Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13246
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ubaw po pachy

Sobota, 23 września 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Ubaw po pachy
Fot. Arkadiusz Piekarz
Nie narzekają na brak rozrywki miłośnicy filmów komediowych. W sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury trwa piąta edycja BAREJAdy.

Swoją obecnością zaszczyciła festiwal Hanna Kotkowska-Bareja, żona Stanisława Barei, reżysera kultowych komedii z lat Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Niemal wszystkim znany „Miś” ze Stanisławem Tymem w roli głównej zamknie w niedzielę imprezę. Po ogłoszeniu wyników konkursu będzie można obejrzeć pierwszą część przygód Ryszarda Ochódzkiego.
Spośród około 50 filmów zostanie wyłoniony najlepszy, który otrzyma Grand Prix.

Jurorzy – Hanna Kotkowska - Bareja, Jarosław Gromadzki, Aleksandra Kaźmieruk, Witold Kon oraz Daniel Antosik – będą na pewno mieli problem z wyborem.

Festiwal, który już po raz piąty jest jedną z imprez Września Jeleniogórskiego, cieszy się sporym zainteresowaniem publiczności. – Po raz czwarty w jego ramach organizowany jest konkurs filmów niezależnych – informuje szef imprezy Piotr Żukowski.
W tym roku prezentowane są najlepsze filmy komediowe ostatniego sezonu twórców offowych i studentów szkół filmowych. O statuetki Misiów BAREJAdy będą walczyć filmy fabularne, ale również dokumentalne.

Ideą zorganizowania festiwalu był fakt, że twórca lubianych filmów, Stanisław Bareja, w młodości mieszkał w Jeleniej Górze przy ul. Wincentego Pola. Chodził też do I Liceum Ogólnokształcącego im. Żeromskiego. Jedną klasę repetował, ale maturę zdał.
Dziś takim absolwentem liceum się chwali. Powstała nawet tablica pamiątkowa. Sam Bareja o Jeleniej Górze nie zapomniał pisząc scenariusz do „Misia”. Oto dialog z filmu. Scena w sklepie w Londynie:

Miś: Tak wiem, bardzo dobrze! Ja zabieram ze sobą książeczkę i później wpadnę, panie Janie pogadamy, później, później, panie Janie kochany później... Ahaa, największa rzecz bym zapomniał... kamyk, o który pan prosił z... Jeleniej Góry przywiozłem.
Janek: Z Jeleniej?!
Miś: Z Jasnej Góry oczywiście! Pamiątka. Pan wie, kto po nim stąpał... Tu kładę, panie Janie kochany... wieczorem będzie czas pogadać sobie o starych Polakach, a na razie...

– Pamiętamy pierwszą edycję. To był strzał w dziesiątkę. Był sam Stanisław Tym i Jacek Fedorowicz. W JCK urządzono hepening w scenerii baru szybkiej obsługi z filmu „Miś” – mówi Łukasz, jeden z fanów imprezy.
Choć tym razem hepenningu nie ma, publiczność nie narzeka.

Organizatorzy przyznają również nagrody honorowe w postaci Misiów.
Pierwszą z nich – pośmiertną dla Henryka Lehnerta wybitnego polskiego twórcy filmów krótkometrażowych. Drugi Honorowy Miś został przyznany spółce producenckiej Weroniki i Cezarego Pazury - Sting Communication za wspieranie polskiego kina niezależnego.

O tym, kto został laureatem tegorocznej BAREJAdy, poinformujemy w poniedziałek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
547
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group