Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 4498
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Uczcili setne urodziny Tadeusza Różewicza

Niedziela, 10 października 2021, 7:04
Autor: WAC
Karpacz: Uczcili setne urodziny Tadeusza Różewicza
Fot. Muzeum Sportu i Turystyki
Przy Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu w miniony piątek (8.10) została odsłonięta tablica z okazji przypadającej wczoraj (9.10) setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza. Odsłonięcia dokonał syn poety Kamil Różewicz.

Tadeusz Różewicz urodził się w Radomsku 9 października 1921 roku. Był wybitnym poetą, dramaturgiem, prozaikiem i scenarzystą. Laureatem wielu odznaczeń, nagród i tytułów. Jego spuścizna poetycka liczy 50 tomów wierszy, które zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków.

Twórca przez wiele lat silnie związany był z Karpaczem i Karkonoszami. Po raz pierwszy trafił tutaj w latach dziewięćdziesiątych, kiedy spotykał się ze swoim przyjacielem Henrykiem Tomaszewskim - twórcą Pantomimy Wrocławskiej. Z czasem Tadeusz Różewicz pojawiał się tu coraz częściej, a kolejne wizyty owocowały nowymi utworami. Obok wierszy takich jak "Gawęda o spóźnionej miłości" czy „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek” powstała także humoreska „Dziwna i nieprawdziwa historia o spotkaniu z Ruebezahlem, czyli Janem Liczyrzepą w Karpaczu”.

Tadeusz Różewicz napisał w swoim testamencie: „Jest moim pragnieniem, aby urna z moimi prochami została pogrzebana na cmentarzu ewangelicko - augsburskim przy Kościele Wang w Karpaczu Górnym. Proszę też miejscowego proboszcza, aby wspólnie z księdzem kościoła rzymsko – katolickiego (którego jestem członkiem przez chrzest św. i bierzmowanie) odmówił odpowiednie modlitwy. Pragnę być pochowany w ziemi, która stała się bliska mojemu sercu, tak jak ziemia, gdzie się urodziłem. Może przyczyni się to do dobrego współżycia tych dwóch rozdzielonych wyznań i zbliży do siebie kultury i narody, które żyły i żyją na tych ziemiach”.

Wola poety została spełniona i został pochowany u stóp Karkonoszy 29 kwietnia 2014 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

11
73%
Cieszy
2
13%
Hahaha
1
7%
Nudzi
1
7%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group