Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5894
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Upiorna mgła

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 25 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 25 października 2007, 19:40
Autor: carioca
Fot. Archiwum
Widoczność ograniczona niemal do zera. Kolizja na Kapeli.

Kierowcy, którzy wieczorem, w nocy lub o poranku wjeżdżają do Jeleniej Góry, muszą jechać niemal na pamięć. Powód: na drogach nie ma linii, tzw. oznaczeń poziomych, które ułatwiłyby użytkownikom szos trzymanie się swojego pasa ruchu w trudnych warunkach. Zwłaszcza jesienią po zapadnięciu zmroku.

Doświadczyło tego w czwartek dwóch kierowców, których auta zderzyły się we mgle prawie na samym szczycie wzniesienia tzw. Kapeli. Nikomu nic poważnego się nie stało, ale pojazdy zablokowały wąską drogę. Konieczna była interwencja straży pożarnej, która musiała usuwać rozlany olej. - Widoczność jest prawie zerowa - informują kierowcy.

- Wracałem wczoraj z Zielonej Góry. Zachciało mi się jechać w nocy przez Legnicę i Złotoryję. Za Złotoryją, tuż za skrętem na Wojcieszów zaczęła się mgła. Totalna. Jechałem tak pod górę przez Janochów, Łysa Górą i Dziwiszów. Żadnych linii namalowanych do granic Jeleniej Góry. Gdyby choć była namalowana środkiem jezdni przerywana linia to ten cały odcinek możaby przejechać spokojnie i bez większych stresów. Tak trzeba było jechać 20 - 30 km/godz., a nawet wolniej – napisał do nas pan Kazimierz z Jeleniej Góry.

Nie tylko on chciałby, aby drogowcy odpowiedzialni za utrzymanie dróg wojewódzkich i powiatowych postarali się o namalowanie takich linii przed najgorszym jesienno-zimowym okresem.

Czy tak się stanie? Wątpić należy. Malowanie oznaczeń poziomych z reguły przeprowadzane jest wiosną. Później się nie opłaca, bo – zdaniem specjalistów – opady deszczu i śniegu połączone z ruchem samochodowym, przyczynią się do szybkiego zatarcia linii ciągłych i przerywanych.

