Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 4689
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ucz się języka sąsiada–refleksje pokonferencyjne

Czwartek, 1 lutego 2018, 9:35
Autor: TAB
Jelenia Góra: Ucz się języka sąsiada–refleksje pokonferencyjne
Fot. TAB
Ponad stu uczestników wzięło udział w specjalistycznej konferencji, w ramach realizowanego w jeleniogórskiej filii DODN projektu „Groß für Klein – Duzi dla małych: Transgraniczna współpraca dla wspierania edukacji przedszkolnej w zakresie kultury i języka sąsiada".

Podczas konferencji zastanawiano się nad korzyściami, jakie przynosi znajomość języka i kultury sąsiada na obszarach przygranicznych. Wystąpienia kolejnych referentów pozwoliły uczestnikom odpowiedzieć sobie twierdząco na pytanie, czy języka sąsiada należy uczyć już w przedszkolu. Bardzo ciekawe wystąpienie „Inteligentna integracja – wyzwania dla edukacji przedszkolnej na dolnośląsko-saksońskim obszarze powiązań” przygotował dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu. Wykładowca zwrócił uwagę na możliwość stworzenia wspólnej koncepcji przyszłości dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań, zwłaszcza, że bardzo młode pokolenia nie są skażone polityką i historią. Zauważył także, jak wiele tracimy na styku granic, gdy nadal istnieją bariery językowe i kulturowe. Dr Ewa Wieszczeczyńska ze Szkoły Wyższej w Zittau i Görlitz zaprezentowała różne podejścia do kształcenia językowego w edukacji przedszkolnej. Podczas dyskusji niejednokrotnie uczestnicy zwracali uwagę na niebezpieczeństwo promowania jednego dominującego modelu kulturowego, na przykład brytyjskiego. Podkreślono, że już od najmłodszych lat dzieci na obszarach pogranicznych powinny poznawać z różnych perspektyw język kraju sąsiedniego.

W konferencji – oprócz uczestników projektu: nauczycieli z Dolnego Śląska i Saksonii - wzięło udział wielu znakomitych gości z Polski i Niemiec, między innymi z Urzędu Marszałkowskiego, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Saksońskiego Ministerstwa Edukacji i Parlamentu Kraju Związkowego Saksonii. Obecne były miejscowe władze oświatowe, przedstawiciele Euroreginów: Nysa i Nysa – Szprewa-Bóbr, reprezentanci jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pożytku publicznego, a także rodzice.

Istotnym punktem była wymiana doświadczeń dyrektorów placówek po obu stronach Nysy, którzy od lat prowadzą współpracę z przedszkolami z kraju sąsiedniego. Z polskiej strony o swoich wieloletnich praktykach opowiedziała Joanna Konopka, dyrektor MP nr 14 w Jeleniej Górze.

Ważną rolę w sprawnym przeprowadzeniu tej dużej konferencji odegrały wolontariuszki z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze - studentki II i III roku filologii germańskiej: Dorota Dahrendorf, Agnieszka Przybylska, Magdalena Załoga i Agata Durajczyk, która wspomagały tłumaczy i organizatorów w ich pracy.

Wspomniany projekt, w ramach którego odbyła się konferencja, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group