Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7340
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trzeci Maja pełen wyzwań – VIDEO

Poniedziałek, 3 maja 2010, 13:32
Aktualizacja: Wtorek, 4 maja 2010, 14:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Trzeci Maja pełen wyzwań – VIDEO
Fot. TEJO
– Bierzmy przykład z naszych rodaków, którzy przed laty uchwalili drugą na świecie konstytucję stając tym samym ponad podziałami – zaapelował Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry podczas dzisiejszych obchodów Święta Narodowego 3 Maja.

Oficjalnie obchody miały niemal taki sam scenariusz jak co roku. Nowością był jedynie pokaz musztry paradnej w wykonaniu umundurowanych historycznie gwardzistów z parafii Matki Bożej Miłosierdzia z Cieplic. Capstrzyk na placu Ratuszowym uświetnili oprawą muzyczną i krótką defiladą filharmonicy dolnośląscy.

Zgromadzonych na placu Ratuszowym oficjeli, żołnierzy z Bolesławca oraz liczne poczty sztandarowe powitał Dariusz Maląg. Zauważył obecność nowych chorążych z ufundowanymi w ostatnim czasie sztandarami, choćby z Kolegium Karkonoskiego oraz ze Szkoły Podstawowej nr 11. Licznie przybyli – jak co roku – harcerze. Mimo niezbyt korzystnej aury było sporo jeleniogórzan i kilka grup turystycznych z Niemiec, które z zaciekawieniem oglądały fetę.

Po odegraniu hymnu i wciągnięciu na maszt biało-czerwonej flagi głos zabrał prezydent Marek Obrebalski. Przypomniał historyczne tło uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zestawił je z tragedią smoleńską i sytuacją Polski współczesnej. Zaapelował o zgodę wśród wszystkich, aby podziały nie utrudniały codzienności. Powiedział też, że Polacy – w dążeniu do wolności – powinni wciąż brać przykład do rodaków z 1791 roku.

Po uroczystościach w Rynku zebrani przeszli pod Świątynię Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Tam pod pomnikiem Niepodległość i Wolność poszczególne delegacje złożyły wieńce. Całość obchodów zwieńczyła msza święta za Ojczyznę.

Obejrzyj video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group