Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6132
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ulica Widok wciąż w politycznym potrzasku

Sobota, 28 lutego 2015, 8:04
Aktualizacja: Wtorek, 17 marca 2015, 13:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ulica Widok wciąż w politycznym potrzasku
Fot. Przemo
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej zwołana na wniosek prezydenta Jeleniej Góry nie przyniosła przełomu w sprawie. przebudowy ulicy Widok. Mimo że koalicjanci PO–PiS nie byli jednomyślni, decyzją nieznacznej większości radnych nadal nie ma zgody na przesunięcie 800 tysięcy zł na ten cel.

Wczoraj (27.02) odbyła się kolejna batalia o ulicę Widok. Mimo upływu zaledwie trzech dni od poprzedniej sesji, kiedy to stosunkiem głosów 11 do 10 projekt nie uzyskał wymaganego poparcia. Prezydent Marcin Zawiła wraz z radnymi ze swojego klubu oraz z politykami SLD starał się przekonać oponentów, że ta inwestycja musi być dokończona bez zbędnej zwłoki, za którą grożą kary umowne.

Przypomnijmy. Podczas przebudowy ulicy Widok okazało się, że kanalizacja deszczowa jest pozapadana i również wymaga remontu. Zadanie, którego początkowo nie było w projekcie wymaga zwiększenia wydatków, aby cała inwestycja mogła być należycie wykonana. Radni Platformy Obywatelskiej przekonują, że są zwolennikami jak najszybszego zakończenia prac na ul. Widok, ale domagają się wyjaśnień, dlaczego nie ma pieniędzy na inne inwestycje, jak chociażby rondo na skrzyżowaniu ulic Goduszyńskiej i Lubańskiej, a w tym przypadku tak szybko znalazły się dodatkowe środki. Przeciwnicy prezydenta domagają się również wskazania winnych zaniedbań i dopiero po tych wyjaśnieniach podejmą stosowne decyzje.

Warto jednak zaznaczyć, że nie cały klub PO-ODŚ jest jednomyślny w tej sprawie. Na poprzedniej sesji od głosu wstrzymali się Piotr Iwaniec oraz Anna Ragiel. Podczas wczorajszej sesji zagłosowali już za zwiększeniem o 800 tysięcy zł wydatków na remont ulicy znajdującej się w Cieplicach. Decyzję zmieniła też Alicja Szklarska, która trzy dni wcześniej wyłamała się z dyscypliny partyjnej, a wczoraj zagłosowała zgodnie z klubową większością. Biorąc pod uwagę, że na nadzwyczajnym posiedzeniu nieobecny był jeden radny SLD (Robert Obaz) należy zwrócić uwagę, że do przeforsowania projektu brakuje już tylko jednego głosu, a wiceprezydent Jerzy Łużniak zapowiada, że będzie on głosowany do skutku. Wydaje się, że to właśnie radna z uzdrowiskowej części Jeleniej Góry może wkrótce zakończyć spór o Widok.

Zanim jednak doszło do głosowania, na sali obrad ponownie zawrzało. - Mówiąc szczerze, nie rozumiem trybu zwołania tej sesji, gdy rada 3 dni temu (we wtorek) bardzo długo na ten temat dyskutowała – mówił Krzysztof Mróz (PiS). To tak jak w filmach Barei, będziemy tak długo głosowali, aż wynik będzie właściwy – to jest niepoważne traktowanie radnych i niepoważne traktowanie mieszkańców Jeleniej Góry, także mieszkańców ulicy Widok. Im szybciej tę sprawę wyjaśnimy, tym szybciej ta ulica będzie zrealizowana – dodał. Koalicjantowi z PiS-u wtórował Piotr Miedziński (PO). - Jeżeli tylko otrzymamy rzetelne wyjaśnienia zrobimy wszystko, by ta inwestycja została dokończona.

- Zostało zlecone przeprowadzenie kontroli przez Wydział Kontroli i Nadzoru Właścicielskiego w MZDiM odnośnie prawidłowości przeprowadzenia procedury przetargowej oraz wszystkich prac prowadzonych przy ul. Widok – powiedział Jerzy Łużniak. Zanim poznamy wyniki kontroli, która z pewnością potrwa, służby prezydenta będą starać się przekonać radnych do przesunięcia kwoty 800 tysięcy zł. z wolnych środków, na ten cel.

Polityczne rozgrywki, gdzie bez względu na ostateczny wynik koszty ponoszą mieszkańcy zapewne znajdą swój ciąg dalszy.

W głosowaniu wzięło udział 22 radnych (Robert Obaz był nieobecny). Za przesunięciem środków na remont kanalizacji deszczowej przy ul. Widok było dziesięciu radnych. To: Anna Bałkowska, Wojciech Łużniak, Stanisław Dziedzic, Danuta Wójcik (wszyscy RZJG), Wojciech Chadży, Piotr Paczóski, Zbigniew Ładziński, Józef Kusiak (SLD) oraz Piotr Iwaniec i Anna Ragiel z PO-ODŚ.

Przeciwko głosowało dwunastu radnych: Krzysztof Kroczak, Alicja Szklarska, Piotr Miedziński, Miłosz Sajnog, Bożena Wachowicz-Makieła, Leszek Wrotniewski (wszyscy PO-ODŚ) oraz radni Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Mróz, Janina Ziętek, Rafał Szymański, Ireneusz Łojek, Józef Rypiński i Oliwer Kubicki.

Radni podczas nadzwyczajnej sesji zajmowali się również sprawami związanymi z uchwałą śmieciową, o czym napiszemy w kolejnym artykule.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group