• Poniedziałek, 14 października 2019
  • Godz. 7:43
  • Imieniny: Bernarda, Dominika, Kaliksta, Liwii
  • Czytających: 3801
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ufaj, ale sprawdzaj – to rada (nie tylko) dla seniorów

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 29 września 2013, 8:51
Aktualizacja: 9:31
Autor: Paula&Ola
Fot. Paula&Ola
W czasach komputeryzacji seniorzy oraz osoby niepełnosprawne są łatwym "celem" dla oszustów podszywających się pod reprezentantów znanych firm. By ich chronić, Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych stworzyło cykl spotkań edukacyjnych. Jedno z nich odbyło się w piątek (27.09) w Książnicy Karkonoskiej. Tematem były prawa konsumenta w komunikacji elektronicznej. Referat poprzedził występ artystyczny teatru „Źdźbło”.

Jak uchronić się przed matactwami? Na to pytanie odpowiedzi udzielili przedstawiciele Polskiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej z Warszawy: Beata Jurkun oraz Paweł Kucharczyk.

- Przeczytaj dokładnie treść umowy! – przestrzegali prelegenci z UKE. - Otrzymujemy sygnały od konsumentów, że nieuczciwi przedstawiciele handlowi, nakłaniają ich do zmiany dostawcy usług telekomunikacyjnych i podpisania nowej umowy.

Pamiętaj! - jeśli nie wnioskowałeś o zmianę dostawcy usług, a w domu składa ci wizytę przedstawiciel handlowy...Bądź czujny! Przeczytaj umowę, zanim ją podpiszesz. Gdy dzwoni telefon i w słuchawce słyszysz: „Dzień dobry – dzwonię z telekomunikacji, mam wspaniałą ofertę”: poproś rozmówcę o imię i nazwisko oraz nazwę firmy, którą reprezentuje, nie podawaj swoich danych osobowych. Jeśli nieświadomie podpisałeś umowę, masz prawo odstąpić od niej bez konsekwencji finansowych w terminie 10. dni od jej zawarcia – radzili .

Wykład zakończyły Danuta Razmysłowicz, starszy aspirant Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz Miejski Rzecznik Konsumenta Jadwiga Reder – Sadowska.

Mówiły m.in., że osoby, które padły ofiarą oszustwa mogą się zgłosić na policję pod nr tel. 997, do Miejskiego Rzecznika Konsumenta na Placu Ratuszowym 58 (tel. 75 75 46 110) oraz do Centrum Informacji Konsumenckiej UKE, pod numerem tel. 801 900 853 (www.cik.uke.gov.pl).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~AJ 29-09-2013 11:03
Po co dzielić ludzi na grupy :młodzi,starsi,seniorzy.Po co tworzy się takie getta.Tylko seniorzy są głupi i łatwowierni.Życie i jego problemy dotyczą przecież wszystkich.Nic dziwnego,że młodzi nie lubią i krytykują starszych.
~do AJ 29-09-2013 11:28
Ludzie starsi są bardziej naiwni i łatwowierni i cwaniaki to wykorzystują. W czasach agresywnego marketingu nie ma sentymentu. Taki młody wilk w nosie ma skąd taki emeryt weźmie później pieniądze na spłatę "bardzo korzystnych rat" za zakup super hiper pościeli, która tak na dobra sprawę nie jest mu do niczego potrzebna i niczym nie różni sie od ogólnie dostępnych w sklepie , a jej właściwości lecznicze można między bajki włozyć. Ile razy musiałam iśc na noże z takimi bucami, którzy moją babcię zapędzili w kozi róg. Moim zdaniem takie spotkania sa potrzebne, zeby uczulić ludzi, przede wszystkich właśnie starszych, żeby grzecznie, aczkolwiek stanowczo dziękowali za takie oferty. Choć przyznam szczerze telemarketerzy sa coraz bardziej chamscy.... a ja niestety też, choć nigdy taka nie byłam
~berzoni123 29-09-2013 12:02
slynne owiedzonko Stalina ufaj ale srawdzaj
~gostek 29-09-2013 12:10
do AJ właśnie żeby nie było "getta" spotkania są otwarte dla WSZYSTKICH można było przyjść a nie krytykować
~ 30-09-2013 12:09
...które tak sprawnie wprowadzał w życie nasz rodak Feliks...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group