Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8089
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczeń „Rzemiosł” w rejsie Szkoły Pod Żaglami

Piątek, 30 września 2016, 8:09
Aktualizacja: Sobota, 1 października 2016, 7:12
Autor: ZSRA
Jelenia Góra: Uczeń „Rzemiosł” w rejsie Szkoły Pod Żaglami
Fot. Użyczone/ZSRA
Jędrzej Poniatowski, uczeń trzeciej klasy Gimnazjum w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, jest jednym z członków 29–osobowej polskiej załogi Rejsu Pełnomorskiego, organizowanego przez "Szkołę Pod Żaglami Kapitana Krzysztofa Baranowskiego". W ramach projektu „Dookoła świata za pomocną dłoń”, rejs ten odbywa się na polskiej jednostce – żaglowcu STS Pogoria, od 28 sierpnia do 21 października 2016 roku.

Jędrzej, aby zakwalifikować się do grona załogi, musiał w poprzednim roku szkolnym wykazać się wolontariatem. Uczestniczył on od września do maja w zajęciach świetlicy środowiskowej przy Parafii św. Jana Chrzciciela oraz świetlicy PCK. Pomagał w odrabianiu lekcji młodszym dzieciom, w prowadzeniu zajęć świetlicowych oraz organizacji różnych uroczystości. Kolejnym etapem eliminacji był egzamin sprawnościowy (bieg na dystansie 400 m, podciąganie na drążku, pływanie na 50 m ) oraz z test znajomości języka angielskiego. Dzięki pomocy innym oraz własnej wiedzy i sprawności został wybrany spośród 160 osób, które zgłosiły się do projektu.

Uczestnicy "Szkoły Pod Żaglami" mają każdego dnia sześć godzin lekcji zgodnie z programem klasy trzeciej gimnazjum. Trudność polega na tym, że lekcje te są przerywane na przykład alarmem do pracy z żaglami przed wykonaniem manewru żaglowca. Uczniowie, jako załoga, uczestniczą w "normalnych" pracach pokładowych i pełnią wachty: nawigacyjną (prowadzenie statku), gospodarczą (zapewnienie czystości, pomoc w kuchni), bosmańską (prace naprawcze i konserwujące) czy portową (czuwanie nad statkiem w porcie). Idea Sail Training (wychowania morskiego) jest od lat znanym i cenionym na świecie narzędziem wychowania młodzieży.

Trudy życia morskiego są rekompensowane przeżyciami w trakcie rejsu. Pogoria wyruszyła z włoskiego portu Civitavecchia, płynąc przez Morze Tyrreńskie, minęła czynny wulkan Stromboli niedaleko Sycylii i skierowała się przez Morze Jońskie, mijając greckie wyspy na Morzu Egejskim w kierunku Istambułu. Przejście przez cieśniny Dardanele i Bosfor oraz wpłynięcie na Morze Czarne było historycznym wydarzeniem. Pogoria po raz pierwszy wpłynęła na te wody. Tam aktualnie uczestniczy w regatach SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2016. W etapie I Konstanta - Noworosyjsk zajęła III miejsce w klasie A (wraz z fregatami MIR, Nadieżda, czy barkiem Kruzenshtern), w wyścigu II Noworosyjsk - Sochi była II. Warto dodać, iż średnia załogi Pogorii wynosi 15,1 lat. Na pozostałych żaglowcach płyną studenci i kadeci szkół morskich. W tej chwili trwa wyścig III Sochi - Varna. Po trudach regat, Pogoria ma wrócić do Włoch, odwiedzając Ateny, a płynąc trasą Odyseusza zwiedzić przepiękne greckie wyspy.

Dla Jędrzeja jest to przygoda życia. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił tak jak on, może się zarejestrować na stronie Szkoły Pod Żaglami Kapitana Krzysztofa Baranowskiego na http://szkolapodzaglami.com.pl/.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group