Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 4919
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uruchom wyobraźnię, nie szalej na ścigaczu

Wiadomości: JELENIA GÓRA/KRAJ
Czwartek, 26 marca 2009, 7:56
Aktualizacja: Piątek, 27 marca 2009, 8:25
Autor: TEJO
Niedługo minie pierwsza rocznica tragedii, do której doszło 1 kwietnia 2008 roku przy ulicy Sudeckiej.
Fot. Mar
Jeszcze na dobre nie rozpoczął się sezon motocyklowy, a już są pierwsze ofiary. Policjanci chcą zapobiec tragediom, jakie w minionym roku wstrząsały nie tylko środowiskiem motocyklistów, i wypowiadają wojnę posiadaczom ścigaczy, którzy – bez wyobraźni – szaleją na drogach i pędzą prosto do grobu.

„Użyj wyobraźni” to akcja policji, o której obszernie pisze dzisiejszy „Dziennik”. Gazeta wspomina o pierwszych ofiarach brawury na dwóch kółkach w tym roku. Jeleniogórzanie często wspominają ubiegłoroczne tragedie, kiedy to na drogach miasta i powiatu zginęło aż siedmiu posiadaczy szybkich motocykli. Rocznica pierwszego dramatu przypadnie 1 kwietnia, kiedy to przy ul. Sudeckiej śmierć na miejscu poniósł mieszkaniec legnickiego.

Ostatnio w stolicy kraju na jednej z ulic posiadacz sportowego KTM zaczął ścigać się z kierowcą sportowego samochodu. Stracił panowanie nad motocyklem, zahaczył o krawężnik i wpadł na słup. Zginął na miejscu. Policjanci chcą zminimalizować tragiczne skutki brawury uświadamiając miłośnikom ostrej jazdy na potężnych maszynach, aby uruchomili wyobraźnię.

Zdaniem ekspertów – czytamy w „Dzienniku” – szybka i brawurowa jazda zbyt często jest gloryfikowana i upowszechniana. W jednym z czasopism branżowych można było znaleźć płytkę z gotowym „instruktażem”: pokazem jazdy na jednym kole i innych motocyklowych sztuczek. Nie było wyraźnego ostrzeżenia, że naśladownictwo nie jest wskazane, jedynie mały napis, że takie zabawy są niebezpieczne. A jak podkreśla policja – dziś posiadanie ścigacza i udawanie kaskadera to szpan. Tym bardziej, że moda na szybkie maszyny nie mija: są one w zasięgu możliwości finansowych coraz większej liczby rodaków.

Dlatego policjanci rozpoczęli akcję skierowaną do wyobraźni motocyklistów i ich bliskich – pisze gazeta. Nie będą to jednak mandaty i kary, ale rozdawanie ulotek i wieszanie billboardów, które będą widoczne w wielu miejscach w kraju. Drogówka zapowiada też zwiększenie liczby kontroli na drogach. – Nie chcemy tak często jak do tej pory oglądać wstrząsających obrazów, gdy matka trzyma na kolanach głowę syna, który zginął w wypadku motocykla – mówi rozmówca „Dziennika”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~1111 26-03-2009 8:09
A ja tam BARDZO boję się motorów....
ebee 26-03-2009 8:30
~tutek 26-03-2009 8:47
Nie wiem, czym tu się popisywać. Dla mnie taki motocyklista to obraz idiotyzmu. I tak na dobrą sprawę wcale mi ich nie żal. Obawiam się jednak, że taka forma "temperowania" zapędów posiadaczy szybkich jednośladów nie przyniesie skutku. Dla niego nie jest istotny bilbord, który da mu do myślenia - on i tak go nie zauważy,nie zdąży - jedzie zbyt szybko.... Jest jednak pewność, że wzdłuż ulic pojawi się więcej krzyży - z osadzonymi na nich kaskami. Może to da do myślenia ??
~małga 26-03-2009 9:46
Nie ważne czy motocyklista czy też kierowca smochodu !Nie badzcie tacy obłudni,wszystkim nam przyda sie wiecej rozwagi ,wyobrazni na drodze a przedewszystkim pozytywnego myślenia . Jkby nie było motocyklista ,kierowca samochodu czy tez pieszy w razie nieszczesia ginie człowiek .Nie ma wsrod nas leprzych i gorszych ...
