Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 6916
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uliczna czystka

Czwartek, 25 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 26 maja 2006, 13:02
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Uliczna czystka
Fot. Archiwum
Kilka ulic zniknie z mapy stolicy Karkonoszy. Tak chce komisja gospodarki komunalnej rady miejskiej. Powód: niektóre trakty są tylko w planach, inne – można połączyć z sąsiednimi ulicami. Pozostałe zostały wchłonięte przez inne trakty. Za to w sąsiednich gminach wciąż są ulice, którym patronują komunistyczni bohaterowie.

– Ta decyzja ma uporządkować plan miasta – powiedział nam Jerzy Łużniak, przewodniczący komisji.
Z mapy zostaną wymazane ulice: Traktorowa, Kołłątaja, Przedświt, Przemysłowa, Wynalazców, Wojcieszycka, Worcella, Fitelberga, Malawskiego oraz Rubinsteina.

Traktorowa zostanie włączona w ciąg ulicy Złotniczej. Na pozostałych ulicach nie ma zabudowań, więc – zdaniem rajców – nie powinny na planie miasta istnieć. – Ulice Fitelberga i Rubinsteina zostały zaakceptowane przez radę w 1985 roku na projektowanym osiedlu Zabobrze III. Nie udało się tam nic zbudować – argumentują pomysłodawcy likwidacji tych nazw.

Z kolei ulica Wynalazców, przy której kiedyś istniała Komenda Garnizonu Jeleniogórskiego, została wchłonięta przez obwodnicę północną, czyli ul. Jana Pawła II. Budynki zostały rozebrane, a nazwa traktu straciła rację bytu.

Rada miejska nie zamierza jednak prowadzić rewolucji w zmianach nazw ulic, choć niektóre w Jeleniej Górze wciąż mają związek z epoką PRL. Przypomnijmy, że uliczną czystkę przeprowadzono w roku 1993, kiedy to samorządowcy zmienili nazwy traktów o wybitnie komunistycznym rodowodzie. Między innymi: 22 Lipca zmieniono na Piłsudskiego, Świerczewskiego na Sudecką, 15 Grudnia – na Bankową.

Ostała się jednak do dziś ul. Waryńskiego, czy XX-Lecia, od której ujęto tylko ostatni człon – „PRL” (znajduje się na Osiedlu XX-Lecia PRL w Cieplicach). Dziś wielu młodszych mieszkańców tej części miasta nie ma pojęcia, skąd to miano się bierze.

<b> W kotlinie po staremu </b>
O patronów ulic z poprzedniej epoki dbają władze sąsiednich miejscowości. W Piechowicach wciąż jest ulica Marszałka Michała Roli-Żymierskiego, który od 1946 roku, jako przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Państwowego był współodpowiedzialny za prześladowania żołnierzy podziemia. W Kowarach wciąż istnieje ulica gen. Karola Świerczewskiego, którego historycy oskarżają o niekompetencję, alkoholizm i bezsensowne straty w ludziach w armiach, którymi dowodził.

Samorządowcy z tamtych miejscowości uzasadniają, że zmiana nazw ulic byłaby za droga. W Piechowicach z Rolą-Żymierskim przegrał nawet papież Jan Paweł II. Społeczna propozycja zmiany nazwy ulicy nie przeszła podczas obrad tamtejszej rady.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group