Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 9618
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Umowa została podpisana!

Wtorek, 8 maja 2018, 13:47
Aktualizacja: Sobota, 26 maja 2018, 6:33
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Umowa została podpisana!
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (8.05) doszło do podpisania umowy na prace budowlano–konserwatorskie Teatru im. C. K. Noriwda w Jeleniej Górze. Po wielu miesiącach opóźnienia spowodowanego brakiem wykonawcy, w trzecim przetargu udało się go wyłonić i w przyszłym tygodniu ruszą stosowane prace.

W trakcie remontu mają być wymienione wszystkie instalacje, będą też prace budowlano-konserwatorskie, ale bez elewacji budynku, a dach będzie poddany naprawie. - Czasu nie mamy w nadmiarze - przyznaje Krzysztof Kleszcz, wiceprezes zarządu spółki Castellum z Wrocławia, który poinformował, że prace będą wykonywane na dwie zmiany, a jeśli będzie taka potrzeba to również i na trzecią zmianę. Firma, która wygrała przetarg ma już doświadczenie w tej dziedzinie, chociażby w samej Jeleniej Górze przeprowadziła podobne zadanie w zespole pocysterskim, które jest teraz siedzibą Muzeum Przyrodniczego oraz dokończyła budowę Term Cieplickich. - Oby było jak najmniej niespodzianek. Problem polega na tym, że zakres robót jest określony projektem, a ten może się w wielu miejscach mijać z rzeczywistością, bo robi się go na podstawie lokalnych odkrywek, a my będziemy działać globalnie. Liczymy na to, że projekt jest na tyle dobrze zrobiony, że nie będzie większych problemów - dodał Krzysztof Kleszcz z firmy Castellum.

Dyrektor Teatru Norwida przypomniał, że udało się w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim zmienić zakres prac, dzięki czemu można było wyłonić wykonawcę. Zrezygnowano m.in. z widowni teleskopowej na scenie, zapadni. - Nie są to elementy pierwszej potrzeby, bez których teatr nie mógłby funkcjonować - podkreślił Tadeusz Wnuk. Zachowano za to windę osobową i towarową oraz wszelkie elementy wymagane przepisami p.poż. i bhp., a także garderobę i zaplecze. Wkrótce planowane jest otwarcie ofert na część dotyczącą technologii teatralnej i elementy wyposażenia.

Inwestycja, która musi być zakończona do końca grudnia br. nie może przekroczyć kwoty 5 milionów euro. Znaczna część dofinansowania pochodzi ze środków unijnych. Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta w dniu 30.06.2017 r. pomiędzy Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze a Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Zgodnie z zawartą umową o dofinansowanie wartość całkowita projektu wynosi 19 806 220 PLN. Koszty kwalifikowane projektu wynoszą 15 843 203 PLN. Projekt jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej w kwocie 13 466 723 PLN, co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Wkład własny (15 proc. kosztów kwalifikowanych) w kwocie 2 376 480,00 PLN zapewnia Miasto Jelenia Góra w formie dotacji celowej. Koszty niekwalifikowane projektu w kwocie 3 963 017 PLN obejmują koszt opracowania dokumentacji projektowej, sfinansowanej przez Miasto Jelenia Góra oraz koszt podatku VAT. Ponieważ Teatr ma możliwość odzyskania naliczonego VAT-u z Urzędu Skarbowego, Miasto Jelenia Góra, chcąc zapewnić terminową realizację oraz płynność finansową projektu zapewnia prefinansowanie tego wydatku, udzielając Teatrowi pożyczki. Umowa z Przedsiębiorstwem Budowlano-Konserwatorskim Castellum opiewa na kwotę brutto 16 690 731 PLN.

Zakres prac budowlano-konserwatorskich:
1. Roboty zewnętrzne:
Przebudowa wejścia do teatru umożliwiająca wjazd osobom niepełnosprawnym do budynku, doświetlenie pomieszczeń w piwnicy oraz niezbędna wymiana przyłącz instalacyjnych;
2. Roboty stanu surowego:
Przewidziano rozbiórkę fragmentów stropów i ścian pod windy. W robotach żelbetowych i betonowych wykonanie fundamentów pod windy i naprawa części stropów. Wykonanie konstrukcji stalowej pod windy, centrale wentylacyjne i urządzenia technologiczne oraz wzmacniające istniejące konstrukcje pomostów. Wykonanie nowych ścianek działowych z cegły i płyt g-k. Przebudowa widowni i balkonów pod fotele teatralne z podwyższeniem balustrad. Naprawa balustrad w klatkach schodowych, pomostów technicznych, portalu w wieży scenicznej, kurtyny ppoż.. Naprawa części podłoża pod posadzki. Przeprowadzenie remontu dachu z montażem klap systemu oddymiania klatek schodowych;
3. Roboty wykończeniowe:
Wykonanie nowych tynków z naprawą istniejących wraz z przygotowaniem pod malowanie. Częściowa obudowa kanałów instalacyjnych i stropów płytami g-k. Naprawa i wykonanie nowej izolacji wodochronnej w pomieszczeniach mokrych. Wykonanie nowej z naprawą istniejącej izolacji termicznej. Naprawa istniejących zabytkowych posadzek z wykonaniem nowych, ułożenie wykładzin dywanowych i z PCV. Remont zabytkowej stolarki drzwiowej i okiennej z wykonaniem nowej. Dostawa i montaż dźwigu towarowego i osobowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1503
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Karkonosze
Wystartowali!
 
Kilometry
Pociągiem do Lwówka za trzy lata
 
Kultura
Baśnie dźwiękiem opowiedziane
 
Kultura
Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group