~zdzichu 26-03-2009 10:10
Ebee i tutek nie obrażajcie motocyklistów dobra ? Bo nie znasz ich a obrzucasz ich mięsem, a chciałbym zauważyć że nie tylko motocykliści ale także kierowcy samochodów jeżdżą szybko i niebezpiecznie. Ale nie, trzeba się czepiać kierowców 2 kółek bo jakże inaczej bo to oni są winni oni bla bla bla...Owszem nie pochwalam tego jak ktoś przegina np 18 letni chłopak który bez doświadczenia wsiada na gsx-r 1000 czy 1300 i zgrywa bohatera, ale jakby ktoś nie wiedział poruszamy się wśród samochodów, więc jakie my do (...) mamy szanse w zderzeniu z kupą stali ? PS. Kto zatwierdził te posty ? Przyzwolenie na obrażanie motocyklistów.
~XX 26-03-2009 10:32
wczoraj taki starszy Pan pędził po wolności samochodem i w zakrętach miał ładne przechyły....może chciał zaszpanować przed kochanką:)
~XX 26-03-2009 10:36
jakie obrażanie...każdy motocyklista jest świadomy o czym świadczy zakładanie pętelki przywiązanej do swojej maszyny
~Rider 26-03-2009 10:40
I znowu nagonka na motocyklistów...i znowu wszyscy wrzuceni do jednego worka...litości
~tutek 26-03-2009 10:46
Do ~zdzichu : Ciekawe, ile jeszcze takich komentarzy zdążysz napisać, w końcu zaczął się Twój sezon... Obawiam się, że niewiele. A poza tym masz rację, nie znamy ich i powiem szczerze, że w ogóle nie mam zamiaru ich poznawać. Co mi po tak krótkiej znajomości..Tym czasem życzę gumowych bilbordów... to tak, gdybyś się miał od nich odbić...
~transplantolog 26-03-2009 10:54
~tratata 26-03-2009 11:02
do Zdzichu: dobrze powiedziane... właśnie ,synki, w starciu z góra żelastwa nie macie szans, więc z czym do gości tj. samochodów ? Nie tylko 18 latkowie szaleją, ale 32 też...chcecie być dawcami organow,świetnie, tylko nie bierzcie innych z sobą do nieba...
~Valentino Rossi 46 26-03-2009 11:12
Think ! Take longer to look for bikes. http://www.youtube.com/watch?v=lsJs4AYa8sU Polecam obejrzeć filmik. Nie chcem bronić motocyklistów bo jak w każdym środowisku są ludzie i ludziska, są też ludzie kochający 2 kółka i wariaci chcący zaszpanować za wszelką cenę. Niestety są też kierowcy aut którzy Nas nie lubią bądź ignoruja na drodze jako mniejszych i rzekomo mniej niebezpiecznych. Dlatego uważam że takie akcje mają sens i powinny być prowadzone na okrągło żeby uświadomić kierującym że motocykliści to tez użytkownicy dróg. Pozdrawiam fanów dwóch kółek i życzę szerokości w nowym sezonie i obyśmy spotkali sie za rok w takim samym sqadzie.
~Twister77 26-03-2009 11:53
Wreszcie komentarz na poziomie :) Thanks Valentino. Właśnie tak jak pokazuje filmik ,gdyby kierowcy samochodów zwracali uwage na motocykle nie było by tyle wypadków , natomiast motocykliści ,którzy wypadają na łukach ,czy nie zdążą wyhamowac w odpowiednim momencie... hmmm , cóż życzę wszystkim posiadaczom 2 kółek jak najmniej takich sytuacji. Pamiętajcie musimy myślec również ,za tych w samochodach.Miejcie respekt do tych maszyn ,każdy potrafi wsiąsc i odkręcic manetkę gazu do końca , natomiast sztuką jest przetrwac zwłaszcza na naszych drogach...
~do ebee i innych 26-03-2009 12:22
Idiota to jestes ty i nie nazywaj innych posiadaczy motocyklow tak!!!!!! Co za pajac z niego!!!!!!
