Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 7210
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Uliczni pomagacze” dla osób bezdomnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 grudnia 2015, 7:06
Aktualizacja: Piątek, 4 grudnia 2015, 7:48
Autor: Angela/ Katarzyna Ryś
Fot. Archiwum JKT/ Straż Miejska w Jeleniej Górze
Od kilku tygodni strażnicy miejscy oraz pracownicy i wolontariusze Jeleniogórskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta prowadzą wspólne działania w ramach tzw. streetworkingu. Co to jest? Pomoc osobom bezdomnym na ich zasadach.

Działania te podzielone zostały na pięć etapów, od zapoznania się ze środowiskiem osób bezdomnych, do ich wsparcia i konkretnej pomocy.

- Strażnicy i wolontariusze wspólnie skontrolowali kilkadziesiąt miejsc, w których przebywają lub mogą przebywać osoby bezdomne – relacjonuje Artur Wilimek, rzecznik Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. - Kontroli poddane zostały przede wszystkim pustostany, wiaty, werandy, klatki schodowe, opuszczone garaże oraz inne obiekty na terenie całego miasta. Większość tych miejsc jest dobrze znana strażnikom miejskim z codziennych patroli. Z każdą osobą bezdomną przeprowadzany jest wywiad środowiskowy. Podczas rozmów bezdomni informowani są o możliwościach pomocy ze strony Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz innych instytucji w mieście. Wynikiem kontroli i rozmów z osobami bezdomnymi jest to, że coraz więcej tych osób trafia do schroniska i do ogrzewalni. Korzystają również z innych form pomocy. To szczególnie ważne w okresie ujemnych temperatur. Większość osób, które zostały odwiedzone, o możliwościach pomocy już słyszała. Niestety wciąż nie chcą przyjąć tej pomocy. Przyczyny są różne: alkohol, wstyd, jak również problem z przystosowaniem się do życia w grupie. Stąd tak ważne są rozmowy z tymi osobami. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nocleg praktycznie pod „gołym niebem” przy ujemnej temperaturze powietrza, zagraża ich zdrowiu i życiu – dodaje A. Wilimek.

W ramach akcji szczególnej kontroli poddawane są miejsca, gdzie gromadzą się osoby bezdomne nadużywające alkoholu. To złudne rozgrzewanie się spożywając alkohol bywa często przyczyną wielu tragedii, szczególnie zimą.

Streetworking w środowisku osób bezdomnych jest nową formą pracy socjalnej z osobą bezdomną w środowisku jej przebywania, na jej zasadach, w jej tempie i w oparciu o plan, który zaakceptowała. Streetworking w środowisku osób bezdomnych jest skuteczną formą działań przede wszystkim dlatego, że streetworkerzy współpracują z wieloma instytucjami państwowymi (m. in.: strażą miejską, policją, pogotowiem ratunkowym, strażą ochrony kolei, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej) oraz organizacjami pozarządowymi.

Przypominamy, że przy ulicy Wolności 180 na parterze w Domu św. Brata Alberta dla Starszych i Niepełnosprawnych Osób Bezdomnych znajduje się Ogrzewalnia, czynna w okresie jesienno- zimowym w godzinach od 20.00 do 8.00, do której są przyjmowane osoby (również kobiety) znajdujące się w sytuacji kryzysowej, będące pod wpływem alkoholu (do 0,5 promila w wydychanym powietrzu).

Apelujemy do wszystkich, którzy widzą osoby bezdomne, przebywające w warunkach niedostosowanych do niskich temperatur, zagrażających ich życiu, aby nie były obojętne i zgłaszały tego typu sprawy pod numerami telefonu: 75 75 261 22- Schronisko dla Bezdomnych przy ul. Grunwaldzkiej 51, 75 75 260 12- Ogrzewalnia przy ul. Wolności 180, 997- policja, 75 75 251 62, 75 76 471 45 - Straż z Miejska w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group