Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 5954
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uczniowie szkół średnich na rajdzie lingwistycznym

Poniedziałek, 17 października 2016, 7:33
Autor: K–T
Region: Uczniowie szkół średnich na rajdzie lingwistycznym
Fot. Użyczone/Krzyusztof Tęcza
VII Rajd lingwistyczno–krajoznawczy odbył się w ramach projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie”. Tym razem uczestnikami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Impreza ma na celu rozbudzenie u uczniów zainteresowania atrakcjami turystycznymi w najbliższej okolicy, wykorzystanie nabytych w szkole umiejętności językowych do opowiedzenia o walorach regionu w języku obcym, rozwijanie uzdolnień artystycznych uczniów, kształtowanie cech zdrowej rywalizacji, podejmowanie działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między młodzieżą szkolną Polski i Czech oraz kształtowanie postawy proekologicznej i prozdrowotnej.

Organizatorem jest Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze, reprezentowany przez: Kazimierę Piterę, Ewę Steyer i Ewę Łapot, a instytucjami współpracującymi są Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu reprezentowana przez Krzysztofa Tęczę i Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej reprezentowana przez Grażynę Kolarzyk.

Na trasę wycieczki autokarowo-pieszej wyruszyła prawie setka uczniów i ich opiekunów. Wyprawa została pomyślana tak, by w każdym z autobusów uczniowie podczas przejazdu opowiadali o wybranych zabytkach wyłącznie w języku obcym. Pierwszy autokar, którym opiekował się jako przewodnik Krzysztof Tęcza został oddany do dyspozycji grupie angielskiej, drugi pod opieką przewodnicką Krystyny Szychowskiej - grupie niemieckiej. Nadzór nad poprawnością językową sprawowali Hanna Wrzesień z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej (język angielski) i Józef Zaprucki, również z KPSW (język niemiecki).

Uczniowie podczas przejazdu zachowywali się jak profesjonalni przewodnicy i opowiadali w wybranym przez nich języku historie poszczególnych obiektów, do których zmierzali. Następnie przy każdym z obiektów musieli odpowiedzieć na zadane przez przewodników pytania, a także wziąć udział w licznych konkursach. Najbardziej widowiskowy był konkurs na przebranie historyczne. Uczniowie ubrani w przygotowane stroje przeszli ze Stodoły Artystycznej do Herbaciarni gdzie zaprezentowali się jury konkursu.

Wręczenie dyplomów i nagród najlepszym drużynom odbyło się w pałacu w Bukowcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group