Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 7307
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ubaw po pachy

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 23 września 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Nie narzekają na brak rozrywki miłośnicy filmów komediowych. W sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury trwa piąta edycja BAREJAdy.

Swoją obecnością zaszczyciła festiwal Hanna Kotkowska-Bareja, żona Stanisława Barei, reżysera kultowych komedii z lat Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Niemal wszystkim znany „Miś” ze Stanisławem Tymem w roli głównej zamknie w niedzielę imprezę. Po ogłoszeniu wyników konkursu będzie można obejrzeć pierwszą część przygód Ryszarda Ochódzkiego.
Spośród około 50 filmów zostanie wyłoniony najlepszy, który otrzyma Grand Prix.

Jurorzy – Hanna Kotkowska - Bareja, Jarosław Gromadzki, Aleksandra Kaźmieruk, Witold Kon oraz Daniel Antosik – będą na pewno mieli problem z wyborem.

Festiwal, który już po raz piąty jest jedną z imprez Września Jeleniogórskiego, cieszy się sporym zainteresowaniem publiczności. – Po raz czwarty w jego ramach organizowany jest konkurs filmów niezależnych – informuje szef imprezy Piotr Żukowski.
W tym roku prezentowane są najlepsze filmy komediowe ostatniego sezonu twórców offowych i studentów szkół filmowych. O statuetki Misiów BAREJAdy będą walczyć filmy fabularne, ale również dokumentalne.

Ideą zorganizowania festiwalu był fakt, że twórca lubianych filmów, Stanisław Bareja, w młodości mieszkał w Jeleniej Górze przy ul. Wincentego Pola. Chodził też do I Liceum Ogólnokształcącego im. Żeromskiego. Jedną klasę repetował, ale maturę zdał.
Dziś takim absolwentem liceum się chwali. Powstała nawet tablica pamiątkowa. Sam Bareja o Jeleniej Górze nie zapomniał pisząc scenariusz do „Misia”. Oto dialog z filmu. Scena w sklepie w Londynie:

Miś: Tak wiem, bardzo dobrze! Ja zabieram ze sobą książeczkę i później wpadnę, panie Janie pogadamy, później, później, panie Janie kochany później... Ahaa, największa rzecz bym zapomniał... kamyk, o który pan prosił z... Jeleniej Góry przywiozłem.
Janek: Z Jeleniej?!
Miś: Z Jasnej Góry oczywiście! Pamiątka. Pan wie, kto po nim stąpał... Tu kładę, panie Janie kochany... wieczorem będzie czas pogadać sobie o starych Polakach, a na razie...

– Pamiętamy pierwszą edycję. To był strzał w dziesiątkę. Był sam Stanisław Tym i Jacek Fedorowicz. W JCK urządzono hepening w scenerii baru szybkiej obsługi z filmu „Miś” – mówi Łukasz, jeden z fanów imprezy.
Choć tym razem hepenningu nie ma, publiczność nie narzeka.

Organizatorzy przyznają również nagrody honorowe w postaci Misiów.
Pierwszą z nich – pośmiertną dla Henryka Lehnerta wybitnego polskiego twórcy filmów krótkometrażowych. Drugi Honorowy Miś został przyznany spółce producenckiej Weroniki i Cezarego Pazury - Sting Communication za wspieranie polskiego kina niezależnego.

O tym, kto został laureatem tegorocznej BAREJAdy, poinformujemy w poniedziałek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Ktoś 23-09-2006 15:01
Gorąco polecam pójście na seans Barejady! Świetnie się na nim bawiłem - zwłaszcza przy filmie "Gamoń" :-D
~Arek 23-09-2006 15:07
Oo, nie wiedziałem, że Bareja mieszkał na tej samej ulicy, co ja i chodził do tej samej szkoły :-)
~IgorekYa 23-09-2006 15:48
Hahaha, Filipek ma żubra ;))
~maraz 24-09-2006 21:55
to juz koniec....... ale watro bylo siedziec te godziny w erceku!!!! brawa dla dominika matwiejczyka za film "krotka historia czasu" !!! dla kabaretu sluchajcie i dla wszystkich twórców i aktorów... kolejna barejada za rok.... :))
~Miś 25-09-2006 9:16
"histeria" a nie "historia". Prowadzący BAREJAdę to największa pomyłka tegorocznego festivalu. Reszta - spoko.
~kookin 25-09-2006 9:43
Ja tez polecam bardzo ta impreze bylo super, filmy wypasne..... kabaret spoko - ale takie male sprostowanie do maraza : ma byc "Krotka HISTERIA czasu" a nie historia no !
~warchlak 25-09-2006 11:21
Domena squad , dobre zdjecie :)
~buczek 25-09-2006 16:30
brak tam tylko mnie z warka strong :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group