Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 5033
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przesieka: Uczcili odnalezienie obrazów Jana Matejki

Poniedziałek, 30 września 2019, 7:45
Aktualizacja: Środa, 2 października 2019, 14:38
Autor: WAC
Przesieka: Uczcili odnalezienie obrazów Jana Matejki
Fot. użyczone
W ostatnią sobotę (28.09) odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku upamiętniającego odnalezienie w Przesiece w 1945 roku obrazów Jana Matejki.„Rejtan – upadek Polski, „Batory pod Pskowem” oraz „Unia Lubelska”.

Tablica edukacyjna oraz tablica poświęcona temu wydarzeniu stanęły w Przesiece na skwerze przy ul. Karkonoskiej 1. Ich stworzenie jest efektem realizacji projektu: „Upamiętnienie wojennych losów obrazów Jana Matejki odnalezionych w 1945 roku w Przesiece”, który powstał z inicjatywy mieszkańców i miłośników Przesieki i był realizowany jako zadanie publiczne wspierane przez Urząd Gminy Podgórzyn. Odbywał się on w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości „Niepodległa”, obchodów 450. Rocznicy Unii Lubelskiej.

Odsłonięciu tablicy towarzyszyły prelekcje dotyczące Jana Matejki i ego twórczości, które wygłosili: Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kustosz Domu Jana Matejki, Muzeum Narodowe w Krakowie, Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Robert J. Kudelski, badacz i autor książek poświęconych stratom wojennym w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki.

Przypomnijmy. Obrazy „Batory pod Pskowem” i „Rejtan - Upadek Polski” ewakuowano w 1939 r. z okolic Warszawy na Wołyń. Zrabowane przez Rosjan i następnie zarekwirowane przez Niemców odbyły wraz z obrazem „Unia Lubelska” długą drogę z Lwowa przez Wiśnicz do miejscowości Hain, dzisiejszej Przesieki. Obrazy ukryte przez Niemców w gospodzie ,,Waldschlösschen’’ zostały odnalezione w lipcu 1945 r. przez mieszkańców Przesieki.

Twoja reakcja na artykuł?

11
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1022
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group