Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 5699
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Twardy orzech do zgryzienia

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 16 kwietnia 2007, 0:00
Autor: rylit/ TEJO
Fot. rylit
Sławny szwajcarski kucharz Kurt Scheller oceniał wielkanocne smaki, a dyrektor MDK "Muflon" Henryk Dumin już myślał o nowym stanowisku, które obejmie we wtorek.

W pierwszą niedzielę po prawdziwej Wielkanocy, zgodnie z ludową tradycją, świętowano Małą Wielkanoc. Imprezę zorganizował Miejski Dom Kultury Muflon w Sobieszowie.

Były nie tylko wielkanocne specjały. Przed południem uczestnicy brali udział w konkursie na zupę świąteczną (żur) i chleb przed południem w Muflonie. Na drugą część wszyscy przenieśli się do pięknego Pałacu Łomnica, w którego wnętrzach miały miejsce zmagania na pozostałe potrawy świąteczne i dekoracje stołu.

Szynki, kiełbasy, pieczone schaby, jaja na wiele sposobów, mazurki i inne słodkości po ocenie przez jurorów, były degustowane przez licznie przybyłą publiczność.
Sędziowie pod przewodnictwem znanego kucharza Kurta Schellera miało twardy orzech do zgryzienia, bo wszystkie wielkanocne potrawy były jednakowo smaczne.

Konkursowi towarzyszyły występy artystyczne ludowych twórców, pokazy zdobienia pisanek i wykonywania palm wielkanocnych. Najlepsze zespoły będą reprezentować Dolny Śląsk w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Gościem specjalnym była słynna „Kapela Lasowiacy” Z Kolbuszowej Władysława Pogody.

Była to zarazem ostatnia Mała Wielkanoc (23. z serii) przygotowana przez Henryka Dumina, dyrektora MDK „Muflon”. Szef placówki awansował i w poniedziałek był ostatni dzień w pracy. Przechodzi do Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.
Niebawem zostanie ogłoszony konkurs, który wyłoni jego następcę lub następczynię na sobieszowskich kulturalnych włościach. Podczas Małej Wielkanocy zauważyliśmy Janusza Nagórnego, byłego dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Czyżby myślał o powrocie?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Janusz 16-04-2007 9:26
Byłem na obydwu częściach Małej Wielkanocy i jestem pod wrażeniem wspaniałej organizacji i rozmachu. Organizatorzy zaprezentowali wspaniały przegląd kulturowy, od Wilna i Lwowa po Śląsk, a 88-letni lider kapeli Lisowiacy, ktoremu publiczność w MDK MUFLON odśpiewała gromkie 100 Lat porywał słuchaczy skocznymi, frywolnymi wręcz przyśpiewkami ludowymi. Piękna, niemal letnia pogoda sprawiła, że wizyta w Łomnicy miała wręcz piknikowy charakter, wiele osób spacerowało po parku, degustowało wielkanocne potrawy na zewnątrz pałacu: na ławeczkach lub kocach. Wielkie brawa i podziękowania za tak wspaniałą imprezę przybliżającą tradycje ludowe różnych regionów Polski.
~Zorientowany 17-04-2007 13:48
Jaki konkurs? Następczyni już jest.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group