Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7143
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Twardy orzech do zgryzienia

Poniedziałek, 16 kwietnia 2007, 0:00
Autor: rylit/ TEJO
Jelenia Góra: Twardy orzech do zgryzienia
Fot. rylit
Sławny szwajcarski kucharz Kurt Scheller oceniał wielkanocne smaki, a dyrektor MDK "Muflon" Henryk Dumin już myślał o nowym stanowisku, które obejmie we wtorek.

W pierwszą niedzielę po prawdziwej Wielkanocy, zgodnie z ludową tradycją, świętowano Małą Wielkanoc. Imprezę zorganizował Miejski Dom Kultury Muflon w Sobieszowie.

Były nie tylko wielkanocne specjały. Przed południem uczestnicy brali udział w konkursie na zupę świąteczną (żur) i chleb przed południem w Muflonie. Na drugą część wszyscy przenieśli się do pięknego Pałacu Łomnica, w którego wnętrzach miały miejsce zmagania na pozostałe potrawy świąteczne i dekoracje stołu.

Szynki, kiełbasy, pieczone schaby, jaja na wiele sposobów, mazurki i inne słodkości po ocenie przez jurorów, były degustowane przez licznie przybyłą publiczność.
Sędziowie pod przewodnictwem znanego kucharza Kurta Schellera miało twardy orzech do zgryzienia, bo wszystkie wielkanocne potrawy były jednakowo smaczne.

Konkursowi towarzyszyły występy artystyczne ludowych twórców, pokazy zdobienia pisanek i wykonywania palm wielkanocnych. Najlepsze zespoły będą reprezentować Dolny Śląsk w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Gościem specjalnym była słynna „Kapela Lasowiacy” Z Kolbuszowej Władysława Pogody.

Była to zarazem ostatnia Mała Wielkanoc (23. z serii) przygotowana przez Henryka Dumina, dyrektora MDK „Muflon”. Szef placówki awansował i w poniedziałek był ostatni dzień w pracy. Przechodzi do Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.
Niebawem zostanie ogłoszony konkurs, który wyłoni jego następcę lub następczynię na sobieszowskich kulturalnych włościach. Podczas Małej Wielkanocy zauważyliśmy Janusza Nagórnego, byłego dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Czyżby myślał o powrocie?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group