~ABE 26-03-2009 13:22
transplantolog - nie ciesz się na zapas, nic Ci po naszych narządach. Nerki przewiane, wątroba ledwo w całości po zlotach, reszta też niezdatna do ponownego użytku :) Prędzej się doczekasz od kogoś z puszki bo tam mają poduszki powietrzne żeby chronić przydatne do przeszczepu narządy.
~do postu z 12:22 26-03-2009 13:56
A ty aby po polskiemu piszesz?!
~autor 26-03-2009 14:09
rymcycymcy 26-03-2009 15:39
| ~Valentino Rossi 46 | z filmiku wynika jeszcze jedno przesłanie. Siedząc w puszce pełnej słupków, przy nie zawsze czystych szybach, można ścigacza po prostu nie zobaczyć. Tym bardziej, że w autkach spotkach wielu ślepawych ćwierćkierowców. Jadąc w zabudowanym gruubo ponad standard (nie mówię o ograniczeniach) możesz mieć pewność, że wcześniej czy później spotkasz się z taką sytuacją jaką przedstawia filmik ...i wcale nie do końca będzie to wina kierowcy autka. Podejrzewam, że jazda na maszynce do adrenaliny to nieprzeciętna frajda. Warto jednak wiedzieć co się robi i dać szansę kierowcom autek na zobaczenie was zanim się odbijecie od karoserii. PS: Znajomemu w podobnej sytuacji jak na filmie facet ze ścigacza wpadł bocznym oknem, a wyleciał przednią szybą. W środku zostawił kask razem ze skalpem ...i przeżył ! :)
~Zdzichu 26-03-2009 18:40
"jakie obrażanie...każdy motocyklista jest świadomy o czym świadczy zakładanie pętelki przywiązanej do swojej maszyny" Weź mnie chłopie nie rozśmieszaj, mit krążący wśród tępej populacji że zakładamy linki na szyje. Poziom komentarzy jest żałosny. Pozostawię resztę bez komentarza.
~ago od kosmosu 26-03-2009 19:57
Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka, to przegięcie. Kierowcy samochodowi także lubią się popisywać, skutkiem czego spowodowali kilka wypadków śmiertelnych opisywanych również przez Jelonkę. Kierowcy z TEGO forum również lubią chwalić się szybkością, a jadących z prawidłową prędkością nazywają "ciapciuchami". Najcześciej wszyscy i wszystko Wam, Panowie kierowcy samochodowi, przeszkadza: rowerzyści, piesi, motocykliści, przydrożne drzewa, budynki, że za mało soli się sypie, za zbytnie ograniczenie prędkości, że fotoradary, że policja stoi na drodze, albo że za mało policji stoi na drodze, bo powinni więcej sprawdzać, jeden z internautów wyliczył swego czasu nawet WYDAJNOŚĆ policjantów pod względem ilości sprawdzonych pojazdów na godzinę. Może zobaczcie Panowie wpierw belki w Waszych oczach. Co do artykułu - tym razem napisano o motocyklistach, a najczęściej pisze się o wypadkach z udziałem kierowców SAMOCHODOWYCH, więc nie należy traktować tego co tu napisano jako nagonkę na motocyklistów lecz po prostu jako INFORMACJĘ.
~ZABOBRZANIN 26-03-2009 20:53
Dzisiaj stałem na swiatłach Muzealna-Wojska Polskiego. Widzę jak z dołu od strony miasta w górę ulicą Matejki jedzie zielony golfiak na zielonym świetle. Na przejściu jest czerwone swiatło dla pieszych. Z lewej strony biegnie stara głupia z torbami baba bo zobaczyła że na przystanku stoi jej czerwony autobusik. Nawet nie miała checi i ochoty rozejrzeć się co sie dzieje na przejściu. Wbiegła pod nadjeżdżajacego zielonego golfiaka. Widziałem to i już myślalem że będzie jak w filmach przelatywać z tymi tobołami przez maske. Zimna krew i szybka reakcja kierowcy pozwolila jej zdązyć na ten jej może ostatni w życiu autobus. Ominoł ja o włos i szczęście że światła teraz niepozwalaja na zjechanie w dół do środka skrzyżowania bo sprawdzalibyśmy poduszki w autach. Masakra jak te berety zasuszone mózgi mają, a potem pretensje do kierujących !
