Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 5431
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uczniowie „Siódemki” zapalili ognie pamięci

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 29 października 2014, 8:45
Aktualizacja: Czwartek, 30 października 2014, 12:38
Autor: Manu
Fot. BM
Z uwagi na zbliżające się uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Jeleniej Górze wraz ze swoimi nauczycielami postanowili uczcić pamięć polskich bohaterów. Odwiedzili zbiorowe mogiły z symbolicznymi nagrobkami: pamięci Polaków – ofiar sowieckiego totalitaryzmu lat 1939–56, pamięci żołnierzy Armii Krajowej – Sybiraków więzionych i pomordowanych w sowieckich łagrach, pamięci polskich oficerów pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie, pamięci Sybiraków – żołnierzy Armii gen. Władysława Andersa na frontach II wojny światowej oraz rocznicy największej masowej egzekucji w niemieckim obozie KL Auschwitz.

Jako, że wielkimi krokami nadchodzi 1 listopada, uczniowie “Siódemki” udali się na Cmentarz Komunalny przy ul. Sudeckiej, by uprzątnąć groby wyżej wspomnianych zasłużonych Narodowców oraz postawić na nich symboliczne znicze. Dzieci wraz z wychowawcami uprzątnęły z liści kwatery, na których spoczywają pomordowani przez bezpiekę, żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego.

- Cel był prosty - upamiętnić Żołnierzy, którzy są wzorem dla wszystkich patriotów, poprzez kultywowanie ich pamięci i uprzątnięcie ich grobów - mówi nauczycielka klasy II Małgorzata Nowak. - Mogliśmy w ten sposób pokazać, że pamięć o Żołnierzach nie zaginie ani nie wyblaknie na kartach historii.

- Ponadto jako mieszkańcy Jeleniej Góry – zarówno ci rodowici, jak i przyjezdni – porządkując mogiły przedstawicieli kilku pokoleń pragniemy nawiązać historyczną ciągłość i wspólnotę z tymi, którzy to miasto budowali, tworzyli i bronili jego granic – dodaje nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Piotr Grosman.

Nauczyciele także “odkurzyli” biografie ludzi wielkiego formatu. Przy zbiorowych mogiłach polskich żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej przedstawiali pokrótce ich czyny i dokonania. - Za szczególny obowiązek poczytujemy sobie podzielenie się z uczestniczącymi w akcji dziećmi wiedzą o naszych bohaterach wojennych i wielkich patriotach, ponieważ w pełni zgadzamy się z poglądem, iż “nie ma możliwości wychowania obywatelskiego bez odwołania do przeszłości wspólnoty narodowej”.

Na jeleniogórskim cmentarzu spoczywają m.in. ofiary komunistycznego terroru. W latach 1939-56 pochowano tam żołnierzy Armii Krajowej, zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, członków dolnośląskich organizacji antykomunistycznych i innych skazanych z artykułów politycznych ówczesnego prawa. Wielu z nich stracono, pozostali zmarli w wyniku zadanych ran, tortur i panujących w więzieniu chorób, m.in. niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, który istniał w latach 1940-45.

- Wyrażanie uczuć patriotycznych i swojego przywiązania do Ojczyzny pojmujemy jako oznaki szacunku i hołdu. Uważamy, że warto pielęgnować piękną polską tradycję opiekowania się mogiłami naszych przodków. Warto wcielać w życie ideały, które przyświecały tym, których już dzisiaj z nami nie ma – podsumowywał Piotr Grosman.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 29-10-2014 11:43
Brawo DZieci i nauczyciele za taką inicjatywę!!!!
~Pedagog z Cieplic 29-10-2014 12:20
Szlachetna inicjatywa. To dobrze, że w szkole jeszcze się o tym mówi.
~trzynastkowa 29-10-2014 18:01
Z Trzynastki każdego roku moje dziecko z Panią odwiedza cmentarz i jakoś nikt o tym nie napisał! Równiez palą znicze, sprzatają zaniedbane mogiły!
~roga 3-11-2014 13:02
Cytat Pana Grosmana: .... pragniemy nawiązać historyczną ciągłość i wspólnotę z tymi, którzy to miasto budowali, tworzyli i bronili jego granic – dodaje Piotr Grosman.... A historyczna ciaglosc Panie Grosman, to rowniez czasy przed objeciem Jeleniej Gory i okolic przez komunistyczna wladze. Niestety, niewiele pozostalo z grobow pochowanych tutaj bylych mieszkancow z lat przed 1945, a to przede wszystkim daltego, ze nie zadbalismy aby o tym pamietac.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group