Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10283
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Winnica: Uczniowie „Rzemiosł” na Ukrainie

Poniedziałek, 11 listopada 2013, 8:24
Aktualizacja: Wtorek, 12 listopada 2013, 6:17
Autor: Org
Jelenia Góra/Winnica: Uczniowie „Rzemiosł” na Ukrainie
Fot. Archiwum Szkoły
Pięcioro uczniów IV klasy Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze pod opieką kierownika sekcji artystycznej Marcina Znamienkiewicza odwiedziło miejscowość Winnica na Ukrainie. Była to rewizyta. Młodzież z Winnicy gościła w „Rzemiosłach” w minionym roku.

Plastycy wyjechali w ponad tysiąckilometrową podróż na zaproszenie rektora Winnickiego Instytutu Doskonalenia Nauczycieli z Ukrainy. Uczniowie wraz z opiekunem byli uroczyście witani na spotkaniach z przedstawicielami władz miasta Winnica, Instytutu oraz szkół i instytucji kulturalnych.

Na zorganizowanych warsztatach artystycznych młodzi artyści poznawali tradycyjne techniki ukraińskiego rzemiosła artystycznego: malarstwa dekoracyjnego, enkaustyki (malowanie woskiem), wycinanki, batiku (malowanie na jedwabiu), ceramiki oraz wykonywania pisanek czy nawet realizacji korowaja, czyli bardzo ozdobnego odświętnego chleba. Bardzo spodobała im się ta forma warsztatów nawiązująca do ludowych, artystycznych tradycji Ukrainy.

Uczniowie mile wspominają zwiedzanie Lwowa oraz wizytę na Podolu w miejscach takich, jak: Busza i Jampol nad Dniestrem, gdzie była możliwość spotkania się z jednym najznakomitszych malarzy ukraińskich - Wiktorem Nakonecznym. W pamięci uczniów na pewno pozostanie niesamowita serdeczność i gościna z jaką wszędzie się spotykali.

Oprócz zapoznawania się z tradycjami, kulturą i sztuką regionu Winnicy uczniowie również codziennie spotykali się z młodzieżą z Winnicy, która w minionym roku gościła w „Rzemiosłach” i również uczestniczyła w zorganizowanych w Liceum Plastycznym warsztatach artystycznych podczas. Młodzi Ukraińcy zapoznawali się technikami zdobienia szkła, witrażownictwa, snycerki i fotografii.

Owocem obu spotkań jest umowa o współpracy artystycznej, która została podpisana między Wyższą Artystyczną Szkołę Zawodową nr 5 w Winnicy reprezentowaną przez dyrektora Wasyla Tytareno a Liceum Plastycznym w Zespole szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze reprezentowanym przez dyrektora Bogdana Helika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
964
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group