Środa, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 6145
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uczniowie z Jeleniej Góry w projekcie Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Wiadomości: Kraj/Jelenia Góra
Poniedziałek, 3 września 2012, 10:57
Aktualizacja: 11:00
Autor: LOT
Już od października uczniowie szkół w Jeleniej Górze i okolicach będą mogli wziąć udział w projekcie edukacji audiowizualnej, realizowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Jego celem jest dostarczenie młodym ludziom ważnych i ambitnych filmów oraz zachęcenie do dyskusji o nich. W poprzedniej edycji projektu uczestniczyło ponad 45 tysięcy uczniów z całej Polski.

W Jeleniej Górze projekt ten jest realizowany już po raz szósty. W poprzednich latach uczestniczyło w nim ponad 27.000 uczniów. Kino „LOT” jest jednym z pierwszych kin w Polsce, które w 2007 r. zdecydowało się na realizację projektu edukacji filmowej. Propozycja współpracy, skierowana do dyrektorów wszystkich typów szkół, została przyjęta z ciekawością i dużym zainteresowaniem przez uczniów i nauczycieli zarówno z miasta, jak i okolic. Szczególnie zaangażowani są nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych oraz Gimnazjum Nr 3 z Jeleniej Góry, którzy uczestniczą w programie od samego początku. W co najmniej połowie spotkań uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 6, Szkoły Podstawowej Nr 11, Gimnazjum Nr 4, Zespołu Rzemiosł Artystycznych, Liceum Ogólnokształcącego Nr 2 z Jeleniej Góry oraz Szkół Podstawowych z Miłkowa i Barcinku.

- Dzięki udziałowi w projekcie dzieci mają możliwość regularnego uczestniczenia w seansach, które dodatkowo wzbogacone są warsztatami filmowymi. Niezwykle ważne jest również, że są to filmy, których – z uwagi na brak kina w najbliższej okolicy – zapewne większość uczniów nie obejrzałoby w ogóle. Ponadto, dobór repertuaru pozwala w ciekawy sposób realizować elementy podstawy programowej. Dzięki prelekcjom i spotkaniom z interesującymi osobami (spoza środowiska szkolnego), a także materiałom dydaktycznym, uczniowie mają możliwość rozwijania swoich umiejętności analitycznych i interpretacyjnych, łatwiej rozumieć problemy współczesnego świata. Udział w projekcie umożliwia także integrację dzieci z różnych środowisk. Jest okazją do kształtowania w uczniach nawyku obcowania z kulturą, pokazywania innych form spędzania czasu. – mówi Ewa Kuzia, nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Barcinku.

- Poprzez uczestnictwo w edukacji filmowej szkoła buduje pozytywny wizerunek placówki poszukującej ciekawych metod kształcenia, współpracuje z instytucjami kultury, uzyskuje pomoc w realizacji programów wychowawczych, dydaktycznych i profilaktycznych. Ponadto wspomaga realizację szkolnego programu „Wychowanie przez sztukę”, pozyskuje interesujące materiały, wykorzystując je do realizacji treści programowych w trakcie godzinach wychowawczych, na lekcjach języka polskiego oraz wiedzy o kulturze - dodaje Joanna Marczewska, dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

Projekt powstał z myślą o młodych widzach. Chodzi o to, żeby dać im dostęp do ambitnego, niekomercyjnego kina, spotkań z gośćmi, multimedialnych prelekcji, dyskusji i warsztatów oraz interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych. Jest odpowiedzią na potrzebę, której nie zaspokajają do końca ani rodzice, ani edukacja filmowa w przeciętnej polskiej szkole. Pomimo ogólnego przekonania, że filmy stanowią doskonałą platformę do rozmów o zachodzących w świecie zjawiskach, badania przeprowadzone przez PBS DGA w sierpniu br. pokazują, że aż 42 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym w ogóle nie chodzi z nimi do kina, 36 proc. robi to rzadziej niż raz na 3 miesiące. Spośród tych, którzy to robią, prawie połowa (45 proc.) rzadko lub wcale nie wykorzystuje filmów do rozmów ze swoimi dziećmi, np. na trudne tematy. W opinii rodziców (48 proc. badanych) również szkoła nie zwraca wystarczającej uwagi na edukację filmową. Według nich, uczniowie chodzą do kina zbyt rzadko, a nauczyciele nie przykładają wagi do wyboru wartościowych filmów.

- Widownią kina dzisiaj w Polsce jest młodzież. To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka, wyborach moralnych. Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani. Muszą się do­wiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać – mówi Jerzy Stuhr, ambasador projektu.

Idea projektu jest prosta. Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany z oferty cykl i od października do czerwca, raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed pokazem odbywają się prelekcje, a  nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji. Tematyka cykli jest bardzo różnorodna - część spotkań poświęcona jest zagadnieniom filmoznawczym i audiowizualnym, część - kulturowym i społecznym. W ofercie programu można znaleźć produkcje polskie, europejskie i amerykańskie, dostosowane do wszystkich poziomów edukacyjnych.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są w kinach, w których realizowany jest projekt oraz poprzez stronę www.nhef.pl . Na stronie znajduje się również lista kin oraz formularze zgłoszeniowe. Rekrutacja trwa do końca września.

O programie: Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (www.nhef.pl ) to projekt, który powstał z myślą o młodych odbiorcach kina. W 2012 roku został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza”. Uzyskał również patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają go także uznani twórcy kina i aktorzy, m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr czy Robert Gonera.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Pampam 3-09-2012 21:59
A 3 LO ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group