rymcycymcy 26-03-2009 22:17
Ago ...teraz ich nazywam ćwierćkierowcy ! ;) ...lepiej ? Ale małe sprostowanie. Nigdy nie chodziło o tych co jeżdżą z prawidłową prędkością, tylko o ciapciuchów ;)
~gość portalu 26-03-2009 22:28
Rozsądku za kierownicą zarówno motocykla jak i samochodu nigdy za wiele.Szkoda życia.Publiczne drogi a szczególnie polskie to nie tor wyścigowy ani nie OS.Warto o tym pamiętać.Motocyklistom życzę udanego i bezpiecznego sezonu.
~Kk. 26-03-2009 23:13
Ktoś kupując ścigacza pokazuje , że nie ma wyobraźni, to jak ma ją uruchomić ???????????? Te motory służą do ścigania na torach, a nie do jazdy po Polskich drogach.............nie chce mi się dalej pisać
ebee 27-03-2009 0:06
Do Zdzicha z 10, 10 Czytaj ze zrozumieniem . Po pierwsze nie napisałem wszyscy motocykliści tylko większość motocyklistów. Po drugie nie napisałem też ,że kierowcy samochodów to ideały. Tam matołów tez nie brakuje. Tylko kierowców samochodów bardzo się karze. Robi im się zdjęcia np fotoradarami, samochód łatwo jest dogonić w pościgu Motocyklisty fotoradar nie sfotografuje, b z przodu motocyklista nie ma tablicy rejestracyjnej, a twarz ma zasłoniętą kaskiem. Jest nie do zidentyfikowania. I to właśnie wykorzystują motocykliści bez wyobraźni i takich mam na myśli. Pozdrawiam: EBEE
~ago od kosmosu 27-03-2009 5:37
Rymcycymcy, przynajmniej wiesz teraz, że Twoje słowa (i określenia) zapadają mi w pamięć, to chyba też coś znaczy...? :-)
ebee 27-03-2009 10:24
Zabobrzaninie ! Jednym słowem Cię określę : PRYMITYW !!!
rymcycymcy 27-03-2009 10:31
Ago ...no normalnie ...aż w guziczki nie mogę trafić ! ;)))
~ZABOBRZANIN 27-03-2009 19:21
prymityw to z ciebie... ebee !
~Czytający 29-03-2009 3:19
Ja bym ich zostawił w spokoju przynajmniej ludzie w szpitalach oczekujący na przeszczep organów będą mieli większe szanse
~kanius 11-04-2009 4:34
na rowerze tez mozna sie zabic jak kto na tyle zdolny hehehe a na motorze przynajmiej zabije siebie a nie kogos pozdro
~Piotrek 11-04-2009 13:46
No i zaczeło sie opisywanie i zwalanie winy na poszczególnych uczestników ruchu! Nie chetnie zabieram głos w dyskusjach ale zrobie wyjątek. Jestem kierowcą Tira z 15 letnim stażem jeżdżę tez osobówką i dla relaksu również motorkiem i tak na prawdę to nie ma co zrzucać winy na motocyklistów czy na kierowców samochodów. Jest wątek o motocyklistach to najeżdzają wszyscy na nich (nas). Jak Tir wpadnie do rowu to wina Tirowca bo coś tam nie patrząc bna to że większość wypadków z udziałem tirów to winna wymuszających osobówek, więc takie utarczki są nie na miejscu bo tak naprawdę ze stażem wyjezdzonych ponad 1.5mln kilometrów stwierdzam że dzisiejsza jazda i dzisiejsze drogi przypominają walke o przetrwanie bo tak naprawdę jak będziesz sie popisywał możecie cię coś złego spotkać a jak będziesz jechał spokojnie to spotkać cię może ten co sie popisuje i tak w kółko!!!
~MichałRC46 16-12-2009 11:29
Tak z tą pętelką to jakaś ohydna bzdura tego nawet nie ma sensu komentować.Ale idiotom trzeba to wytłumaczyć NIKT NIE ZAKŁADA SOBIE ŻADNYCH PĘTELEK !!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group