Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 5441
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trzysta lat łaski z protestantami

Sobota, 31 stycznia 2009, 8:28
Aktualizacja: 8:28
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Trzysta lat łaski z protestantami
Biskup polowy Wojska Polskiego ks. Tadeusz Płoski z proboszczem parafii garnizonowej ks. płk. Andrzejem Bokiejem podczas styczniowej mszy z okazji wizytacji duszpasterskiej biskupa.
Fot. TEJO
W świętowaniu jubileuszu 300–lecia Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego znaczący udział będą mieli ewangelicy. – To oni przez znaczną większość czasu w tej świątyni się modlili – mówi ks. płk Andrzej Bokiej, proboszcz parafii garnizonowej.

Obchody zacnej rocznicy potrwają aż 10 lat! – Trzeba mieć na względzie fakt, że 240 z tych lat to okres, kiedy w świątyni modlili się ewangelicy. Nie można o tym zapomnieć przy okazji tego jubileuszu – mówi ksiądz Andrzej. – Obecnie rozmawiam z księżmi ze wspólnot ewangelickich Edwinem Pechem z Karpacza oraz Wiesławem Suchorabem z Cieplic, o ich udziale w obchodach, bez czego sobie nie wyobrażam uroczystości – dodaje.

Pragnieniem prałata jest, aby w roku jubileuszowym w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego odbywały się nabożeństwa z okazji świąt protestanckich, które w wielu przypadkach nie są znane katolikom. Nie można też wykluczyć udziału wiernych ewangelików z Niemiec, których przodkowie Kościół Łaski wybudowali i przez kilka pokoleń w nim się modlili.

– Dlatego nie mogę jeszcze podać pełnego kalendarza wydarzeń – mówi ksiądz Bokiej. Pewne jest, że w ramy obchodów wpisze się wydanie okolicznościowego znaczka pocztowego, monografii, filmu, do którego głosu komentatora użyczy aktor Teatru Jeleniogórskiego Tadeusz Wnuk. Będzie także wybity okolicznościowy, jubileuszowy medal. Kulminacyjnym momentem będzie tegoroczny odpust Krzyża Świętego, 14 września.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group