Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7847
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczniowie Mechanika po praktykach zagranicznych

Środa, 17 listopada 2021, 9:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Uczniowie Mechanika po praktykach zagranicznych
Fot. użyczone
Grupa 28 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik" miała okazję odbyć praktyki za granicą - połowa udała się do Portugalii, a druga połowa do Niemiec. Poza rozwijaniem umiejętności zawodowych, młodzież podszkoliła się z języka obcego, zwiedzała i wzbogacała się kulturowo.

14 osób wyjechało do Berlina, a kolejnych 14 do Évory.

Dzięki projektowi szkoła przyczynia się do wszechstronnego rozwoju uczniów - to misja naszej szkoły. Ponadto kształtowali swoje kompetencje zawodowe, międzykulturowe, językowe i osobiste - podkreśliła Marzena Traczuk, koordynatorka projektu "Mobilni zawodowo - zagraniczne praktyki drogą do rozwoju zawodowego i osobistego".

Na zagraniczne praktyki udała się młodzież z kierunków: budowlanka, mechanik i mechatronik.

Na placu budowlanym wykonywaliśmy prace wykończeniowe, elektrykę, tynkowanie, betonowanie - wspomina Kacper z klasy czwartej. - Rozwijaliśmy się językowo, kształtowaliśmy swoje umiejętności. Zwiedzaliśmy też atrakcje turystyczne - dodała Natalia, która odbyła praktyki w Portugalii.
W Berlinie uczyliśmy się języka oraz prac wykończeniowych - mówił Marcin z klasy trzeciej. - Co najważniejsze, to zapoznaliśmy się z zagranicznym rynkiem pracy - to inny system. Byłem w firmie niemieckiej, która zajmowała się dystrybucją skuterów elektrycznych i pojazdów. Trafiliśmy na młodą firmę, która dopiero zaczynała - widzieliśmy jak starają się napędzać swój biznes, żeby się rozwijał. Nauczyliśmy się reperować skuter elektryczny, serwisować, majsterkować i myśleć logicznie, bo nie zawsze instrukcja obsługi była pod ręką - dodał Szymon z klasy trzeciej.
Mieliśmy wiele dodatkowych atrakcji, które wzbogaciły wyjazd jak np. corridę, oglądanie delfinów w oceanie, zwiedzanie miast. Uczniowie świetnie się ze sobą zgrali i mieli okazję sami przygotowywać sobie posiłki, robić pranie - dla nich to była bardzo dobra nauka życia. Pod względem kulturowym na pewno mają teraz szersze spojrzenie na świat - mówił Bartosz Kucner, nauczyciel z ZST Mechanik, który był z grupą uczniów w Portugalii.

Po odbytych praktykach uczniowie otrzymali certyfikaty europass, które potwierdzają ich kwalifikacje zawodowe, natomiast przed wyjazdem odbyli szkolenia językowe (z niemieckiego lub angielskiego) oraz szkolenie kulturowe. ZST Mechanik w kolejnych latach będzie kontynuować zagraniczne szkolenia w ramach projektu.

Twoja reakcja na artykuł?

30
75%
Cieszy
1
3%
Hahaha
3
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
5%
Złości
4
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group