Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 11135
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Upalny sezon na żebry

Środa, 30 lipca 2008, 8:48
Aktualizacja: Niedziela, 3 sierpnia 2008, 22:20
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Upalny sezon na żebry
Fot. TEJO
Jelenia Góra to miasto „dziadów” – takie wrażenie można odnieść przechodząc głównym traktem miasta w szczytowym okresie wakacji. Powód? Żebracy na chodnikach.

Tylko jeleniogórzanie wiedzą, że proszący o jałmużnę, którzy jękiem jak ze średniowiecznych filmów wzmacniają swoje prośby, nie są mieszkańcami miasta. Turyści traktują te obrazki jako „lokalny koloryt”. Filmują żebraków i pokazują ich palcami. – Potem idzie w świat, że w Jeleniej Górze są sami żebracy, bo o budowę takiego stereotypu bardzo łatwo – mówi Marcin Lasek, student socjologii.

A koniunkturę na hojność wyczuwają najczęściej Romowie z Mołdawii, bo to oni – w znacznej większości – okupują ulice i chodniki śródmieścia. Sygnały o ich natarczywości docierają na policję i straż miejską. – Pewna kobieta łapie ludzi za łydki i głośno jęczy, żeby jej dać. Najlepiej pieniądze. Jedzeniem gardzi – mówi jedna z jeleniogórzanek. Mundurowi od czasu do czasu robią „akcję” i przeganiają żebraków. Na niewiele się to jednak zdaje, bo ci zawsze wracają w to samo miejsce.

Żebracy nie mieszkają pod mostem. Są zakwaterowani w jednym z cieplickich „pensjonatów”. Mają czym płacić. Bywa, że piją, a po alkoholu wszczynają burdy i awantury. Konflikty między „gośćmi” nie raz musiała gasić policja. Kiedy są zdenerwowani, nie przebierają w środkach. Najczęściej sięgają po nóż jako argument do przekonania o swoich racjach.

Cudzoziemcy w większości mają dokumenty uprawniające ich do pobytu w Polsce, więc trudno na nich znaleźć haka. Trudno też udowodnić, że mają stałe zajęcie i dochód. W takim przypadku żebranie jest zakazane i stanowi wykroczenie. Z tej niemocy rodzi się obraz dziadowskiej Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (105)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
955
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Kultura
Zakończenie sezonu w Filharmonii w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Duet ratowniczy blisko podium
 
Kultura
30 lat Leniwca
 
Kilometry
Będzie kolejny odcinek "ekspresówki"
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group