Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 9995
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Upały. Jak się chronić?

Wtorek, 11 czerwca 2019, 15:02
Aktualizacja: Środa, 12 czerwca 2019, 14:05
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Region: Upały. Jak się chronić?
Fot. Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ostrzegają, że upały mogą nam (z przerwami) doskwierać co najmniej do końca czerwca br. W tym czasie lekarze i ratownicy medyczni przypominają o piciu dużej ilości wody, unikania słońca w godzinach szczytu oraz noszeniu nakrycia głowy i odpowiedniej odzieży.

Najważniejsze, by ogra¬ni¬czyć prze¬by¬wa¬nie na słońcu w godz. między 10.00 a 16.00, gdy temperatura powietrza sięga 30 st. C (i więcej), nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu.

Trzeba pamiętać, że w upalne dni należy wypijać więcej niż 2,5 litra wody – mówi Piotr Archacki z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. – W tę ilość nie wliczamy kawy oraz napojów energetycznych, ponieważ one powodują utratę płynu z naszego organizmu. Wychodząc na zewnątrz nie można zapominać o nakryciu głowy i oczywiście jeśli to możliwe, w godzinach południowych nie wychodźmy na zewnątrz. Przed wyjściem z domu warto zjeść lekki posiłek i przyjąć leki (jeśli oczywiście musimy je brać) – dodaje ratownik.

Idąc w góry pamiętamy o odpowiedniej odzieży.

Ubieramy się na cebulkę, ponieważ warunki pogodowe w górach w każdej chwili mogą się zmienić. Na dole temperatura sięga często 30 stopni C, a w górach jest kilka stopni mniej. Aura lubi też robić niespodzianki w postaci deszczu czy wiatru. W wędrówce po górach niezbędne jest odpowiednie obuwie, nakrycie głowy oraz warto pomyśleć o apteczce, choćby tej z naszego samochodu. Nie zajmuje ona za dużo miejsca, a w razie wypadku, możemy wstępnie zabezpieczyć uraz – dodaje rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Wybierając wypoczynek nad wodą pamiętajmy, by nie wchodzić do miejsc zakazanych, takich jak dzikie kąpieliska.

Starajmy się korzystać z kąpieli tam, gdzie jest to dozwolone i czuwa nad nami ratownik. Przed wejściem do wody nie należy jeść, a przede wszystkim pić alkoholu – ostrzega Piotr Archacki. - Nie należy też wcho¬dzić do wody zaraz po opalaniu się. Niż¬sza tem¬pe¬ra¬tura wody może wywo¬łać przy-kurcze albo utratę przy¬tom¬no¬ści, co może stać się przy¬czyną uto¬nię¬cia – dodaje ratownik.

Policjanci przypominają natomiast, że jak co roku dzikie kąpieliska będą kontrolowane, a ich użytkownicy będą karani mandatami w wysokości 250 zł.

Kolejna ważna rada od ratowników: jeśli już dojdzie do jakiegoś wypadku (w wodzie, w górach, lub w innych miejscach) i potrzebna jest pomoc służb ratowniczych, należy podać jak najdokładniejsze dane o lokalizacji zdarzenia.

W terenie trudnym, jak właśnie jeziora, rzeki, ogródki działkowe, należy wyjść do miejsca, z którego możemy dalej poprowadzić zespół, bo przecież przy ratowaniu życia czas ma ogromne znaczenie – dodaje Piotr Archacki.

I nie zapo¬mi¬najmy też o zwierzętach, dla których upały są jeszcze bardziej uciążliwe niż dla ludzi. Każdy zwierzak powinien mieć dostęp do zimnej wody oraz legowiska w cieniu.

Twoja reakcja na artykuł?

6
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
2
22%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Donald Tusk będzie dobrym premierem?

Oddanych
głosów
126
Tak
40%
Nie
48%
Ciężko powiedzieć
10%
Nie interesuję się polityką
3%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 11 grudnia 2023
 
Aktualności
Zrobili animowane pociągi
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group