Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7414
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Uliczna historia cykliczna. Sudecka w pigułce

Niedziela, 6 listopada 2011, 17:31
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 listopada 2011, 15:16
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Uliczna historia cykliczna. Sudecka w pigułce
W tym miejscu stoi dziś Teatr im. Norwida
Fot. www.Fotopolska.eu
Chadzając ulicami naszego miasta zastanawiamy się nad dziejami poszczególnych traktów. Kiedy powstały? Jak się nazywały? Jak wyglądały? Naszym nowym cyklem postaramy się choć w części przybliżyć jeleniogórskie ulice i ich krótkie historie licząc na Wasze zdjęcia, komentarze i opinie.

Znajduje się przy niej zarówno siedziba urzędu miasta (kiedyś – powiatu), jak i cmentarz komunalny, a także reprezentacyjny hotel, basen, camping i korty tenisowe. Tu także były koszary wojskowe. To ulica Sudecka, jeden z dłuższych jeleniogórskich traktów, który – za rogatkami miasta – zmienia się w drogę prowadzącą zarówno do Karpacza jak i Kowar oraz pobliskich miejscowości.

Jak podaje Ivo Łaborewicz w „Słowniku ulic i innych nazw miejskich Jeleniej Góry”, wspomniana ulica wytyczona już była w wieku XVIII i na początku swojego istnienia podzielono ją na dwa odcinki: Schmidebergerstrasse (ulica Kowarska) oraz Schuetzengasse (ulica Strzelecka). Ten drugi fragment prowadził do strzelnicy, która znajdowała się tam, gdzie w późniejszych latach wzniesiono Dom Sztuk i Zgromadzeń, czyli dzisiejszy Teatr im. Norwida.

Pierwszy zaś wiódł ku Kowarom u podnóża Rycerskiego Wzgórza (dziś Wzgórze Kościuszki). Obydwa trakty połączono w jedną Schmidebergerstrasse, kiedy postawiono wspomniany już gmach teatru, czyli około 1904 roku.
Ze względu na położenie wśród zieleni i poza ścisłym centrum miasta przy Schmiedebergerstrasse rozbudowano kompleksy sportowe, których zaczątek powstał zresztą dużo wcześniej, bo na początku XIX stulecia. W 1930 roku powstało kąpielisko miejskie zbudowane jako treningowy obiekt olimpijski przed igrzyskami w Berlinie w 1936 roku.

Pod koniec XIX wieku w części Rycerskiego Wzgórza powstał cmentarz komunalny, a w roku 1914 wzniesiono kaplicę św. Michała Archanioła. Naprzeciwko głównej bramy działała Restauracja Strzelecka, a niżej – Zajazd pod Trzema Lipami. W miejscu pierwszej dziś stoi hotel Mercure Jelenia Góra wzniesiony na tzw. placu defilad, a w kamienicy, gdzie działał zajazd, urządzono mieszkania.

W 1945 roku ulicy nadano nazwę Obrońców, dla uczczenia tych, którzy walczyli na frontach II Wojny Światowej. Jednak to miano nie utrzymało się długo, bo od 27 lipca 1945 roku na szyldy trafiło nazwisko Generała Karola Świerczewskiego, pseudonim Walter – działacza komunistycznego, uczestnika Rewolucji Październikowej, żołnierza Armii Czerwonej (między innymi – w wojnie polsko-sowieckiej), walczącego w wojnie domowej w Hiszpanii, a w końcu wodza II Armii Wojska Polskiego, który wsławił się także organizowaniem terroru wobec żołnierzy Armii Krajowej.

Generał Świerczewski patronował tej ulicy aż do 4 marca 1993 roku, kiedy to Rada Miasta Jeleniej Góry podjęła uchwałę o zmianie nazw ulic kojarzących się ewidentnie z komunizmem. Wówczas zdecydowano, że trakt przyjmie neutralną nazwę: Sudecka, choć nie brakowało sugestii, by powrócić do przedwojennej ulicy Kowarskiej. I tak Sudecką mamy na szyldach do dziś, choć na kilku kamienicach zachowały się jeszcze tabliczki z „generalskim” mianem.

Przy ulicy Sudeckiej zachowały się relikty dawnej zabudowy w postaci częściowo rozebranej siedemnastowiecznej kamieniczki w pobliżu neoklasycystycznej siedziby magistratu. Pozostałe zabudowania stanowią w większości przykład typowego budownictwa przełomu XIX i XX wieku: secesyjnych lub eklektycznych kamienic czynszowych, w większości nadgryzionych zębem czasu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (66) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group