Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8783
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Uczniowie z Janowic Wielkich w finale konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”

Piątek, 29 marca 2013, 7:37
Aktualizacja: Sobota, 30 marca 2013, 8:30
Autor: Org
Kraj: Uczniowie z Janowic Wielkich w finale konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”
Fot. Organizator
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gminnym Zespole szkół im. W. Rutkiewicz w Janowicach Wielkich i Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej jako jedyni na Dolnym Śląsku zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”.

Dzieci będą rywalizować w Warszawie o nagrodę główną – kilkudniowy wyjazd do Francji, gdzie zmierzą się z laureatami konkursu z całego świata. Akcja jest elementem międzynarodowego programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.

Konkurs „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” jest elementem międzynarodowego programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” – jednej z największych i najstarszych inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promocji ekologicznych form transportu na świecie. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu lokalnej kampanii, która wpłynęłaby na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub/i ekologiczne formy transportu. W ramach tej inicjatywy uczestnicy organizowali happeningi, akcje ulotkowe i plakatowe, namawiali dorosłych do ekologicznych dojazdów, informowali o problemach lokalne władze i media, a także starali się pozyskiwać fundusze na zmiany w infrastrukturze wokół szkoły. Następnie zrealizowane działania opisali w sprawozdaniu i udokumentowali w kronice lub wideoreportażu, które musieli nadesłać do 1 marca 2013.

Do konkursu przystąpiło się 99 szkół podstawowych z całego kraju, które zgłosiły swoje projekty. Jury złożone z przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Instytutu Transportu Samochodowego, Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i organizatorów zakwalifikowało do krajowego Finału
5 projektów, a także przyznało 25 wyróżnień. Przy wyborze najlepszych inicjatyw jury kierowało się między innymi takimi kryteriami jak efektywność, kreatywność i innowacyjność kampanii, skala podjętych działań, zaangażowanie grupy oraz zgodność z założeniami konkursu.

W finałowej piątce znalazła się dwie grupy ze szkół w województwie dolnośląskim - Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej i Szkoła Podstawowa w Gminnym Zespole szkół im. W. Rutkiewicz w Janowicach Wielkich. Dzieci z Jaworzyny Śląskiej zorganizowały kampanię „Rowerem przez życie”, której celem była popularyzacja turystyki rowerowej. Poprzez liczne działania zwiększyła się ilość parkingów rowerowych w Jaworzynie Śląskiej oraz liczba dzieci jeżdżących na rowerach w kaskach ochronnych.

Uczestnicy konkursu z Janowic Wielkich przeprowadzili kampanię pod hasłem „Dzieciaki-Pasiaki-Bezpieczniaki”, której celem było przejście dla pieszych i wyposażenie wszystkich uczniów SP w elementy odblaskowe. W ramach inicjatywy zorganizowano m.in. różnego rodzaju konkursy, akcję plakatową i ulotkową na terenie gminy oraz wysłano pismo do władz w sprawie wyznaczenia pasów. W wyniku podjętych działań, wicestarosta jeleniogórski – Zbigniew Jakiel zapewnił, że na wskazanym przez dzieci skrzyżowaniu ulic 1-go Maja i Kolejowej, powstanie przejście dla pieszych.

Dodatkowo dwie szkoły z województwa dolnośląskiego zdobyły prestiżowe wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 1 w Piechowicach oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 30 im Armii Krajowej w Wałbrzychu.

Autorzy pięciu finałowych projektów będą rywalizować o nagrodę główną podczas krajowego Finału konkursu organizowanego w ramach programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”, który odbędzie się 25 kwietnia 2013 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Zadaniem finalistów będzie zaprezentowanie krótkich przedstawień w dowolnej formie artystycznej, które dodatkowo zilustrują zrealizowaną przez siebie kampanię. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę na międzynarodowym Finale konkursu we Francji, gdzie zostanie wręczona nagroda specjalna za najlepszy projekt na świecie, wybrany spośród wszystkich państw uczestniczących w konkursie „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”. Zwieńczeniem finału będzie wycieczka do Parku EuroDisneyland pod Paryżem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group