Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5698
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Udana premiera na początek żydowskiego karnawału

Czwartek, 20 marca 2008, 8:00
Aktualizacja: 8:06
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Udana premiera na początek żydowskiego karnawału
Fot. Archiwum TJ
Zabawnie opowiedziane historie o Żydach i ich zwyczajach, filozoficzne pytania o istnienie Boga oraz powaga i humor stworzyły ciekawą całość w eksperymentalnym spektaklu „Gog i Magog” w reżyserii Michała Zadary. Premiera Teatru Jeleniogórskiego odbyła się w przededniu święta Purim, żydowskiego karnawału.

Sztuka oparta na podstawie Kroniki Chasydzkiej Martina Bubera, będącej serią anegdot z życia lubelskich chasydów w czasach napoleońskich, stanowi swego rodzaju połączenie próby czytanej i spektaklu teatralnego. Aktorzy, grający bez ściśle przydzielonych ról na zmianę grają i czytają fragmenty tekstu, a tocząc rozmowy o życiu i Bogu starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy mamy do Niego dzisiaj jakikolwiek dostęp.

Udowadniają przy tym, że nie trzeba wcale dużej sceny, kostiumów i specjalnej scenografii, aby oddać żydowski klimat i charakter. Brawa należą się za żywe i pełne wigoru dialogi, na które publiczność zgromadzona w kawiarni co chwilę reagowała wybuchami śmiechu.

Najsłabszym punktem był zdecydowanie za długi monolog rabbiego – złośliwi mówili, że reżyser chciał w ten sposób przetestować cierpliwość widzów. Ale i tak czwórka aktorów (Jarosław Dziedzic, Piotr Konieczyński, Jacek Paruszyński, Piotr Żurawki) została nagrodzona gorącymi brawami.

Odejście od schematu tradycyjnego spektaklu, zderzenie mistyki z codziennością, o której opowiadają w swoich historiach bohaterowie i umiejscowienie całej akcji w teatralnej kawiarni daje efekt, do którego zmierzał reżyser – doświadczenie nowych wrażeń estetycznych i skupienie uwagi na myśli filozofa. Nie powinni być więc zawiedzeni pasjonaci kultury żydowskiej oraz ci, którzy szukają w teatrze czegoś więcej poza tradycyjnym spektaklem.

Kolejne terminy „Goga i Magoga”: 27 i 28 marca, o godz. 19.00. Bilety (w cenie 18 i 25 złotych) do nabycia w dziale organizacji widowni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group