Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8408
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uroczyste święto wojska

Czwartek, 15 sierpnia 2019, 16:05
Aktualizacja: Sobota, 17 sierpnia 2019, 6:54
Autor: WAC
Jelenia Góra: Uroczyste święto wojska
Fot. WAC
Prezydent Miasta Jeleniej Góry, Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników Radar oraz Związek Żołnierzy Wojska Polskiego byli 15 sierpnia organizatorami uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

Choć Jelenia Góra od dawna nie jest już miastem garnizonowym, to tradycje wojskowe pod Karkonoszami są wciąż żywe. Widać to szczególnie podczas dorocznych uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, w których uczestniczą mieszkańcy miasta. Nie inaczej było i w tym roku.

Obchody rozpoczęły się przemarszem na trasie Brama Wojanowska - plac przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Wśród zgromadzonych znaleźli się: posłanka Zofia Czernow, senator Krzysztof Mróz, lokalni samorządowcy z miasta i powiatu, przedstawiciele organizacji zrzeszających byłych żołnierzy, delegacje służb mundurowych i inni. O oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta Filharmonii Dolnośląskiej. Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego wystrzału z zabytkowego moździerza przygotowanego przez Bractwo Kurkowe oraz odegrania hymnu państwowego.

W swoim przemówieniu prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak nawiązując do historycznej wagi Bitwy Warszawskiej, jako jednego z najważniejszych bojów w dziejach Europy, podkreślał wagę mądrych sojuszy militarnych dla dalszego bezpieczeństwa Polski. Ponadto wystąpił ostatni komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej gen. Bronisław Peikert.

Kolejnym akcentem obchodów Dnia Wojska Polskiego było odsłonięcie, na cokole pomnika "Wolność Krzyżami się Mierzy" następnej tabliczki z nazwą pola bitwy w jakiej brali udział nasi żołnierze. Na zakończenie liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Wolność i Niepodległość.

Twoja reakcja na artykuł?

24
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
10%
Nudzi
2
4%
Smuci
1
2%
Złości
16
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group