Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11351
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uporządkują linię do Świeradowa Zdroju

Środa, 6 stycznia 2021, 9:03
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Uporządkują linię do Świeradowa Zdroju
Fot. Mr_Incognito_ z Pixabay
Pociągiem do Świeradowa Zdroju... To marzenie wielu miłośników kolei w najbliższych latach może zostać zrealizowane, bowiem Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ogłosiła przetarg na I etap rewitalizacji linii z Gryfowa Śląskiego do uzdrowiska w Górach Izerskich, którą to niedawno przejął Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Postępowanie dotyczy I etapu - przygotowania trasy kolejowej do rewitalizacji. Firma wybrana w przetargu będzie miała cztery miesiące na demontaż m.in. pozostałości starej infrastruktury, w tym szyn i podkładów, usunięcie górnej warstwy podsypki podkładów - powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Kolejny etap ma dotyczyć prac budowlanych na tej linii.

Rozwój kolei i walka z wykluczeniem transportowym na Dolnym Śląsku jest jednym z priorytetów samorządu województwa. Dlatego też konsekwentnie realizujemy nasz plan przejmowania i rewitalizacji linii kolejowych, które są ważne zarówno dla dolnoślązaków, jak i dla turystów odwiedzających nasz piękny region - dodał polityk Bezpartyjnych Samorządowców.

Termin składania ofert określono na 21 stycznia 2021 roku.

Linia nr 317 i linia nr 336 są to linie, które tworzą ciąg komunikacyjny między Gryfowem Śląskim a Świeradowem-Zdrój.

Linia kolejowa nr 336 została ukończona w 1909 roku. Tor ułożono na podsypce, klińcu i pospółce uzupełnionej punktowo podsypką tłuczniową. Jest to linia jednotorowa znaczenia miejscowego. 30 listopada 1995 roku podjęto decyzję o zawieszeniu ruchu pasażerskiego, a ostatni pociąg ze stacji Świeradów Zdrój odjechał 11 lutego 1996 roku. Od tego momentu na linii kolejowej nr 336 nie były poczynione żadne roboty budowlane. Tor jest zarośnięty duża ilością krzaków i samosiejek. Tor został wielokrotnie rozkradany. W roku 2013 dokonano fizycznej likwidacji odcinka linii od km 7,107 do km 7,890 wraz ze stacja Świeradów Zdrój - informuje DSDiK.

Linia kolejowa nr 317 została ukończona w 1884 roku. Tor ułożono na podsypce z klińca i pospółce uzupełnionej punktowo podsypką tłuczniową. Jest to linia jednotorowa znaczenia miejscowego. 30 listopada 1995 roku podjęto decyzję o zawieszeniu ruchu pasażerskiego. Od tego momentu na linii kolejowej nr 317 nie były poczynione żadne roboty budowlane. Tor jest zarośnięty duża ilością krzaków i samosiejek. Tor jest prawie całkowicie rozkradziony - dodaje DSDiK.

Twoja reakcja na artykuł?

130
83%
Cieszy
10
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
2%
Smuci
1
1%
Złości
12
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (64)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group