Poniedziałek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 4600
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Uruchom wyobraźnię, nie szalej na ścigaczu

Czwartek, 26 marca 2009, 7:56
Aktualizacja: Piątek, 27 marca 2009, 8:25
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/KRAJ: Uruchom wyobraźnię, nie szalej na ścigaczu
Niedługo minie pierwsza rocznica tragedii, do której doszło 1 kwietnia 2008 roku przy ulicy Sudeckiej.
Fot. Mar
Jeszcze na dobre nie rozpoczął się sezon motocyklowy, a już są pierwsze ofiary. Policjanci chcą zapobiec tragediom, jakie w minionym roku wstrząsały nie tylko środowiskiem motocyklistów, i wypowiadają wojnę posiadaczom ścigaczy, którzy – bez wyobraźni – szaleją na drogach i pędzą prosto do grobu.

„Użyj wyobraźni” to akcja policji, o której obszernie pisze dzisiejszy „Dziennik”. Gazeta wspomina o pierwszych ofiarach brawury na dwóch kółkach w tym roku. Jeleniogórzanie często wspominają ubiegłoroczne tragedie, kiedy to na drogach miasta i powiatu zginęło aż siedmiu posiadaczy szybkich motocykli. Rocznica pierwszego dramatu przypadnie 1 kwietnia, kiedy to przy ul. Sudeckiej śmierć na miejscu poniósł mieszkaniec legnickiego.

Ostatnio w stolicy kraju na jednej z ulic posiadacz sportowego KTM zaczął ścigać się z kierowcą sportowego samochodu. Stracił panowanie nad motocyklem, zahaczył o krawężnik i wpadł na słup. Zginął na miejscu. Policjanci chcą zminimalizować tragiczne skutki brawury uświadamiając miłośnikom ostrej jazdy na potężnych maszynach, aby uruchomili wyobraźnię.

Zdaniem ekspertów – czytamy w „Dzienniku” – szybka i brawurowa jazda zbyt często jest gloryfikowana i upowszechniana. W jednym z czasopism branżowych można było znaleźć płytkę z gotowym „instruktażem”: pokazem jazdy na jednym kole i innych motocyklowych sztuczek. Nie było wyraźnego ostrzeżenia, że naśladownictwo nie jest wskazane, jedynie mały napis, że takie zabawy są niebezpieczne. A jak podkreśla policja – dziś posiadanie ścigacza i udawanie kaskadera to szpan. Tym bardziej, że moda na szybkie maszyny nie mija: są one w zasięgu możliwości finansowych coraz większej liczby rodaków.

Dlatego policjanci rozpoczęli akcję skierowaną do wyobraźni motocyklistów i ich bliskich – pisze gazeta. Nie będą to jednak mandaty i kary, ale rozdawanie ulotek i wieszanie billboardów, które będą widoczne w wielu miejscach w kraju. Drogówka zapowiada też zwiększenie liczby kontroli na drogach. – Nie chcemy tak często jak do tej pory oglądać wstrząsających obrazów, gdy matka trzyma na kolanach głowę syna, który zginął w wypadku motocykla – mówi rozmówca „Dziennika”.

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group