Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8404
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Trwają prace na dworcu

Piątek, 17 lipca 2020, 8:34
Aktualizacja: Wtorek, 21 lipca 2020, 10:01
Autor: Przemek Kaczałko
Szklarska Poręba: Trwają prace na dworcu
Fot. Przemek Kaczałko
Dworzec kolejowy Szklarska Poręba Górna wkrótce będzie przyjmować podróżnych w zupełnie innych warunkach, niż przed remontem. Na placu budowy widać postępy, a zakończenie robót planowane jest do połowy 2021 roku.

Renowację przejdzie elewacja budynku, której detale architektoniczne podkreśli nowa iluminacja. Oprócz tego wymianie ulegną poszycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa. Budynek stanie się łatwiej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez usunięcie barier architektonicznych, wprowadzenie ścieżek prowadzących oraz specjalnej dotykowej mapy dworca. Do potrzeb wszystkich pasażerów, w tym osób o ograniczonej mobilności czy rodziców z dziećmi, dostosowane zostaną również ogólnodostępne toalety. Dworzec będzie wyposażony w system dynamicznej informacji podróżnych z elektronicznymi tablicami wyświetlającymi rozkład jazdy pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Budynek zyska również inne nowoczesne systemy: monitoringu i antywłamaniowy. W ramach inwestycji zostaną wymienione także pozostałe instalacje, których praca będzie nadzorowana przy pomocy systemu zarządzania obiektem BMS (Building Management System) - informuje inwestor (PKP S.A).

Zmieni się zagospodarowanie przestrzeni dworca, który składa się z trzykondygnacyjnej części głównej oraz dwóch parterowych bocznych. Na parterze budynku głównego zlokalizowane będą poczekalnia z nowymi, wygodnymi ławkami, kasy biletowe oraz toalety, a także pomieszczenie na działalność komercyjną, w którym znajdzie się lokal gastronomiczny. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny. W segmencie o konstrukcji szachulcowej będzie mieścić się sala projekcyjna, natomiast w parterowej części, położonej bliżej przejazdu kolejowego – informacja turystyczna wraz z salą wielofunkcyjną o charakterze wystawowym - czytamy w komunikacie.

Co istotne, metamorfozę przejdzie bezpośrednie otoczenie budynku, gdzie na nowo zostaną ułożone chodniki oraz wyznaczone, od frontu budynku, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz miejsca typu "kiss&ride". W sąsiedztwie budynku przewidziano również wiatę rowerową.

Budynek dworca w Szklarskiej Porębie jest wpisany do ewidencji zabytków i jest w obszarze chronionym. Był on budowany w dwóch etapach. W 1902 roku powstała poczekalnia wraz z barem, następnie w 1919 roku budynek został przebudowany zyskując dzisiejszy kształt.

Przebudowa dworca w Szklarskiej Porębie Górnej rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku, a jej wykonawcą jest firma Castellum. Wartość inwestycji to 17,5 mln złotych. Jest ona dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin udostępnienia dworca podróżnym to pierwsza połowa 2021 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

36
84%
Cieszy
2
5%
Hahaha
2
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
2
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
30
Tak
37%
Nie
63%
Nie wiem
0%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group