Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 2984
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Uczta sztuki w Biurze Wystaw Artystycznych

Poniedziałek, 29 września 2008, 15:10
Aktualizacja: 15:10
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Uczta sztuki w Biurze Wystaw Artystycznych
Fot. TEJO
Trzy zestawy intrygujących instalacji malarskich będzie można oglądać od nadchodzącego piątku w Biurze Wystaw Artystycznych. Wernisaż nowej ekspozycji zapowiedziano na godz. 17.

Jeszcze dziś podczas ostatniego dnia hitowej wystawy prac Artura Nachta-Samborskiego, obrazy kolorysty podziwiały dzieci z Przedszkola Stokrotka. – Zainspirowane tymi dziełami, same tworzyły rysunki – mówi Grzegorz Jędrasiewicz, edukator z BWA. Po południu po obrazy Nachta-Samborskiego przyjechały specjalne pojazdy, a w galerii rozpoczęto przygotowanie nowego wydarzenia. Będzie to potrójny projekt Kamila Kuskowskiego. Instalacja wymaga, między innymi, pomalowania na czerwono wnętrza Biura Wystaw Artystycznych.

Dzieła w dowcipny i pomysłowy sposób odnoszą się do sztuki dawnej przywołując skojarzenia ze znanymi kanonami. Projekt obejmuje trzy zestawy: „Ucztę malarstwa”, ”MuzeuM” i „Portrety panien łódzkich”.

Uczta malarstwa jest wieloelementową ekspozycją albumów malarskich oprawionych w złote, bogato dekorowane ramy. – Zamiast gotowych dzieł widz będzie mógł odświeżyć pamięć w nawiązaniu do oglądanych tytułów albumów, a w nich prac Boticellego, Caravaggia czy Rembrandta.

MuzeuM to cykl malarski utworzony z jednobarwnych płócien w ozdobnych ramach, które opatrzone zostały jedynie tytułami stanowiącymi bezpośrednie nawiązanie do tradycyjnych tematów i obrazów w historii sztuki. Ekspozycję uzupełnia zestaw urządzeń typu audio-guide zawierający informacje dźwiękowe opisujące rzeczywistą treść płótna opatrzonego danym tytułem - np. Porwanie Europy, pozwalając na przywołanie konkretnego dzieła z naszej pamięci.

Portrety panien łódzkich to przedstawienia kobiet stylizowane na dawne mieszczańskie miniatury portretowe, które przetransponowane zostały do elektronicznego medium. Wystawa czynna do 27 października od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, bilety w cenie 2 zł, w sobotę w godz. 10.00-16.00, wstęp bezpłatn.

Kamil Kuskowski jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im A. Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi jest przedstawicielem najmłodszej generacji artystów polskich. Na łódzkim ASP uzyskał stopień doktora. Współprowadzi Międzywydziałową Pracownię Otwartą (2002). W 2008 roku uzyskał habilitację. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Arteonu (2005) i Nagrody „NBP młodym twórcom kultury” w roku 2004.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group