Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 9268
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przesieka: Tu znaleziono trzy obrazy Jana Matejki

Wtorek, 28 maja 2019, 7:01
Aktualizacja: Środa, 29 maja 2019, 8:44
Autor: WAC
Przesieka: Tu znaleziono trzy obrazy Jana Matejki
Fot. użyczone
Z inicjatywy mieszkańców Przesieki: Macieja Popkiewicza i Mariusza Czerskiego już jesienią ma zostać odsłonięty obelisk upamiętniający odkrycie tuż po wojnie w tej wsi trzech obrazów Jana Matejki. To „Rejtan – upadek Polski, „Batory pod Pskowem” oraz „Unia Lubelska” ukrytych tu przez Niemców.

Obelisk ma upamiętnić nieco zapomniany obecnie epizod z pierwszych miesięcy po zakończeniu II wojny światowej. Było nim odnalezienie w Przesiece, noszącej wtedy nazwę Hain skrzyń z trzema obrazami Jana Matejki..

Dzieła te zostały przywiezione w Karkonosze przez uciekających przed armią radziecką Niemców, a odkryto je w lipcu 1945 roku w budynku ówczesnej gospody. Odnalezione obrazy wkrótce przeniesiono do urzędu gminy, a następnie trafiły do muzeum w Jeleniej Górze. Tam przyjechał po nie dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Stanisław Lorenz i specjalnym transportem zabrał do Warszawy. Obecnie obrazy eksponowane są w stolicy oraz w Lublinie.

W celu upamiętnienia tych wydarzeń i szczególnej roli w odnalezieniu i zabezpieczeniu dzieł przez mieszkańców Przesieki powstał specjalny komitet, staraniem którego jeszcze jesienią tego roku we wsi ma zostać odsłonięty obelisk.

Budowa obelisku będzie możliwa dzięki środkom z puli na realizację tzw. inicjatyw obywatelskich – mówi zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk. - Myślę, że to dobry pomysł - podniesie atrakcyjność Przesieki i upamiętni te ważne wydarzenia w dziejach tej miejscowości. Obok tablicy pamiątkowej, stanie druga, na której znajdą się informacje na temat tych trzech obrazów. Przy okazji odsłonięcia obelisku planowana jest też tematyczna prelekcja.
Wspierani przez samorząd mamy nadzieję sfinalizować nasz projekt jeszcze w tym roku – mówi jeden z inicjatorów budowy obelisku Maciej Popkiewicz. - Mamy nadzieję, że sama realizacja projektu, jak również rozgłos medialny jaki chcemy nadać naszej inicjatywie, przysłuży się promocji gminy i jako trzeci element wyróżniający Przesiekę, obok Wodospadu Podgórnej i Ogrodu Japońskiego, zachęci turystów do jej odwiedzin

Twoja reakcja na artykuł?

31
89%
Cieszy
1
3%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
486
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Szachy to królewska gra
 
Piłka nożna
To już dziś... Walka o fazę ogólnopolską!
 
Kultura
Schronisko w wersji All Inclusive
 
Aktualności
Trwają prace przy magistrali na Wolności
 
Aktualności
Oszukiwali na refundacjach za leki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group