Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 5904
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tulipanowiec Wiesiek rośnie w Parku Zdrojowym

Sobota, 7 marca 2015, 7:22
Aktualizacja: Niedziela, 8 marca 2015, 8:30
Autor: Mea
Jelenia Góra: Tulipanowiec Wiesiek rośnie w Parku Zdrojowym
Fot. Firma „Ogród”
W 2013 r. silny wiatr powalił rzadkiego tulipanowca w Parku Zdrojowym. Drzewo miało już 150 lat i kwitło, co jest rzadkością. – Posadziliśmy teraz 25–letniego tulipanowca i nadaliśmy mu imię Wiesiek, na cześć opiekuna poprzedniego drzewa – mówi Mieczysław Gawryjołek, właściciel firmy „Ogród”, która zajmuje się parkiem.

Starego tulipanowca sprowadziła do Cieplic rodzina Schaffgotschów z Ameryki Północnej lub Łacińskiej. Nazwa wzięła się od kwiatów, które przypominają tulipany. W Parku Zdrojowym rosną również inne tulipanowce, ale są zbyt młode, by kwitły. Trzeba na to poczekać jeszcze 15 lub nawet 20 lat.

- Nowy tulipanowiec amerykański, którego nazwaliśmy Wiesiek, został uratowany od wycinki. Rósł w ogrodzie u jednego z mieszkańców Jeleniej Góry zbyt blisko płotu i właściciel chciał go usunąć. Postanowiłem podjąć próbę przesadzenia drzewka, co nie było łatwe, bo ma już ono 25 lat. Waży ok. 500 kg, jego wysokość wynosi ok. 6 m, a pień jest szeroki na 40 cm. Od jesieni trwał proces przeszkółkowania i okopania tulipanowca. Na początku marca posadziliśmy go i w czerwcu zobaczymy, czy się przyjął. Jeśli tak, to za około pięć lat powinien zakwitnąć żółtymi kwiatami w kształcie tulipanów – twierdzi Mieczysław Gawryjołek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group