Piątek, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 10189
Zalogowanych: 34
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: UTW: strzał w dziesiątkę

Środa, 13 stycznia 2010, 8:24
Aktualizacja: 12:19
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: UTW: strzał w dziesiątkę
Fot. Karolina
Jesienią otwarto uroczyście Uniwersytet Trzeciego Wieku „Jeszcze Młodzi” w Szklarskiej Porębie. Pomysłodawcy nieśmiało liczyli wówczas na zainteresowanie ze strony mieszkańców. Dziś już wiadomo, że pomysł był strzałem w dziesiątkę. Tworzone są listy rezerwowe, ponieważ zgłasza się coraz więcej chętnych osób.

Wszystko zaczęło się od ankiety Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przeprowadzonej wśród dojrzałych mieszkańców miasta pod Szrenicą. Zapytano o potrzeby i oczekiwania tej grupy osób jako potencjalnych słuchaczy UTW. Nad realizacją tego pomysłu od dawna myślała emerytowana już matematyczka, pani Irena Kubera. Poświęciła swój czas, przeszła odpowiednie szkolenia i dziś pełni funkcję prezesa nowo powstałego uniwersytetu, którym kieruje wraz z członkami zarządu.

W Jeleniej Górze od lat z powodzeniem funkcjonuje Karkonoski UTW, który stał się przykładem dla inicjatorów szkoły z miasta pod Szrenicą. - Pełnomocnik rektora, pani dziekan Janina Peikert wyciągnęła do nas pomocną dłoń, opowiadając jak działa taka placówka oraz co zrobić, aby ją założyć – wspomina Irena Kubera. Wsparcia udzielił także burmistrz Szklarskiej Poręby, godząc się na działanie uniwersytetu przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

Przed październikową inauguracją zorganizowano powtórne spotkanie dla wszystkich chętnych osób. Następnie opracowano deklarację słuchacza oraz wewnętrzny regulamin UTW, zgodny z zasadami ośrodka kultury. Grupa inicjatywna stworzyła zarząd w następującym składzie: Iwona Abramowicz, Krystyna Krupska-Szelest, Janina Jarosz, Janina Gerczak, Elżbieta Wojciechowska z Ireną Kuberą na czele, która bierze czynny udział w zajęciach uniwersytetu.

Na podstawie deklaracji samych uczestników, wprowadzono lektoraty językowe (niemiecki i angielski), informatykę, gimnastykę oraz basen. Do utworzenia grupy potrzeba było min. 10 osób. Początkowo zapisało się 24 słuchaczy. Na rozpoczęciu roku akademickiego 2009/2010 pojawiło się kilkanaście dodatkowych osób, chętnych do udziału w zajęciach. Władze UTW postarały się o utworzenie kolejnych grup i tym sposobem przyjęto łącznie 47 studentów.

Oprócz zainteresowań słuchaczy uniwersytetu wzięto pod uwagę ich miejsca zamieszkania. Dlatego też zajęcia odbywają się w dwóch szkołach podstawowych, budynku MOKSiAL oraz Centrum Rehabilitacji KRUS. Poszczególne lektoraty oraz zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych. Co dwa tygodnie organizowane są także piątkowe wykłady, na przykład z historii Szklarskiej Poręby. Miesięczne czesne wynosi 30 złotych.

- Nasi nauczyciele mają odpowiednie, wysokie kwalifikacje. Tak samo jest z rehabilitantami, którzy prowadzą gimnastykę – podkreśla prezes Kubera. Uniwersytet, dzięki uprzejmości władz miasta, może bezpłatnie korzystać z sal ośrodka kultury. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Tomasz Frąc sam wyszedł z inicjatywą nieodpłatnego prowadzenia lekcji informatyki do końca roku akademickiego, czyli do czerwca. Wynegocjowano też duże zniżki na zajęcia rehabilitacyjne z dyrektorem KRUS, Ryszardem Barejem. Uniwersytet współpracuje także z Ośrodkiem Edukacji KPN, którym kieruje Sabina Tabaka.

Studenci są bardzo chętni do nauki, co mile zaskoczyło samych nauczycieli. Każdy z nich otrzymał legitymację i indeksy, w których zbierają podpisy podczas zajęć. Po 3-miesięcznym podsumowaniu okazało się, że frekwencja uczestników wynosi aż 92 procent w zajęciach cyklicznych. – Wśród naszych słuchaczy są też takie osoby, które ani razu nie opuściły żadnych zajęć, co potwierdza wielki sukces Uniwersytetu Trzeciego Wieku – opowiada Irena Kubera.

Najstarszy student UTW ma 70 lat i bierze czynny udział w zajęciach gimnastycznych oraz na basenie. Wielu słuchaczy chwali sobie lekcje informatyki, dzięki którym oswajają się ze skomplikowanym dotąd urządzeniem jakim jest komputer. – Wielu z nas ma dzieci, mieszkające za granicą. Zajęcia informatyczne dają nam możliwość poznania programu Skype, przez co możemy mieć codzienny kontakt z naszymi bliskimi – cieszy się zadowolona studentka.

Dzięki wspólnym zajęciom nawiązują się nowe przyjaźnie w życiu prywatnym tych osób. Ambitni uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejne lekcje angielskiego czy gimnastykę. Uniwersytet cieszy się coraz większą popularnością, dlatego tworzone są już listy rezerwowe na następny rok akademicki. A mieszkańcy Szklarskiej Poręby w tzw. dojrzałym wieku nie są już skazani na przysłowiowe zamknięcie w czterech ścianach.

To kolejna uczelnia dla ludzi starszych w regionie. W Jeleniej Górze z powodzeniem działa Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Kolegium Karkonoskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
622
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Ulewa w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Fajfy Cieplickie – potańczyli przed deszczem
 
Kultura
Wystartowało Lwóweckie Lato Agatowe
 
Kultura
Teatry uliczne – Busker Tour 2024
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group