystów o wyjątkową ostrożność.

– Nie ma jeszcze wprowadzonego zakazu wstępu do lasu. Korzystajmy więc z możliwości leśnych spacerów, ale zachowajmy ostrożność. Ściółka leśna ma bardzo małą wilgotność Wystarczy niedopałek papierosa, szklana butelka czy iskra, by doszło do pożaru. Jak na razie nie mieliśmy jeszcze poważnych pożarów lasów, ale było kilka zapaleń ściółki. Apelujemy więc o ostrożność – mówią strażacy.

W Karkonoskim Parku Narodowym sytuacja nie jest jeszcze tak groźna, ale i tam przyda się wzmożona czujność i ostrożność.

- Największe zagrożenie pożarowe jest w niższych partiach KPN. Wyższe partie są jeszcze częściowo ośnieżone oraz wilgotne. Apelujemy do turystów o poruszanie się tylko wyznaczonymi szlakami, nieużywanie ognia otwartego: nierozpalanie ognisk w miejscach niedozwolonych oraz szczególną uwagę na to, gdzie rzucają niedopałki papierosów – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jak na razie strażacy nie odnotowali poważniejszych pożarów lasów, ale udało się ich uniknąć tylko dzięki szybkiej interwencji straży pożarnej. W ostatnim czasie ściółka leśna płonęła bowiem w kilku miejscach, w tym w miniony piątek przy ul. Mickiewicza w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group