Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7943
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uwaga na fałszywe SMS–y od firm kurierskich

Sobota, 6 lutego 2021, 9:21
Autor: WAC
Region: Uwaga na fałszywe SMS–y od firm kurierskich
Fot. policja
Dolnośląscy policjanci coraz częściej są informowani o oszustach, którzy podszywając się pod firmy kurierskie wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki.

Wiadomość, którą otrzymuje potencjalna ofiara wygląda zazwyczaj następująco: "Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0.50 złotych; Twoja paczka o numerze PL(…) wymaga dopłaty na sumę 0,87 złotych. Brak wpłaty oznacza zwrot przesyłki do nadawcy. Prosimy uregulować należność klikając w podany link....".

Osoba, która oczekuje na przesyłkę i otrzymuje taką wiadomość stanowi łatwy cel dla przestępców. Ofiara klikając w przesłany link naraża swoje urządzenie mobilne na działanie wirusów, które mogą przechwycić jej dane wrażliwe. Zainfekowany w ten sposób telefon bądź komputer to cenne źródło informacji dla oszustów. Loginy czy hasła, które zostały na nich wprowadzone, aby uzyskać dostęp do internetowych kont lub aplikacji bankowych, dostają się w niepowołane ręce, co może skutkować „wyczyszczeniem” konta z pieniędzy.

Po raz kolejny apelujemy o zachowanie ostrożności i dokładne czytanie wiadomości tekstowych od rzekomych kurierów, operatorów sieci komórkowych lub innych firm - mówi mł. asp. Przemysław Ratajczyk z policji dolnośląskiej. - Pamiętajmy, aby nie wchodzić w przesłane linki, nie przekazywać kodów BLIK lub danych z kart płatniczych oraz kredytowych. Poświęcenie kilku minut na zweryfikowanie wiadomości może uchronić przed utratą pieniędzy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
2
20%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
30%
Złości
4
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group