Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11946
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ustrzec się przed katastrofą budowlaną

Środa, 13 stycznia 2010, 9:12
Aktualizacja: 12:11
Autor: Angela
Surowe konsekwencje przewiduje prawo budowlane dla zarządców i właścicieli obiektów, którzy nie usuną pryzm śniegu z dachów. Ministerstwo już wydało zarządzenie o regularnych kontrolach. Jeleniogórski nadzór budowlany robi to na bieżąco od początku tygodnia.

Jak mówi Hanna Jaśkiewicz, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Jeleniej Górze, kontrole jeleniogórskich dachów trwają od kilku dni i będą prowadzone przez cały czas. Wszystko po to by nie powtarzały się tragedie sprzed lat, kiedy to na tłum ludzi zawalił się dach czy metalowa konstrukcja. Najbardziej narażone na takie zdarzenia są obiekty o lekkich konstrukcjach i płaskich dachach, w tym markety, ale nie tylko.

– Jak na razie ten śnieg ma jeszcze postać puchu, jest lekko zmrożony i nie jest taki ciężki, ale kiedy przyjdzie ocieplenie jego ciężar objętościowy się zwiększa, i będzie on poważnym zagrożeniem – mówi Hanna Jaśkiewicz. Ważne jest więc by zdążyć z jego usunięciem z dachu przed nadejściem ocieplenia.

Jak zapowiada nadzór budowlany, w najbliższym czasie zarządcy i właściciele budynków, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie budynków w należytym stanie, mogą się spodziewać wzmożonych kontroli. W przypadku zaniedbania swoich obowiązków muszą też liczyć się z surowymi konsekwencjami.

Prawo budowlane, artykuł 61 ustawy mówi bowiem wyraźnie, że każdy właściciel lub zarządca jest zobowiązany zapewnić dochowując należytej staranności bezpieczne użytkowanie obiektu w razie m.in. opadów śniegu. Kto nie spełnia tego obowiązku podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek grzywny, a w sytuacjach wyjątkowych podlega karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group