Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5896
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ukochana Polska na pięciolinii. Patriotyzm wyśpiewany na koncercie galowym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 19 marca 2012, 14:58
Aktualizacja: Wtorek, 20 marca 2012, 7:53
Autor: RED
Fot. RED
Dwudziestu wykonawców melodii z biało–czerwoną flagą i orłem w tle zaprezentowało się dziś na galowym koncercie w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Śpiewano o miłości do Ojczyzny, tragicznych wydarzeniach historycznych (Katyń), a także o oczekiwaniach wobec Polski. Wyniki poznamy jutro.

Imprezę, którą zaczął polonezem Zespół Taneczny ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze, zorganizowało Kuratorium Oświaty we Wrocławiu wraz z Młodzieżowym Domem Kultury “Jelonek”. Uczestnicy zostali wyłonieni dziesięć dni temu podczas eliminacji okręgowych, które odbyły się w MDK przy ul. Skłodowskiej-Curie 13. Dzięki uprzejmości Jeleniogórskiego Centrum Kultury koncert galowy wybrzmiał dziś w sali JCK przy ul. Bankowej.

Na estradzie JCK przewinęli się reprezentanci z całego byłego województwa jeleniogórskiego. Mocną ekipę wystawił Bolesławiec i okolice. Oklaskiwano zespół wokalny z bolesławieckiego Gimnazjum Samorządowego nr 2, Karola Lisieckiego (ucznia tej szkoły), a także zespół “Oktawa” z SP nr 4. Ogromne oklaski dostali bracia Jaś i Kuba Dziubowie, którzy w duecie, z gitarami elektrycznymi w dłoniach, zaśpiewali pieśń “Wrócą chłopcy z wojny”.

Jelenią Górę reprezetowały gimnazjalistki z “jedynki”, które przygotowała nauczycielka Dorota Zamojcin. Paulina Bocian wykonała “Balladę Wrześniową” Jacka Kaczmarskiego, Gabriela Gostkowska miała okazję przedstawić walory swojego głosu w patetycznym songu “Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, zaś Teresa Wiącek sprawdziła się w lirycznym utworze “Dom, który mam”.
Wystąpiły także panie z Piechowic: Natalia Lis zmierzyła się z piosenką Rynkowskiego “Gloria victis”, zaś Andżelika Soliło zaśpiewała pieśń “Chwała bohaterom”. Dziewczynom akompaniował ich nauczyciel Wojciech Zarówny.

Debiut estradowy był dużym przeżyciem dla zespołu wokalnego “Five Star”, który do Jeleniej Góry przyjechał z Sadów Górnych. Ponadto zaprezentowały się także inne grupy z bardziej oddalonych od naszego miasta miejscowości: zespół wokalny Akord z Nowogrodźca przypomniał czasy wojny polsko-sowieckiej w “Śpiewce 1920”, Nutki Song z Pieńska oczarowały publiczność lekkim klimatem piosenki zatytułowanej “Leguny w niebie”. Zespół “Sordino” z Bogatyni zaśpiewał “Nadzieję” wg Adama Asnyka, zaś gimnazjalistki z Wykrotów przypomniały wymowny wiersz Norwida “Tęskno mi, Panie” w wokalnym opracowaniu.

Wśród solistów nie zabrakło repertuaru tyczącego tragicznych rodziałów historii Polski. Grzegorz Oślak z Gimnazjum Samorządowego nr 4 z Bolesławca wzruszająco zaśpiewał pieśń “Katyń 1940 – ostatni list” z repertuaru Lecha Makowieckiego. W nowszych klimatach popularnej grupy “Sztywny pal Azji” zaprezentowała się Dominika Bałuciak z Pieńska (“Spotkanie”), zaś jej koleżanka Patrycja Kaźmierczak zaśpiewała niegdysiejszy hit grupy Wawele “Umówimy się z Wisłą nad Wisłą”. Dominika Skrabek z Kowar wraz z trzema koleżankami w chórku, zakończyła koncert piosenką “Niepodległość trudne słowo”.

Organizatorzy podzielili koncert ma cztery części. Po każdej z nich uczestnicy gali dostali nagrody ufundowane przez starostę jeleniogórskiego Jacka Włodygę i dyrektor MDK Danutę Sitek. - Dużo wzruszeń i bardzo wysoki poziom – oceniła Marzena Machałek, posłanka na Sejm RP, która była gościem koncertu. - Będzie nam trudno wybrać, bo wszyscy zaśpiewali świetnie – podsumowała Antonina Kurzaj, wizytator z Kuratorium Dolnośląskiego, członkini jury, któremu przewodniczyła Agnieszka Marszałek. Nagrody wręczali ponadto Jan Chodor ze strarostwa jeleniogórskiego oraz Jerzy Pleskot, radny miejski.

Pięciu najlepszych uczestników VI Konkursu Piosenki i Pieśni Pariotycznej w nagrodę pojedzie na galę do Wrocławia. Wyniki podamy jutro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 19-03-2012 17:49
zaspiewajcie o pracy ktorej wielu szuke o fabrykach ktore zniknely to jest patryjotyzm
~zachwycony 19-03-2012 20:34
Duże gratulacje dla organizatorów. Świetna impreza, świetnie zorganizowana i swietnie zaspiewana.
~123 19-03-2012 21:30
niebawem tylko spiewanie pozostanie bo jedni wyjada a ci co nie, to w tej przepieknej ojczyznie z...hna
~ 19-03-2012 21:43
Brawo Szkoła nr 3 z Kowar!
~szynkarz 19-03-2012 22:46
Tylko President Complex pozostanie na stanowisku ze swymi wiernymi doradcami...
Bluszcz 19-03-2012 23:16
Lubię jak ludzie śpiewają a jeśli są to jeszcze do tego tak piękne nuty to już całkiem dobrze. Sam sobie też często coś nucę po cichutku. Rozśpiewani ludzie są tacy bardziej optymistyczni. Nie wiem czy ten cytat jest dokładny ale napiszę go ...,,Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, tam dobre serca mają, bo ludzie źli, ach wierzaj mi ci nigdy nie śpiewają.,, Nie patrzcie na wszystko w tak ciemnych barwach. Przecież za chwilę będzie wiosna.
~Kamieniaa 20-03-2012 8:12
Mam pytanie czy wiecie gdzie będą przedstawione wyniki konkursu x dd ?
~Kamieniaa 20-03-2012 8:22
Mam pytanie czy wiecie gdzie będą przedstawione wyniki konkursu x dd ?
~Kamieniaa 20-03-2012 8:24
Mam pytanie czy wiecie gdzie będą przedstawione wyniki konkursu x dd ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group