Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6741
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tu był „Orbis” i nie tylko….

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 29 września 2009, 19:15
Aktualizacja: 20:45
Autor: TEJO
Fot. Archiwum/tejo
To nie dawna siedziba telekomunikacji przy ul. Okrzei, nie narożnik kamienic przy Bartka Zwycięzcy i Kochanowskiego, ale ulica 1 Maja i charakterystyczny budynek istniejący w tym miejscu od 1911 roku.

Przysłali nam Państwo mnóstwo odpowiedzi, w znacznej większość poprawnych. Szczęście uśmiechnęło się do pana Krzysztofa Romanowskiego, który otrzymuje upominek od wydawnictw AD REM, patrona Fotozagadki z Jelonki.

Widoczny na dawnym zdjęciu gmach to dzieło Alfreda Daehmela, tego samego architekta, który przed 1904 rokiem zaprojektował Dom Kultury i Stowarzyszeń (dzisiejszy Teatr im. Norwida). Budynek, którego tyczy fotozagadka, jest jednak realizacją późniejszą, pochodzącą z roku 1911. Stanął w miejscu dwóch wyburzonych barokowych kamienic. Jak widać, nasi poprzednicy w mieście nie mieli skrupułów i także co jakiś czas „odnawiali” śródmiejski pejzaż. Budowa tego gmachu nie była do końca przemyślana: wysoki na kilka pięter zasłonił imponującą bryłę kościoła św. Erazma i Pankracego, która stanowiła dominantę nad traktem śródmiejskim do 1911 roku.

Był tam początkowo dom towarowy Krebsa z ubraniami i artykułami wyposażenia mieszkań. Po 20 latach zmienił przeznaczenie: urządzono tam siedzibę Miejskiej Kasy Oszczędnościowej, a w piwnicach obiektu zbudowano skarbiec. Z tamtej epoki pochodzą zachowane do dziś, a zainstalowane w 1933 roku drzwi obrotowe, którą wielu jeleniogórzan wspomina jako „zabawkę” z dzieciństwa.

Po wojnie wnętrza wykorzystano na siedzibę kasy miejskiej, a później trafił tu urząd stastyczny (jest do dziś). Przez kilkanaście lat rezydowały tu kasy Biura Podróży ORBIS, które wyprowadziły się z ówczesnego placu Bieruta. Dziś po Orbisie pozostały tylko wspomnienia, a budynek coraz częściej kojarzony jest ze studiem fotograficznym działającym tam od kilku lat.

Laureata dzisiejszego konkursu, pana Krzysztofa Romanowskiego zapraszamy po odbiór upominku od wydawnictwa AD REM. Czeka na Pana od poniedziałku do piątku w godz. 11- 16.
Dziękujemy za udział w dzisiejszej Fotozagadce. Kolejna za tydzień!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 29-09-2009 20:26
Mnie się ten budynek zawsze będzie kojarzył z Wojewódzkim Urzędem Statystycznym, którego biura zaczynały się kiedyś od drugiego piętra wzwyż, na dole był Orbis, a na pierwszym piętrze był Wydział Finansowy Urzędu Miejskiego. Z początku wszyscy wchodzili jednym wejściem, a potem do WUS-u wchodziło się z drugiej strony budynku, to wejście było mało reprezentacyjne, wręcz obskurne. W tych czasach po śniadanie chodziło się do "Karasia" - brało się na wynos kergulenę w sosie greckim albo śledzia po ż...owsku. A na przeciwko był sklep spożywczy, którym niepodzielnie władała Zośka. Słyszało się od ludzi, że wtedy zaopatrywały się tam od zaplecza różne, ważne wtedy, osobistości z "miasta".
~DO ~ 29-09-2009 21:49
A kogo to obchodzi z czym Ci się to kojarzy hahahahah
~Zbigniew Leszek 29-09-2009 22:54
z tego co wiem jest pierwszy budynek w Jeleniej Górze do którego budowy użyto żelbetu.
~Zbigniew Leszek 29-09-2009 22:55
z tego co wiem jest pierwszy budynek w Jeleniej Górze do którego budowy użyto żelbetu.
~Trzy grosze... 30-09-2009 1:34
do 21:49... dlaczego w tak krytyczny sposob oceniasz wypowiedz ~ z 20:26? Ucz sie tolerancji, kazdy moze sie tu wypowiedziec! Mnie ten budynek kojarzy sie z odbywana praktyka w Wydziale Finansowym, wiosna, i pewnymi waznymi , osobistymi, wydarzeniami...a pozniej, z realizacja promesy dewizowej w PKO i niezbyt legalnym wyjazdem na zachod...jezeli nie bylo Cie w tym czasie jeszcze na swiecie, to nigdy nie zrozumiesz emocji, ba, nawet strachu i wszelkich kombinacji z tym zwiazanych...to byly inne zupelnie czasy...pozdrawiam...
~DO 21;49 30-09-2009 8:06
ALE JESTEŚ CHŁOPIE PŁYTKI JAK NIECHCESZ TO NIE CZYTAJ TEGO ALE NIECH INNI SIE ZA TO PRZEDNIO BAWIĄ
~jan 30-09-2009 9:52
21:49- pusc sobie pustaku " BEhamota " razem z Dodą i wal łbem pustym w scianę , bo to tylko ci zostalo !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group