Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 5715
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uciekał przed policją, zabił na przejściu – jest wyrok

Środa, 7 czerwca 2017, 7:05
Aktualizacja: 7:15
Autor: P–O
W Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł (nieprawomocny) wyrok dla Wojciecha P., który popełnił szereg przestępstw uciekając przed policją. Jeśli wyrok się uprawomocni, mężczyznę czeka 20–letni pobyt w więzieniu.

W dniu 30 maja 2017 roku, przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł wyrok w sprawie przeciwko Wojciechowi P., który z oskarżenia Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, stanął pod zarzutami popełnienia szeregu przestępstw, w tym pod zarzutem zabójstwa z art. 148§1 kk, polegającego na tym, że uciekając kierowanym przez siebie samochodem przed pościgiem policyjnym, poruszając się z prędkością nie mniejszą niż 105 km/h, uderzył w przechodzącego prawidłowo na przejściu dla pieszych pieszego powodując jego zgon. Prokurator zarzucał także oskarżonemu popełnienie rozbojów z użyciem niebezpiecznego narzędzia z art. 280§2 kk oraz sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym podczas ucieczki przed Policją, tj. czyn z art. 174§1 kk i inne przestępstwa.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał oskarżonego winnym popełnienia wszystkich zarzucanych mu przez Prokuraturę przestępstw i wymierzył mu karę 14 lat pozbawienia wolności za czyn z art. 148§1 kk oraz karę łączną w wymiarze 20 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, Sąd zastosował wobec oskarżonego inne środki, o które wnosił Prokurator, m. in. w postaci obowiązków naprawienia szkody na rzecz osób pokrzywdzonych popełnionymi przez niego przestępstwami przeciwko mieniu w łącznej kwocie 11.070 zł oraz obowiązków zadośćuczynienia za doznaną krzywdę na rzecz osób pokrzywdzonych w łącznej kwocie 210.000 zł, w tym w wysokości 200.000 zł na rzecz osoby najbliższej, dla mężczyzny, którego pozbawił życia oskarżony.

Ponadto, wobec oskarżonego Wojciecha P., orzeczony został środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 15 lat. W przeważającej mierze Sąd podzielił stanowisko Prokuratury w zakresie kwalifikacji prawnej czynów przypisanych oskarżonemu oraz co do żądanego przez prokuratora wymiaru kary pozbawienia wolności. Orzeczenie nie jest prawomocne. Szczegółowa ocena wyroku pod kątem ewentualnego wywiedzenia apelacji zostanie dokonana po zapoznaniu się z jego uzasadnieniem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group