Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6998
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tynk nie spadnie na głowy wiernych

Piątek, 4 lipca 2008, 9:06
Aktualizacja: 9:07
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Tynk nie spadnie na głowy wiernych
Fot. TEJO
Stan elewacji kościoła św. Jana Chrzciciela w Cieplicach budzi niepokój ojców pijarów, gospodarzy świątyni. Na szczęście będą pieniądze na remont.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał cieplickiemu kościołowi 100 tysięcy złotych na modernizację zabytku. – Póki co tynk sypie się na głowy ludzi. Uszkodzone są gzymsy od strony wejścia do najstarszego zabytku Cieplic – mówią parafianie.

Pieniądze zostaną także przeznaczone na konserwację kamiennych detali architektonicznych znajdujących się na elewacji barokowej świątyni. Niektóre z nich są mało widoczne dla turystów, którzy nie zadają sobie trudu spojrzenia na zabytek od strony muru od ul. ks. Ściegiennego.

Kościół św. Jana Chrzciciela to jeden z najcenniejszych zabytków Cieplic. Znajdują się przy nim epitafia członków rodu Schaffgotschów, niegdysiejszych właścicieli uzdrowiska i większości gruntów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Pod kościołem są także krypty ze szczątkami niektórych przedstawicieli magnackiej rodziny. W murze świątyni jest także nietypowe polonicum: epitafium niejakiego Telesfora Rzepeckiego, zmarłego w 1858 roku, sporządzone w języku polskim i niemieckim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group