Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8292
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tu był „Orbis” i nie tylko….

Wtorek, 29 września 2009, 19:15
Aktualizacja: 20:45
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Tu był „Orbis” i nie tylko….
Fot. Archiwum/tejo
To nie dawna siedziba telekomunikacji przy ul. Okrzei, nie narożnik kamienic przy Bartka Zwycięzcy i Kochanowskiego, ale ulica 1 Maja i charakterystyczny budynek istniejący w tym miejscu od 1911 roku.

Przysłali nam Państwo mnóstwo odpowiedzi, w znacznej większość poprawnych. Szczęście uśmiechnęło się do pana Krzysztofa Romanowskiego, który otrzymuje upominek od wydawnictw AD REM, patrona Fotozagadki z Jelonki.

Widoczny na dawnym zdjęciu gmach to dzieło Alfreda Daehmela, tego samego architekta, który przed 1904 rokiem zaprojektował Dom Kultury i Stowarzyszeń (dzisiejszy Teatr im. Norwida). Budynek, którego tyczy fotozagadka, jest jednak realizacją późniejszą, pochodzącą z roku 1911. Stanął w miejscu dwóch wyburzonych barokowych kamienic. Jak widać, nasi poprzednicy w mieście nie mieli skrupułów i także co jakiś czas „odnawiali” śródmiejski pejzaż. Budowa tego gmachu nie była do końca przemyślana: wysoki na kilka pięter zasłonił imponującą bryłę kościoła św. Erazma i Pankracego, która stanowiła dominantę nad traktem śródmiejskim do 1911 roku.

Był tam początkowo dom towarowy Krebsa z ubraniami i artykułami wyposażenia mieszkań. Po 20 latach zmienił przeznaczenie: urządzono tam siedzibę Miejskiej Kasy Oszczędnościowej, a w piwnicach obiektu zbudowano skarbiec. Z tamtej epoki pochodzą zachowane do dziś, a zainstalowane w 1933 roku drzwi obrotowe, którą wielu jeleniogórzan wspomina jako „zabawkę” z dzieciństwa.

Po wojnie wnętrza wykorzystano na siedzibę kasy miejskiej, a później trafił tu urząd stastyczny (jest do dziś). Przez kilkanaście lat rezydowały tu kasy Biura Podróży ORBIS, które wyprowadziły się z ówczesnego placu Bieruta. Dziś po Orbisie pozostały tylko wspomnienia, a budynek coraz częściej kojarzony jest ze studiem fotograficznym działającym tam od kilku lat.

Laureata dzisiejszego konkursu, pana Krzysztofa Romanowskiego zapraszamy po odbiór upominku od wydawnictwa AD REM. Czeka na Pana od poniedziałku do piątku w godz. 11- 16.
Dziękujemy za udział w dzisiejszej Fotozagadce. Kolejna za tydzień!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group