Sobota, 24 lutego
Imieniny: Bogusza, Macieja
Czytających: 8137
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Umorzona sprawa byłego burmistrza

Czwartek, 24 stycznia 2019, 6:22
Aktualizacja: Piątek, 25 stycznia 2019, 14:31
Autor: WAC
Jelenia Góra: Umorzona sprawa byłego burmistrza
Fot. WAC
Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze umorzył postępowanie wobec byłego burmistrza Karpacza Bogdana Malinowskiego. Sprawa dotyczy nieprawidłowości, do jakich miało dojść w trakcie realizacji pierwszego etapu przebudowy ulicy Parkowej w Karpaczu oraz budowy tunelu pod stokiem Kolorowa.

Przypomnijmy. Inwestycja, która kosztowała 18,5 milionów złotych była dofinansowywana ze środków zewnętrznych kwotą 3 milionów złotych. Pierwszy z etapów realizacji zadania zakończył się pod koniec 2011 roku i wedle dokumentacji, dołączonej do rozliczenia przedstawionego Wojewodzie Dolnośląskiemu, był prowadzony zgodnie z harmonogramem. Jak wykazała jednak kontrola przeprowadzona w 2012 r. przez pracowników Urzędu Wojewódzkiego, nie było to zgodne z prawdą. W konsekwencji gmina musiała zwrócić 2 miliony złotych z przyznanej dotacji.

Byłemu burmistrzowi Karpacza prokuratura postawiła dwa zarzuty: działania na szkodę gminy, na czele której wtedy stał oraz potwierdzenia nieprawdy w dokumentach, by uniknąć zwrotu dotacji. Prokuratura oskarżyła też o sprawstwo pomocnicze czterech byłych urzędników magistratu, dwóch przedstawicieli firmy prowadzącej inwestycje oraz dwóch z podmiotu nadzorującego prace. Trzy z tych osób przyznały się do winy i dobrowolnie poddały się karze.

Jak mówi rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze sędzia Tomasz Skowron, podstawą umorzenia postępowania było uznanie niskiej szkodliwości czynów popełnionych przez oskarżonych.

Sąd orzekając uznał, że gmina Karpacz na skutek postępowania byłego burmistrza oraz innych oskarżonych nie poniosła szkody materialnej - mówi sędzia T. Skowron. - Inwestycja, której dotyczyły zarzuty została wykonana, zaś środki wydatkowane na rzeczywiście przeprowadzone prace. W tej sprawie można jedynie mówić o poświadczenia nieprawdy co do terminu wykonania poszczególnych robót. Trzeba jednak zauważyć, że inwestycja w ramach której wybudowano tunel, miała nowatorski charakter, bez wyłączania z użytkowania stoku Kolorowa. Więc nikt nie mógł przewidzieć, że będzie konieczność wykonania dodatkowych prac, które spowodowały zmiany w pierwotnym harmonogramie robót.

Twoja reakcja na artykuł?

11
39%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
21%
Złości
10
36%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1495
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Karkonosze
Wystartowali!
 
Kilometry
Pociągiem do Lwówka za trzy lata
 
Kultura
Baśnie dźwiękiem opowiedziane
 
Kultura
Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group