Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 5891
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczczą 1000–lecie Bobru rajdem rowerowym

Wtorek, 16 czerwca 2015, 8:28
Aktualizacja: Środa, 17 czerwca 2015, 7:05
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Uczczą 1000–lecie Bobru rajdem rowerowym
Fot. Przemo
W dn. 20–23 czerwca odbędzie się rajd rowerowy wzdłuż rzeki Bóbr, która w tym roku obchodzi 1000–lecie nadania nazwy. W miniony weekend obchody jubileuszu rozpoczęła konferencja zorganizowana w Książnicy Karkonoskiej.

Podczas spotkania Agata Bojanowska mówiła o pierwszych wzmiankach o rzece Bóbr, które zostały zamieszczone w Encyklopedii Staropolskiej Zygmunta Glogera, odwołujących się do Kroniki Thietmara z 1015 r., gdzie po raz pierwszy pojawiły się nazwy Bóbr i Odra. Poza historycznymi ciekawostkami związanymi z rzeką przepływającą od Zaclerza w Czechach do Krosna Odrzańskiego, gdzie zasila Odrę omawiano również parki krajobrazowe znajdujące się wzdłuż Bobru, a o swojej rodzinnej, rowerowej wyprawie wspomnianą trasą opowiadała Eliza Krzywicka, która następnie napisała nieopublikowaną jak dotąd książkę, dokumentującą uroki rzeki Bóbr.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mieli okazję w najbliższych dniach na wspólne zwiedzanie miejscowości położonych wzdłuż rzeki, której nazwa zawsze była ściśle związana z występującymi w niej zwierzętami (m.in. Bobrawa czy Bober). Organizatorem rajdu od Zaclerza (Czechy) po Krosno Odrzańskie jest Towarzystwo Izersko-Karkonoskie w Jeleniej Górze, które serdecznie zaprasza do udziału w wyprawie malowniczą trasą wzdłuż rzeki Bóbr.

Program rajdu:
20.06.2015 r. (sobota): Start o godz. 10:00 w Zaclerzu (Czechy), 80 km trasa pierwszego etapu wiedzie przez Niedamirów – Szczepanów – Lubawkę – Kamienną Górę – Marciszów – Ciechanowice – Janowice Wielkie – Trzcińsko – Bobrów do Jeleniej Góry, gdzie na „wyspie” w okolicach Domu Harcerza (ul. Wiejska 41) odbędzie się piknik.

21.06.2015 r. (niedziela): wyjazd z Jeleniej Góry o godz. 9:00. Trasa 60 km: Perła Zachodu – Siedlęcin – Wrzeszczyn – Pilchowice Zapora – Wleń – Lwówek Śląski – Rakowice – Włodzice – Nowa – Łąkówka – Bolesławiec. Nocleg.

22.06.2015 r. (poniedziałek): wyjazd z Bolesławca o godz. 9:00. Trasa 63 km: Krępnica – Golnice – Trzebień – Kozłów – Leszno Górne – Szprotawa – Małomice – Pruszków – Rudawica – Żagań. Nocleg.

23.06.2015 r. (wtorek): wyjazd z Żagania o godz. 9:00. Trasa 60 km: Miodnica – Dobroszów – Nowogród Bobrzański – Bogaczów – Wysoka – Łagodna – Bobrowice – Dychów – Krosno Odrzańskie. Nocleg.

W środę planowany jest powrót pociągiem do Jeleniej Góry. Wpisowe wynosi 200 zł, jako zabezpieczenie noclegów. Wyżywienie we własnym zakresie. Na każdym z odcinków osoby, które nie zamierzają korzystać z noclegów mogą się dołączać bez zgłoszenia, ubezpieczają się również we własnym zakresie. Rezerwacji miejsc noclegowych można dokonywać zgłaszając się do Zbigniewa Leszka, tel. 604-358-722 lub drogą mailową: tik.jgora@gmail.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group