Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4795
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uczniowie "Norwida" odkryli w sobie pierwiastek artystyczny

Wiadomości: Jelenia Góra-Cieplice
Poniedziałek, 12 listopada 2012, 9:32
Aktualizacja: 9:57
Autor: Mea
Fot. Magdalena Gryczka
Warsztaty na temat tworzenia murali w II Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Cieplicach, których wynikiem było malarskie dzieło powstałe na jednej ze ścian w klasie matematycznej, poprowadził Staszek „Szuma” Szumski, wybitny twórca murali z Michałowic. – Niestety w szkołach brakuje kreatywnych zajęć m.in. plastycznych, technicznych, dzięki którym młodzież poszerzała wyobraźnię, niezbędną do przestrzennego postrzegania podczas zajęć matematyczny np. w geometrii. Dlatego też im więcej takich artystycznych zajęć, tym lepiej – podkreśliła Monika Pajor–Jośko, nauczycielka matematyki w II LO, organizatorka warsztatów.

Staszek Szumski na co dzień jest grafikiem, zajmuje się sitodrukiem, rysunkiem, linorytami, wykonuje m.in. plakaty dla Miejskiego Domu Kultury „Muflon” - Mural jest z reguły obrazem, który istnieje w przestrzeni publicznej i jest to forma malarskiej ingerencji w tę przestrzeń. Dziś wykonaliśmy mural akrylami fasadowymi. Temat jest dowolny, to młodzież zadecydowała, jak nasz wspólny mural będzie wyglądał - powiedział Staszek Szumski, grafik z Michałowic. - Uważam, że każdy ma w sobie twórczy pierwiastek, trzeba jedynie chcieć podążać tą drogą – dodał.

– Stasiek był w mojej klasie, pokazał mi kiedyś swoje prace, które zachwyciły mnie swoją kontrowersyjnością i obiecał, że jedną mi ofiaruje, a ponieważ wraz z uczniami chcieliśmy upiększyć naszą salę zajęć, dlatego postanowiłam zaprosić „Szumę” na warsztaty – mówiła Monika Pajor-Jośko.

„Szuma” prowadził warsztaty wraz z dwoma kolegami z Ukrainy, Dimem Azo, absolwentem grafiki oraz Mischą Ifremovem, którzy pochodzą z Łucka. – Z „Szumą” robimy wspólne projekty, a ponieważ akurat miał poprowadzić zajęcia w szkole, dlatego postanowiłem mu dziś pomóc – mówił Dimo Azo. - Jestem pierwszy raz w Jeleniej Górze oraz w Michałowicach i podoba mi się atmosfera – dodał.

Uczniowie byli zachwyceni warsztatami. – Przyszłam na zajęcia, bo jest to coś nowego i ciekawego. Lubię oglądać murale i dopiero teraz miałam okazję spróbować wraz z innymi uczniami wykonać taki mural - powiedziała Ola Szwarc, uczennica klasy I b w II L.O. w Jeleniej Górze. - Brakuje w szkołach takich zajęć plastycznych, reforma oświaty przekreśliła lekcje techniki, czy muzyki przez co młodzież nie rozwija się tak kreatywnie, jak kiedyś. Nauka polega na wykuciu informacji, brakuje w tym wszystkim pierwiastka twórczego – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~gfc 12-11-2012 11:00
wybitny twórca murali z Michałowic?
~kms 12-11-2012 14:32
tak..można z pełnym szacunkiem tak określić,twórca,artysta...dlatego że tego "graficiarza"(w cudzysłowie dlatego że bez było by to bardzo obrażające)od większości reszty jeleniogórskiej świty maniaków, bohomazów z dodatkiem adrenalinki różni fakt o wiele szerszego zainteresowania sztuką,nie tylko treścią ale i formą przekazania,dlatego Twoja zazdrość jest nawet słusznie uzasadniona,jeśli ktoś z owej grupy podziemnych "dewastacji ulicznych",sztuki i eksponowania jej na siłę zaryzykuje pójście dalej musi stawić czoła krytyce podziemia,a to bywa trudne...
~123 12-11-2012 16:53
do kms Nie myl proszę bohomazów na ścianach, które są autorstwa jednokomórkowców ze sztuką murali czy graffitti
~Pusto p 12-11-2012 21:01
a gdzie SHZ czy Eshazet ( nie wiem jak oficjalnie bo czesto zmienia pseudonimy, bo dziwny to człek) ale pracki świetne, zwłaszcza w niezyjącym juz komitecie. Zresztą chyba chodził do norwida
~nawbar 13-11-2012 14:01
Nawet bohomazy na ścianach są pozytywne!!! Najważniejsza jest kreatywność, która w obecnym nauczaniu (reforma!!!!!) jest ograniczona do minimum. Na każdych chyba zajęciach... Obecnie wiele zależy od nauczyciela - który może kształcić "odtwarzaczy" lub twórców. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group