Poniedziałek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 9980
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Unijny zastrzyk gotówki dla małej obwodnicy Karpacza

Czwartek, 22 listopada 2012, 7:51
Aktualizacja: Piątek, 23 listopada 2012, 8:38
Autor: Mea
Karpacz: Unijny zastrzyk gotówki dla małej obwodnicy Karpacza
Fot. Mea
W Urzędzie Miasta w Karpaczu podpisano wczoraj (21.11.) umowę na dofinansowanie 7 mln 770 tys. zł. przebudowy ul. Parkowej wraz z budową stumetrowego tunelu pod stokiem narciarskim „Kolorowa”. – Jest to największa inwestycja w naszym mieście od okresu powojennego – powiedział Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza. Przedsięwzięcie kosztowało 18 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na 30 listopada.

Władze Karpacza musiały najpierw wyłożyć pieniądze na realizację inwestycji, częściowo wziąć kredyt, teraz otrzymają pieniądze z Unii Europejskiej - Projekt został dobrze oceniony przez ekspertów i w departamentach, dlatego przyznano tę dotację, a trzeba podkreślić, że jest to pierwszy tunel, jaki budujemy na Dolnym Śląsku z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej – mówił wicemarszałek Jerzy Łużniak.

Obwodnica to droga o długości jednego kilometra , w której ciągu jest tunel przebiegający pod stokiem narciarskim „Kolorowa”. Budowa samego tunelu kosztowała ok. 11 mln zł. - Jest on wykonany jest z ok. 840 elementów stalowych, które łączy ok. 18 tys. śrub. Obecnie zabezpieczamy warstwę przeciwpożarową. Tunel jest już skręcony i do 30 listopada całość inwestycji będzie ukończona – powiedział Witold Nietubyć, dyrektor zespołu projektów Skanska, Oddział Budownictwa Inżynieryjnego we Wrocławiu.

- To jedyny w Europie tunel z nietypowym rozwiązaniem technologicznym, czyli stalową konstrukcją działającą na zasadzie rozporu - dodał. Takie rozwiązanie jest tańsze i szybsze w montażu.
Ponadto w tunelu został zamontowany system nadzoru, który pozwoli kontrolować pracę konstrukcji już po otwarciu dla ruchu samochodowego. System sprawdzi, czy następują jakieś przemieszczenia konstrukcji.
Karpacz wreszcie będzie miał deptak w centrum.

– Po zakończeniu prac i wykonaniu odbioru jeszcze w tym roku planujemy udostępnić ul. Parkową dla ruchu samochodowego, jednocześnie zamknąć część ul. Konstytucji 3 Maja od domu wczasowego Bachus i starego kościoła do Perły Karkonoszy. W miejscu tym powstanie deptak – podkreślił zastępca burmistrza Ryszard Rzepczyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
438
Pozostanę na miejscu
54%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
46%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Polak, Czech i Niemiec – jak bratanki
 
Kultura
Można napisać recenzję
 
112
Wypadek z autobusem
 
Aktualności
Pobudka przed 4–tą
 
Aktualności
Drogo za gaz, czy będzie taniej?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group