Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1953
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tynk nie spadnie na głowy wiernych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 4 lipca 2008, 9:06
Aktualizacja: 9:07
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Stan elewacji kościoła św. Jana Chrzciciela w Cieplicach budzi niepokój ojców pijarów, gospodarzy świątyni. Na szczęście będą pieniądze na remont.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał cieplickiemu kościołowi 100 tysięcy złotych na modernizację zabytku. – Póki co tynk sypie się na głowy ludzi. Uszkodzone są gzymsy od strony wejścia do najstarszego zabytku Cieplic – mówią parafianie.

Pieniądze zostaną także przeznaczone na konserwację kamiennych detali architektonicznych znajdujących się na elewacji barokowej świątyni. Niektóre z nich są mało widoczne dla turystów, którzy nie zadają sobie trudu spojrzenia na zabytek od strony muru od ul. ks. Ściegiennego.

Kościół św. Jana Chrzciciela to jeden z najcenniejszych zabytków Cieplic. Znajdują się przy nim epitafia członków rodu Schaffgotschów, niegdysiejszych właścicieli uzdrowiska i większości gruntów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Pod kościołem są także krypty ze szczątkami niektórych przedstawicieli magnackiej rodziny. W murze świątyni jest także nietypowe polonicum: epitafium niejakiego Telesfora Rzepeckiego, zmarłego w 1858 roku, sporządzone w języku polskim i niemieckim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Że zapytam. 4-07-2008 10:19
Zali to prawdą jest , że jak ktoś ma pecha , to w drewnianym kościele cegła mu na łeb spadnie ?
~bu3 4-07-2008 10:45
Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał cieplickiemu kościołowi 100 tysięcy złotych na modernizację zabytku.........i jak zawsze na remont przeznacza 40.000 a 60000 do kieszeni.....dla czego nie ma pieniedzy na szkoly...na ratowanie KSK karkonosze...na budowe boisk i basenów dla dzieci z blokowisk i osiedli....a na kosciolek zawsze jest:) Kosciol dobija ten kraj...pociesza fakt ze to juz ostatnie skomlenie kosciola katolickiego w PL...LUDZIE PRZEJRZELI NA OCZY
~aristo 4-07-2008 11:05
Może jeszcze pełne uzupełnienie informacji, iż krypty i grobowce znajdowały się, i zapewne jeszcze znajdują również wokół kościoła. Od strony zachodniej zachowały się resztki muru, który był kiedyś zabudowany ciągiem dużych grobowców (podobnie jak wokół kościoła garnizonowego w Jeleniej Górze). Skwerki przy kościele to również teren dawnego cmentarza. Teraz turyści spacerują wokół świątyni, parkują na pobliskim parkingu auta, nie zdając sobie sorawy, że pod spodem spoczywają dawni obywatele niemieckiego państwa.
~BOLO61 4-07-2008 13:02
Czemu nikt nie pisze ile dołoży kuria bo to do niej należy kośćiół
piipi 4-07-2008 13:05
...a niech sie sypie na glowy,bo taki tynk moze CUDOWNE wlasciwosci posiadac !!.~Wiadomo,bo jest..koscielny.
~x do bu3 4-07-2008 13:47
Ja moja rodzina oraz moi znajomi i znajomi tych znajomych jak byliśmy katolikami tak jesteśmy i będziemy,i nie widzę żeby kościoły świeciły pustkami.A miałczenie jednego sfrustrowanego kotka tego nie zmieni. Cieplickiemu koścjołowi należy się dotacja na remont jak psu kość, bo to jest zabytek klasy zerowej,mruczusiu.;-)
~misjak 4-07-2008 14:21
kościół to nietylko świątynia to także zabytek i pieniądze się należą czy komuś to się podoba czy nie.Czemu się burzysz kolego "mruczusiu".Sprawy związane z kościołem bardzo cię denerwują paskudne jest twoje zachowanie.Jak umrzesz to rodzina przyjdzie do kościoła aby ci oddał ostatnia posługę,ktoś ten kościół musi utrzymać aby wnieść sztywne twoje nogi kiedyś.Zyczę miłości i optymizmu do życia i kościoła
~Lupo 4-07-2008 15:48
Jakby jednemu i drugiemu wiernemu coś spadło na łeb to może by trochę zmądrzeli i przestali uczęs...ć do takich przybytków.
~kowal 4-07-2008 16:01
a gdzie idom pieniadze zebrane na mszy
piipi 4-07-2008 23:10
..do - [~kowal..]..~Czytalam,ze pieniadze z tacy maja scisle okreslony cel: ...ida na seminarium lub sa do Kurii przekazywane.
~bu3 London 5-07-2008 11:14
Widzisz katolicki pajacu:) podstawa demokracji jest tolerancja i prawo do wyrazania swojego zdania:) A ty mi tu od mruczusiow:) Wiem jedno kosciol katolicki jest obecny juz tylko w Polsce we Wloszech i na Malcie:)....koniec jest blisko...za 10 lat bedzie jak w Angli rozne wiary i koscioly co rowna sie tolerancja i brak releigii w szkole czyli koniec dyskryminowania dzieci innych wyznan:) np. w Londynie w 1 kosciele sa msze proterstanckie , anglikanskie i katolickie.....w 1 kosciele dla roznych wyznan:) Bo kosciol jest dla ludzi a nie ludzie dla kosciola a tak jest teraz w Polsce...w kosciele mowisz pewno ludzi? A widziales sredia wieku owych ludzi? hehehe...zegar tyka mochery
~fan komury z kowar 7-07-2008 4:58
J E D N O J E S T P E W N E kosciolowi w polsce wiecznie malo , nawet jesli umra wierni kosciolowi z glodu, to ten pasozyt K K nie pusci ofiary jak nie wys...e wszystkiego z rodziny katolika do piatego pokolenia .
~misjak 7-07-2008 11:51
żal mi cię london ile w tobie nienawiści i jadu do kościoła .Ty masz ogromny problem z sobą dlatego tak plujesz jadę.aż się niedobrze robi jak czyta się twoje wypociny.O jakie mówisz tolerancji chyba w twoim wydaniu takiej dzikiej.Wnioskuję to z twojego słownictwa.Zyczę jasności rozumu i miłości do siebie i do innych bo kościół to także ludzie.Dobrego dnia i innego spojrzenia na świat życzę.
~misjak 7-07-2008 12:00
pakuj sie i wyjeżdżaj do Londynu pajacu london tam jest dla ciebie wymazone miejsce.Szerokiej drogi
~bu3 9-07-2008 9:48
:) Zbadaj sobie IQ a potem spojrz na moje IP.....co.uk...to chyba w Gdansku Pajacu com??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group