Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 3838
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KOWARY: Ultimatum dla Cyganów

Poniedziałek, 5 lipca 2010, 7:15
Aktualizacja: Wtorek, 6 lipca 2010, 17:23
Autor: AP
KOWARY: Ultimatum dla Cyganów
Fot. AP
Burmistrz Kowar, Mirosław Górecki wysłał pisma do czternastu rodzin romskich , które winne są miastu ponad tysiąc złotych za czynsz, którego nie płaciły. Jeśli nie uregulują długu – choćby poprzez pracę – stracą zasiłek. Romom niestraszne groźby. Wykonywania robót publicznych zabrania im kodeks.

Roboty publiczne w ramach spłaty długu czynszowego w Kowarach realizowane są po raz trzeci. O ile pierwsze dwie edycje spotkały się z przychylnym przyjęciem wśród kowarskich Cyganów, o tyle tegoroczna wywołała kontrowersje.

Wielu Romów odmówiło udziału w akcji, a na spotkanie organizacyjne przyszło tylko sześć osób. – Poinformowali nas, że król romski im powiedział, iż nie mogą wykonywać takich prac. Są one bowiem niezgodne z Kodeksem Cygańskim – mówi Wiesława Kuchejda, kierownik referatu spraw obywatelskich UM w Kowarach. – Dodali ponadto, że w innych miejscowościach Romowie takich prac nie wykonują, a my im każemy.

Sprzątanie w miejscach publicznych faktycznie jest źle odbierane w kulturze cygańskiej. Dlatego też wielu Romów chciałoby pracować, ale gdzieś na uboczu. „Prawdziwi” Cyganie muszą bowiem przestrzegać praw zapisanych w ich kodeksie. – Nie możemy zajmować się, na przykład, nieczystościami – mówi Bronisław Suchy, prezes Stowarzyszenia Romów w Kowarach.

Na razie jedynie pięciu Romów podjęło się prac za dług czynszowy. Z opinii pracowników urzędu wynika, że wykonują ją bardzo dobrze. W lipcu pracę podejmą jeszcze dwie panie, które zareagowały na pismo burmistrza. Nie wiadomo jaki będzie odzew pozostałych Cyganów.

Praca za dług czynszowy realizowana jest w Kowarach w ramach Rządowego programu na rzecz społeczności romskiej. W tym roku na realizację przedsięwzięcia pracownicy urzędu pozyskali trzydzieści tysięcy złotych dotacji.

– Przedsięwzięcie to ma przede wszystkim wydźwięk społeczny. Romowie mają ogromne zadłużenia czynszowe, wynoszą one często ponad dziesięć tysięcy złotych – mówi burmistrz Kowar, Mirosław Górecki. – Kilka miesięcy pracy nie wystarczy więc na spłatę całego zadłużenia. Chodzi nam tutaj raczej o wykształcenie nawyku i zrozumienie, że trzeba iść do pracy i dokonać opłat – dodaje.

Wielu kowarskich Romów wyjeżdża za granicę, głównie do Anglii. Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku miesięcy Kowary opuszczą kolejni Cyganie. – W Londynie mają rodziny i perspektywę na lepsze życie więc wyjeżdżają stąd. Dlatego też w tym roku mniej osób zainteresowanych jest pracą na miejscu – mówi Bronisław Suchy.


Szanowni Czytelnicy, wobec Waszych głosów protestu przeciwko niektórym postom o wydźwięku rasistowskim, postanowiliśmy wyłączyć możliwość komentowania. Jednocześnie wyrażamy ubolewanie, że niektórzy Internauci mają w tak zwanej kwestii romskiej poglądy diametralnie różniące się od zdania redakcji. Sądzimy jednakże, że blokada komentarzy z całą pewnością nie jest rozwiązaniem problemu bardzo głęboko zakorzenionego w mentalności wielu przedstawicieli naszego narodu. Jednak, skoro inni Czytelnicy wolą tego nie zauważać - nam pozostaje tylko zablkowanie wszelkich postów.
Z szacunkiem
Konrad Przezdzięk

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1393
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group