Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6260
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra-Cieplice: Uczniowie "Norwida" odkryli w sobie pierwiastek artystyczny

Poniedziałek, 12 listopada 2012, 9:32
Aktualizacja: 9:57
Autor: Mea
Jelenia Góra-Cieplice: Uczniowie "Norwida" odkryli w sobie pierwiastek artystyczny
Fot. Magdalena Gryczka
Warsztaty na temat tworzenia murali w II Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Cieplicach, których wynikiem było malarskie dzieło powstałe na jednej ze ścian w klasie matematycznej, poprowadził Staszek „Szuma” Szumski, wybitny twórca murali z Michałowic. – Niestety w szkołach brakuje kreatywnych zajęć m.in. plastycznych, technicznych, dzięki którym młodzież poszerzała wyobraźnię, niezbędną do przestrzennego postrzegania podczas zajęć matematyczny np. w geometrii. Dlatego też im więcej takich artystycznych zajęć, tym lepiej – podkreśliła Monika Pajor–Jośko, nauczycielka matematyki w II LO, organizatorka warsztatów.

Staszek Szumski na co dzień jest grafikiem, zajmuje się sitodrukiem, rysunkiem, linorytami, wykonuje m.in. plakaty dla Miejskiego Domu Kultury „Muflon” - Mural jest z reguły obrazem, który istnieje w przestrzeni publicznej i jest to forma malarskiej ingerencji w tę przestrzeń. Dziś wykonaliśmy mural akrylami fasadowymi. Temat jest dowolny, to młodzież zadecydowała, jak nasz wspólny mural będzie wyglądał - powiedział Staszek Szumski, grafik z Michałowic. - Uważam, że każdy ma w sobie twórczy pierwiastek, trzeba jedynie chcieć podążać tą drogą – dodał.

– Stasiek był w mojej klasie, pokazał mi kiedyś swoje prace, które zachwyciły mnie swoją kontrowersyjnością i obiecał, że jedną mi ofiaruje, a ponieważ wraz z uczniami chcieliśmy upiększyć naszą salę zajęć, dlatego postanowiłam zaprosić „Szumę” na warsztaty – mówiła Monika Pajor-Jośko.

„Szuma” prowadził warsztaty wraz z dwoma kolegami z Ukrainy, Dimem Azo, absolwentem grafiki oraz Mischą Ifremovem, którzy pochodzą z Łucka. – Z „Szumą” robimy wspólne projekty, a ponieważ akurat miał poprowadzić zajęcia w szkole, dlatego postanowiłem mu dziś pomóc – mówił Dimo Azo. - Jestem pierwszy raz w Jeleniej Górze oraz w Michałowicach i podoba mi się atmosfera – dodał.

Uczniowie byli zachwyceni warsztatami. – Przyszłam na zajęcia, bo jest to coś nowego i ciekawego. Lubię oglądać murale i dopiero teraz miałam okazję spróbować wraz z innymi uczniami wykonać taki mural - powiedziała Ola Szwarc, uczennica klasy I b w II L.O. w Jeleniej Górze. - Brakuje w szkołach takich zajęć plastycznych, reforma oświaty przekreśliła lekcje techniki, czy muzyki przez co młodzież nie rozwija się tak kreatywnie, jak kiedyś. Nauka polega na wykuciu informacji, brakuje w tym wszystkim pierwiastka twórczego – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group