Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 3814
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ubędzie w mieście reklam?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 19 września 2017, 7:23
Autor: UM
Fot. UM Jelenia Góra
W każdym mieście trwa batalia dwóch grup mieszkańców – jedni są za absolutną wolnością reklamowania się w każdym miejscu, inni twierdzą że agresja reklam „dewastuje” krajobraz. W Jeleniej Górze są miejsca, gdzie przykryte bywają nimi niemal całe budynki, czego przykładem jest m.in. kompleks obiektu b. „Aniluksu”, czy była b. bursa szkolna…

- Ustawa „krajobrazowa” – powiedziano w Wydziale Architektury – dała możliwość samorządom lokalnym podjęcia prób porządkowania wyglądu wielu miejsc. – Rada Miejska w Jeleniej Górze podjęła już tzw. uchwałę intencyjną „w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych, urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń i gabarytów (…)” . Teraz na jej podstawie przygotowujemy uchwałę w tej sprawie, które określi szczegóły i pewnie przed końcem roku wejdzie ona pod obrady Rady - usłyszeliśmy. Czy będzie skuteczna?

- Pytanie zawisa w próżni, bowiem doświadczenia innych miast, które już takie uchwały podjęły nie są w pełni optymistyczne. Ustawa sejmowa wprawdzie umożliwia administracji samorządowej określenie, które reklamy szpecą krajobraz, a które nie, nakazanie usunięcia tych pierwszych, a nawet nakładania kar (10 tys. zł dla osoby prywatnej i 50 tys. zł dla instytucji), które się tym poleceniom nie podporządkują. Nie ma jednak ostrych zapisów, co jest szyldem, a co reklamą – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

- Ustawa wprowadza definicję „tablicy reklamowej”, która jednak też nie jest jednoznaczna i skutek może być taki, że liczba sporów będzie rosła, a problem pozostanie częściowo nierozstrzygnięty. Częściowo, bo są zapisy jednoznaczne, np. nakazujące wyeliminowanie tablic świetlnych z pulsującym bądź zbyt jaskrawym światłem, usytuowanych w pasach drogowych – dodaje rzecznik.

O tym, czy uchwała rozstrzygnie przynajmniej część kontrowersji przekonamy się za kilka tygodni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ 19-09-2017 8:54
"kompleks obiektu b. „Aniluksu”, czy była b. bursa szkolna…" - miszcze!
~Lol 19-09-2017 9:10
I tak nikogo nie obchodzi co jest na tych reklamach
~mich 19-09-2017 9:42
Nareszcie zostanie odsłoniete piekno kamienicy w ktorej znajduje sie piekarnia przy ul Pijarskiej!" "Mister" architektury Jeleniej Góry!!!!!!!!!!!!!!!!
~Tomek44 19-09-2017 9:47
Poziom zdewastowania przestrzeni publicznej przez reklamy jest zatrważający. Zróbcie sobie eksperyment. Wyjedźcie na weekend do Szwajcarii, a potem wróćcie do Polski, rozpoznacie polską granicę nawet ja nie będzie znaku po setkach rozpirzonych bez ładu banerach, wielkoformatowych reklamach, bilbordach i szpetnych szyldach reklamujących przy sklep z futrami. Trzeba zrozumieć, że nasz krajobraz to dobro kulturowe na którym pośrednio zarabiamy i w którym żyjemy. Ja wiem że większość z nas ma w ogródkach kwietniki z opon, a centralnym punktem jest kompostownik. Co bardziej obeznani z estetyką sytuują w centralnym punkcie krasnala. Porządkując przestrzeń publiczną uczymy ludzi jak ma wyglądać otoczenie, to skuteczniejsze niż nakazy. Pierwszy krok wykonany dlatego brawa dla Wydziału Architektury
~ 19-09-2017 10:13
Gdyby firemki opłacały stawiane reklamy ,a z każdej reklamy banneru musieliby odprowadzić pewną kwotę to zaraz by ubyło tych wątpliwej jakości ozdób .Teraz to w większości jest samowolka....Franek ma warsztat,Franek wkopuje dwie rury z dechą i ma reklamę.
~ih 19-09-2017 11:27
"batalia dwóch grup mieszkańców" sugeruje, ze to jakieś porównywalne grupy. za reklamami jest tymczasem zdecydowana mniejszość (gł. napalony mały i średni biznes oraz supermarkety), która zawłaszczyła przestrzeń i wywiesza te swoje goowniane szmaty i banery, a koszty wlicza i tak w ceny produktów i usług - będą więc lobbować i bronić tego syfiarstwa. I mnie i bez mała wszystkich znajomych, jak ich zapytać, wku.. a ilość tego syfu w mieście i przy drogach, zaklejone na maxa witryny, itd. niech by zostało z tego 10%, choć to i tak za dużo.
~prawowlasnosci 19-09-2017 12:18
I znowu pisiory chcą ograniczać moją własność, jak prowadzę firmę to sobie reklamuje ją jak chce i nikomu nic do tego. Co dalej nakaz bilbordów z prawilnymi hasłami.
kazimierzp 19-09-2017 12:23
Są już narzędzia do ograniczania reklam w mieście. Jest prawo lokalne zawarte w planach zagospodarowania przestrzennego. Zdjęcie pokazujące reklamy na budynku dawnej Stylowej u zbiegu Wolności i Korczaka. Przecież obowiązujący plan zagospodarowania wyraźnie zakazuje wieszania bilboardów a wiszą!?! Może też radni, czy parlamentarzyści dadzą skuteczne narzędzia prawne do egzekucji prawa przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Konserwatora Zabytków...
~cyka 19-09-2017 13:29
do"prawowłasności"człeku, a gdzie widzisz tu PIS???chyba Ci się śni po nocach,do psychiatry proponuję Tobie się udać
~Le1k 19-09-2017 14:21
Kogo jeszcze ta majówka obchodzi prócz mieszkańców i niemieckich turystów. Centrum już dawno jest na zabobrzu.
~taa 19-09-2017 15:23
ściągną reklamy i ukaże się zatrważający widok sypiących kamienic. dawny anilux bez reklamy - proszę bardzo. wjeżdżających przywita szarzyzna. reklama skutecznie ją zakrywa (na razie).
~ 19-09-2017 19:12
samowolne wieszanie reklam powinni strażnicy miejscy weryfikować ,no ale....
~buuu 19-09-2017 19:17
Zdjęcie nr 3, tylko reklamy maskują szpetotę tego miejsca.
~ 19-09-2017 19:37
W Jeleniej Dziurze wszystko już tylko było i jest systematycznie likwidowane lub zamykane. Jedynie dobrze się mają międzynarodowe firmy które za płacę jaką dać muszą jednemu pracownikowi na zachodzie to w Polandji mają pięciu polaczków którzy będą zasuwać jak za trzech zachodnich pracowników.
~mie 19-09-2017 20:46
Na poczatku ul. wolności nadal wisi plakat wyborczy z ostatnich wyborów, może by się tym zainteresowała SM, a jescze lepiej PKW.
Janina Jaskuła 19-09-2017 20:52
O dziękuję. To najlepsza decyzja ostatnich lat. Jelenia Góra i nie tylko, są obskurnie zaśmiecone reklamami. Mądra decyzja.
Jolanta Cudo 19-09-2017 22:04
Nareszcie
Patryk Kwiatkov 20-09-2017 10:40
Idą wybory coś trzeba zrobić. Latanie dziur nie wystarcza to się zajęli reklamami co jest bardzo dobra decyzja.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group