• Wtorek, 15 października 2019
  • Godz. 8:47
  • Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
  • Czytających: 4062
  • Zalogowanych: 6
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Urzędy zaplątane w sieć

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Środa, 14 listopada 2007, 7:47
Aktualizacja: 7:49
Autor: ROB
Fot. Archiwum
Czy można dostarczyć podanie do urzędu miasta i uzyskać odpowiedź nie wychodząc z domu? Tak, ale nie teraz. Póki co petentów czeka kilkugodzinne stanie w kolejkach, aby załatwić proste formalności. Sprawdziliśmy, jak dziś wygląda sprawa dostępu do informacji publicznej w naszych urzędach.

– Najdalej za 3 lata wszystkie urzędy będą w pełni skomputeryzowane – przewiduje Aleksander Lachowicz prezes ZETO. Nie będzie przeszkód, by przez internet przesłać podanie, czy otrzymać ważne dokumenty.
– To będzie podobnie, jak z bankiem. Sam praktycznie nie odwiedzam swojego banku. Najważniejsze operacje załatwiam przez internet – mówi Aleksander Lachowicz.

Jego firma jako jedna z pierwszych zaprezentowała oprogramowanie, ułatwiające komunikację urzędników z mieszkańcami poprzez sieć. – Urzędnik w ciągu kilku sekund może uzyskać informacje o wszystkich dokumentach, dotyczących danego mieszkańca. Na komputerze wyświetlą mu się podania, wnioski, jakie ten człowiek złożył. Będzie miał też odpowiedzi – mówi Aleksander Lachowicz. W internecie będzie też można znaleźć archiwum dokumentów publicznych, np. protokołów z sesji, podjętych uchwał.

Szef ZETO twierdzi, że elektroniczne systemy obsługi mieszkańców mogą funkcjonować już od zaraz.
– Czekamy jeszcze na to, aż zacznie funkcjonować ustawa o podpisie elektronicznym. Jest już ona podjęta, ale z różnych przyczyn przedłuża się jej wprowadzenie w życie – mówi.

Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, urzędy już dzisiaj mają obowiązek umieszczania niektórych informacji w internecie. Powinny się tam znaleźć choćby oświadczenia majątkowe radnych, wójtów, burmistrzów, protokoły z sesji, ogłoszenia o naborach lub konkursach na stanowiska urzędnicze. Jak jest w praktyce? Sprawdziliśmy.

W minionym tygodniu przeprowadziliśmy prowokację dziennikarską. Napisaliśmy maile do wszystkich urzędów gmin i miast naszego regionu z prośbą o wysłanie protokołu z ostatniej sesji rady. Protokoły z sesji są jawne i wręcz powinny być umieszczone w biuletynie informacji publicznej danego urzędu. Jednak my chcieliśmy, żeby nam taki dokument przesłano. Przedstawiliśmy się z imienia i nazwiska, podając się za mieszkańca Kotliny Jeleniogórskiej. Maile wysłaliśmy z prywatnej poczty jednego z dziennikarzy.

Wnioski są średnio optymistyczne, choć nie ma klęski. Z 11 wysłanych maili do urzędów (9 gmin powiatu jeleniogórskiego, UM w Jeleniej Górze oraz Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze), uzyskaliśmy na czas odpowiedź od sześciu. Najwcześniej, bo już po kilku godzinach od wysłania prośby, zareagowały urzędy w Szklarskiej Poręby, Piechowicach i Kowarach. Następnego dnia otrzymaliśmy też odpowiedzi od urzędów gmin w Mysłakowicach i Podgórzynie, a także od starostwa powiatowego w Jeleniej Górze. Dla nich wszystkich wielkie brawa!

Do piątku nie odpowiedziały nam urzędy miast w Jeleniej Górze (!) i Karpaczu, gmin Jeżów Sudecki, Stara Kamienica oraz Janowice Wielkie (odpowiedziały w poniedziałek). Dwie ostatnie najprawdopodobniej nie otrzymały nawet maila z naszą prośbą, gdyż otrzymaliśmy zwrot nadanej poczty. Adresy internetowe do wszystkich urzędów wzięliśmy z ich oficjalnych stron www.