To że dzięki nim bardzo często – zwłaszcza kierowcom mniej znającym trasę - udaje się uniknąć wypadków, jest w tym przypadku dla drogowych decydentów drugoplanowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~edek 25-10-2007 15:17
Też miałem okazje w gęstej jak mleko mgle przemieżać drogę przez Kapele. Śmierć czaiła się na każdym zakręcie nic nie widać dalej niż 3m, brak oznakowania poziomego, brak słupków kilometrowych przy drodze a jak juz były to też niewidoczne. Może chociaż wymalować na przydrożnych drzewach białe kwadraty jak to robiono za komuny zawsze to zwieksza szanse na szczęśliwe dotarcie do celu. Czyzby odpowiednie słuzby czekały, na pierwszą ofiarę śmiertelną??? Wygląda na to, że bez tego się nie obejdzie jak tak dalej pójdzie.
~Cpt.Luce Picard 25-10-2007 16:02
nasze miasto ma wizje – Drogi jakie sa, kazdy widzi... – Latac samolotem – na zakupy do wrocka – ciezko... – Kolej to jezdzacy skansen... wiec pozostaje czekac na teleportery i inne tunele czasoprzestrzenne! Wtedy bedzie szybko, milo i przyjemnie!
~Sobieszowianin 25-10-2007 16:31
Na drodze z Jeleniej Góry do Świerzawy na Kapeli w ogóle nie ma żadnych pasów, a one by się przydały na tej drodze, bo w gęstej mgle prawie nic nie widać, a o wypadek na Kapeli nie trudno. Warto też pomyśleć o tym, żeby na najostrzejszym zakręcie na kapeli, a dokładniej na drzewach namalować białe kwadraty, jak napisał edek.
~gemba 25-10-2007 16:49
Nie tragizuj. Nie jest tak źle . Co prawda pasów nie ma ale za to ile drzew po każdej stronie drogi. Jak odbijesz się od sześćset trzydziestego ósmego drzewa , to znaczy żeś dojechał do Jeleniej. Pozdrawiam ekologów w ich ciepłych domkach , którzy jeżdżą tylko latem przy pięknej pogodzie i we łbach ino zieleń mają.
~lepsza zieleń we łbie 25-10-2007 17:29
niż w GEMBIE!!! Ekolodzy przyjmują pozdrowienia i życzą wytrwałości jeżdżącym nie tylko latem i nie tylko przy pięknej pogodzie. A Sobieszowianin mógłby przestać wąchać bo jego posty są groteskowe – bez względu na ostrość zakrętów ... i nie tylko.
~Panie Kazimierzu 25-10-2007 17:30
Z Zielonej Góry przez Legnicę jest duzo dalej–niby "autostradka"–a potem juz w regionie najgorsza z możliwych dróg–do tego 1/4 drogi trzeba nadłożyć....Z Zielonej wyjeżdżamy jak na Legnicę–ale potem na Kożuchów–....mozna nie zwalniać poniżej 100km/h tą drogą–krócej o jakieś 40km i do tego nie trzeba się stresować przepaścią;–]
~szkolamalgosia@interia.pl 25-10-2007 17:43
IV Międzynarodowy Konkurs Literacko–Plastyczny "SPORTY UPRAWIANE W KARKONOSZACH" rozstrzygnięty. W Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szpitalu "Uzdrowiska Cieplice" w Jeleniej Górze odbyło się dzisiaj uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród i wyróżnień laureatom. W konkursie tym brały udział dzieci i młodzież z 17 szkół z terenu Jeleniej Góry oraz okolic a także zaprzyjaźnione szkoły z Czech z Harrahova i Jańskich Łaźni. Głównym celem konkursu była promocja regionu oraz aktywnego zdrowego i sportowego stylu życia. Prace dzieci oceniane były w trzech kategoriach wiekowych. I nagrodę w kategorii klas I–III SP otrzymał Jacek Piastowicz ze SP nr 11 w Jeleniej Górze. W kategorii klas IV–VI zwyciężyły bliźniaczki Sandra i Laura Stępień ze Świetlicy Środowiskowej "Słonecznik" w Miłkowie. Główną nagrodę w kategorii klas gimnazjalnych otrzymała Joanna Gałuszka z ZSPiG w Szpitalu "Uzdrowiska Cieplice". Ponadtto w każdej kategorii wiekowej, dzięki hojności sponsorów, wręczono wiele nagród i wyróżnień. Honorowy patronat nad konkursem objął Karkonoski Park Narodowy a głównymi sponsorami byli: Pan Juliusz Naumowicz – właściciel Starej Chaty Walońskiej w Szklarskiej Porębie, Dydaktycy KCEE, Pani Ewa Styczyńska z Enerii Pro, PTTK Oddział "Sudety Zachodnie", CITiK, Firma Renault, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Bank Zachodni, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa. Organizatorzy konkursu wszystkim fundatotorom nagród, w imieniu laureatów, serdecznie dziękują. Uroczyste podsumowanie konkursu uświetniły występy dzieci z sanatorium oraz prezentacja multimedialna na temat sportów uprawianych w Karkonoszach. Na uroczystość licznie przybyli młodzi artyści wraz z opiekunami, pod kierunkiem których prace powstawały oraz zaproszeni goście, m.inn. Wiceprezes Uzdrowiska Cieplice Pan Robert Moskwa oraz Pani Ewa Styczyńska i przedstawiciel Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Wszystkim serdecznie dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu, którego tematem będzie fauna i flora Karkonoszy.
~solaris 25-10-2007 18:10
Mam pytanie do redakcji! na miniaturce zdjęcie promującego artykuł jest autobus. Nie jest to jeleniogórski autobus. To warszawski Solaris Urbino 12. Co on tam robił?? czyżby miejskie zakłady autobusowe wprowadziły nową linię aż do jelonki...??
~Sobieszowianin dwa 25-10-2007 18:15
Czysty d...lizm i brak wyobraźni drogowców!!!! Takich to na pręgierz na Chojniku i publicznie wychłostać!!!!!!
~Slewin 25-10-2007 19:03
Widziałem to zdarzenie na kapeli . Nie wyglądało to tak zle , taka mała stłuczka . Fakt mgła jest i to dość spora .
~;/ 25-10-2007 19:04
Od wyjazdu z Jeleniej Góry w stronę Karpacza (w gminie Mysłakowice) często występują tak gęste mgły,że nie widać nic przed autem nawet 0,5 m. Jak ma się troszkę więcej szczęścia, to widoczność jest minimalna, a lini na jezdni NIE MA ŻADNYCH!
~Rudebwoy 25-10-2007 20:42
Zjawisko mgły spowodowane jest tym, że zbiorniki wodne "oddają" nagromadzone ciepło podczas okresu letniego. :) Wnioski: Nie jeździć w pobliżu zbiorników wodnych
~storm do szkolamalgosia@interia.pl 25-10-2007 22:16
CO MA PIERNIK DO WIATRAKA??????????? KOGO TO OBCHODZI?????????????????
~te ... sobieszowianin... 26-10-2007 7:35
po kiego przepisujesz w komentarzu skrót tekstu? No chyba że zrobiłeś odkrycie, o którym nikt nie wiedział, bo chyba nikt nie wyczytał że na drodze przez kapele nie ma pasów.
~do rudebwoya 26-10-2007 8:22
A gdzie ty masz zbiornik wodny koło kapeli?! Faktem jest, że jak ty tamtędy przejeżdżasz to coś chlupie... Jakby woda w głowie...
~irek 30-10-2007 9:31
dlaczego drogowcy nie poprawią warunków jazdy na tej trasie w niedzielę również było trudno było jechać nie ma zaznaczonej osi jezdni pobocze rónież niewidoczne tragedia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group