Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13352
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trzy jeleniogórskie nabożeństwa dla jedności chrześcijan

Wtorek, 20 stycznia 2009, 8:36
Aktualizacja: 8:37
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Trzy jeleniogórskie nabożeństwa dla jedności chrześcijan
Wnętrze pięknej barokowej świątyni Zbawiciela w Cieplicach.
Fot. TEJO
Do najbliższej niedzieli (25.01) w kościołach różnych wyznań w całej Polsce odprawiane są ekumeniczne modlitwy w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Z tej okazji w Jeleniej Górze planowane są trzy msze, pierwsza z nich już dziś w świątyni zielonoświątkowców przy ulicy Wolności.

W tym roku spotkania wiernych odbędą się pod hasłem zaczerpniętym z Księgi Ezechiela: „Aby byli jedno w Twoim ręku”. Z tej okazji w Jeleniej Górze zaplanowano trzy nabożeństwa. Wszystkie odbędą się o godzinie 18.00: pierwsze z nich już dziś u zielonoświątkowców, kolejne w najbliższy piątek (23.01) w kościele Zbawiciela w Cieplicach i w niedzielę (25.01) w kościele Matki Bożej Miłosierdzia przy ulicy PCK.

Wszystkie trzy uroczystości uświetni cieplicki chór „Światło serca” z dyrygentem Andrzejem Gniewkiem na czele. Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana duchownych głoszących Słowo Boże. Dziś kazanie wygłosi ks. Bazyli Sawczuk, proboszcz parafii prawosławnej św. Piotra i Pawła z Jeleniej Góry. Piątkową mszę odprawi ks. Józef Stec z parafii MBM w Cieplicach, a w niedzielę w świątyni przy ul. PCK gościnnie pojawi się ks. Wiesław Suchorab, proboszcz ewangelickiej parafii Zbawiciela.

Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną i Kościół rzymskokatolicki, na msze Tygodnia Ekumenicznego zapraszani są nie tylko duchowni i wierni bratnich Kościołów. Księża zachęcają też wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

– Żyjemy w jednym chrześcijańskim kraju i mamy wspólnego Boga, ale różne drogi dojścia do niego – mówi ks. Wiesław Suchorab, inicjator tegorocznych jeleniogórskich obchodów Tygodnia Ekumenicznego. Te spotkania są bardzo istotne, umożliwiają integrację ludzi, wiele spraw wyjaśniają i chronią przez różnego typu ksenofobią, nietolerancją.
– Chciałbym, by co roku do obchodów Tygodnia Ekumenicznego włączało się coraz więcej kościołów, by w każdym z tych siedmiu dni nabożeństwa odbywały się w różnych świątyniach i by wierni chętniej i liczniej w nich uczestniczyli - dodaje ksiądz Wiesław.

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1077
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group