Z kolei powiat jeleniogórski, zanim przysłał odpowiedź, zażądał od nas podania dokładnego adresu i numeru telefonu.
– Informacje są udostępniane dla wnioskodawcy podającego nazwisko, adres i numer telefonu. Niestety, taka została przyjęta zasada w starostwie powiatowym – otrzymaliśmy w uzasadnieniu. – Jest to jednocześnie forma zabezpieczenia dla wnioskodawcy, by uniknąć sytuacji, w której ktoś mógłby wykorzystując adres e–mailowy wnioskować o informację w imieniu kogoś innego.
Ciekawe tylko, co w tym złego, gdybyśmy wystąpili w czyimś imieniu. Przecież poprosiliśmy o informację publiczną, czyli dostępną dla wszystkich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

PrYk 14-11-2007 8:33
Cos czuje, ze dluga droga bedzie z podpisem elektronicznym. Urzedy czekaja na ostatnia chwile a potem jak cos nie bedzie dzialac to bedzie krzyk rozpaczy...
~do urzędu miasta 14-11-2007 10:34
Czy ktoś wie gdzie można pobrać druk wniosku o wymianę dowodu osobistego.
~jaa 14-11-2007 11:32
hihi fajna prowokacja - maile wróciły więc tam pewnie jest jakiś duch urzędasa co odsyłana złość tą pocztę... oj dziennikarze dziennikarze - nauczcie się najpierw pisac bez błędów adresy a potem zacznijcie szukać sensacji <br><br> <i> oj ja... - zaręczam, że adresy były podane bardzo dokładnie :-) - TEJO </i>
~jaa 14-11-2007 11:54
pogrzeb na stronach jest taki przewodnik usług - tam jest bardzo dużo druków o dowód znalazłem tutaj http://www.jelenia-gora.bip.info.pl/dokument.php?iddok=4369&idmp=1966&r=r
~jaa 14-11-2007 12:12
znam ludzi stamtąd sam wysyłam tam maile często i nigdy mi deamon nie zwraca pism - jakiegbr>o adresu użyliście w tej prowokacji? <br><br> <i> proszę sobie oszczędzić epitetów lub zachować je do swojej świadomości, przez grzeczność nie określę, jakiej :-) - TEJO </i>
~Leszek Wierzbicki 14-11-2007 12:32
Druk można pobrać na stronie BIP UM Jelenia Góra http://www.jelenia-gora.bip.info.pl/dokument.php?iddok=4369&idmp=1966&r=r . A do Redakcji dwa pytania: 1. z którego to artykułu wynika obowiązek zamieszczania protokołów z sesji? Bo moim zdaniem protokoły mają być dostępne ale nie ma obowiązku zamieszczania ich w BIP. W Urzedzie Miasta protokoły są dostępne w Biurze Rady Miejskiej i każdy może się z nimi zapoznać. 2. Do kogo Państwo się zwracali bo ja jako administrator tej strony nie otrzymałem żadnej informacji
~mm 14-11-2007 18:29
Co to znaczy że "ustawa jest już podjeta"? Gosciu z Zeto przeczytał jakieś formułki w gazecie i cytuje, żenada.
~Jaś 14-11-2007 18:57
A gdzie znajde poświadczenie majątkowe szefa ??
~jelgór 14-11-2007 22:18
Ja wysłąłem już ze dwa lata temu maile do paru ministerstw i KRRiTV z podaniem imienia i nazwiska oraz adresu, odpowiedź przyszła po paru tygodniach... listem poleconym. Także mailowałem do PUP w Jeleniej Górze, a oni oddzwonili. Elegancja!
~T- tryk 14-11-2007 23:58
Sam sprawdzałem, mimo deklaracji konkretnego urzędasa, a potem dodatkowego monitu, gdzie zadeklarował,że podesle maila.Czekam do dziś, choć minął rok. W UM JG to się nie uda. za duży opór materii. ć

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group